Najnowsze posty

Ocena bezpieczeństwa irygacji wodnej

Irygator Waterpik®: bezpieczny i skuteczny do 100 bar

Ocena bezpieczeństwa irygatora przy ustawieniach wysokiego ciśnienia

Cel

Ocena bezpieczeństwa irygacji wodnej na tkance dziąseł i nabłonka przy ustawieniach wysokiego ciśnienia.

Metodologia

Sto pięć osób zostało losowo przydzielonych do jednej z trzech grup leczenia w tym sześciotygodniowym, równoległym badaniu klinicznym: Waterpik® Water Flosser plus ręczna szczoteczka do zębów (WF), nić nitkowa plus ręczna szczoteczka do zębów (SF), tylko ręczna szczoteczka do zębów (MT). Dane zostały zebrane na sześciu wyznaczonych zębach na początku badania, po dwóch tygodniach, czterech tygodniach i sześciu tygodniach dla poziomu przyczepu klinicznego (CAL), głębokości kieszonek sondujących (PPD) i tkanki miękkiej jamy ustnej (OST). W przypadku CAL i PPD dane rejestrowano w sześciu miejscach na ząb. Badanych poinstruowano, aby myli zęby dwa razy dziennie załączoną szczoteczką i pastą do zębów. Dla grup WF i SF udzielono pisemnych i ustnych instrukcji. Grupa WF zmieniła ustawienia ciśnienia zgodnie z instrukcją: #4 – 8 przez dwa tygodnie, #9 przez dwa tygodnie i #10 przez dwa tygodnie.

Wyniki

Nie zgłoszono żadnych działań niepożądanych. Irygator Waterpik® Water Flosser wykazywał stabilność na poziomie przyczepu klinicznego i głębokości kieszonek sondujących. Wyniki wypadły korzystnie w porównaniu z samą nicią dentystyczną lub szczotkowaniem ręcznym, wykazując, że jest to porównywalne, a w niektórych miejscach lepsze niż grupy SF i MT. Nie wystąpił żaden negatywny wpływ na tkankę miękką jamy ustnej.

 

Wniosek

To badanie rozwiewa wszelkie obawy, że irygator Waterpik® Water Flosser, niezależnie od nacisku, ma negatywny wpływ na tkankę dziąseł lub przyczep nabłonkowy, mierzony za pomocą CAL i PPD. W rzeczywistości zaobserwowano poprawę CAL i PPD w grupie nitkowania wody.



[1] Goyal CR, Lyle DM, Qaqish JG, Schuller R. Evaluation of the safety of a water flosser on gingival and epithelial tissue at different pressure settings. Compend Contin Ed Dent 2018; 39(Suppl. 2):8-13.

Opublikowany w: Badania kliniczne

Zostaw komentarz

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszego serwisu internetowego przetwarzamy Twój adres IP, pliki Cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności.