Najnowsze posty

Waterpik® Water Flosser: Jednoznacznie udowodnione bezpieczeństwo w badaniach klinicznych przez ponad 5 dekad

Waterpik® Water Flosser: Jednoznacznie udowodnione bezpieczeństwo w badaniach klinicznych przez ponad 5 dekad

Bezpieczeństwo irygatora wodnego: przegląd literatury

Cel

Od czasu wprowadzenia pierwszego irygatora Waterpik® w 1962 roku opublikowano ponad sześćdziesiąt badań klinicznych. Podsumowując, badania wykazały znaczące usuwanie płytki nazębnej, zmniejszenie krwawienia dziąseł i odwrócenie stanu zapalnego (zapalenie dziąseł). Większość badań to randomizowane badania kontrolowane i publikowane w recenzowanych czasopismach, dostarczając czytelnikowi najlepszych dowodów do podejmowania świadomych decyzji klinicznych. Ten przegląd literatury został opracowany specjalnie z myślą o bezpieczeństwie irygatora.

Metodologia

Ten przegląd został podzielony na cztery części: wyniki badań histologicznych, patogeny poddziąsłowe, sondowanie głębokości kieszonek i kliniczne poziomy przyczepu oraz bakteriemia.

Wyniki

Wyniki badań histologicznych: Badania wykazały znaczną redukcję stanu zapalnego na poziomie komórkowym w porównaniu z miejscami nieleczonymi, które wykazywały różne poziomy stanu zapalnego. Potwierdza to, że Waterpik® Water Flosser jest bezpieczny dla tkanki przyzębia.

Patogeny poddziąsłowe: Badania wykazują znaczne usuwanie patogenów poddziąsłowych, nawet w głębokich kieszonkach, za pomocą irygatora Waterpik® Water Flosser. Na ogół nie obserwowano tego w miejscach nieużywanych nicią wodną. Rozwiązuje to obawy, że bakterie mogą zostać wepchnięte głębiej do kieszonek.

Głębokość kieszonek i poziomy przyczepu klinicznego: badania wykazują znaczną poprawę głębokości kieszonek i poziomu przyczepu klinicznego lub brak zmian. Badania te dotyczą obawy, że Waterpik® Water Flosser może zerwać przyczep nabłonka.

Bakteriemia: Badania pokazują, że częstość występowania bakteriemii jest taka sama w przypadku szczotkowania zębów, nitkowania, drewnianych patyczków, czyszczenia nicią wodną i żucia.

Wniosek

Udowodniono, że Waterpik® Water Flosser jest bezpieczny.

Wyniki badań klinicznych dotyczących bezpieczeństwa irygatora wodnego Waterpik®

Histologiczne zmniejszenie stanu zapalnego

Zmniejszenie lub stabilność głębokości kieszonki sondującej

Poprawa lub stabilność klinicznych poziomów przywiązania

Usuwanie poddziąsłowych bakterii chorobotwórczych

Poprawa morfologicznej flory poddziąsłowej

Nie zgłoszono żadnych działań niepożądanych

Zmiany kliniczne wykazujące zmniejszenie zapalenia dziąseł, stanu zapalnego i płytki nazębnej

 


Jolkovsky DL et al. Compendium of Continuing Education in Dentistry 2015; 36(2):2-5.

Opublikowany w: Badania kliniczne

Zostaw komentarz

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszego serwisu internetowego przetwarzamy Twój adres IP, pliki Cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności.