Problemy jamy ustnej

Demineralizacja szkliwa – co to takiego?

Demineralizacja szkliwa to problem, który dotyka wielu osób. Nazywana inaczej odwapnieniem szkliwa, może być przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości jamy ustnej. Jakie są przyczyny demineralizacji szkliwa i czy można jej zapobiegać? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.

 

Demineralizacja zębów – co to takiego?

Szkliwo to wierzchnia i najtwardsza warstwa naszych zębów, a jednocześnie także najtwardsza substancja w organizmie człowieka. Składa się ono przede wszystkim z minerałów – jego podstawowym budulcem są jony wapnia i jony fosforanowe.

Demineralizacja szkliwa następuje wtedy, gdy nasze zęby przez dłuższy czas są narażone na działanie kwasów i cukrów. Ich długotrwałe działanie może naruszyć szkliwo zębów oraz spowodować ubytki w jego strukturze.

Miejsca, w których pojawiają się ubytki szkliwa, z upływem czasu stają się coraz bardziej wrażliwe na ból i zaczynają reagować na ciepło i zimno. To pierwszy stopień demineralizacji, a także sygnał do tego, by odwiedzić stomatologa oraz zacząć jeszcze lepiej dbać o higienę jamy ustnej. Przy odpowiedniej pielęgnacji oraz wprowadzeniu właściwej diety, do pewnego momentu demineralizację szkliwa można bowiem zatrzymać, a nawet odwrócić ten proces poprzez remineralizację zębów.

 

fotolia.com, #169230786 | Autor: milanmarkovic78
fotolia.com, #169230786 | Autor: milanmarkovic78

 

Przyczyny demineralizacji

Wyróżnić możemy kilka przyczyn demineralizacji szkliwa zębów. Do głównych przyczyn tego procesu należy nieodpowiednia dieta, a przede wszystkim spożywanie dużej ilości cukru, który tworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii. Ponadto negatywny wpływ na szkliwo zębów mają także pokarmy kwaśne, które sprzyjają wypłukiwaniu wapnia.

Kolejną, równie ważną przyczyną demineralizacji szkliwa zębów jest także nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Niedokładne czyszczenie jamy ustnej i nagromadzenie płytki nazębnej sprzyjają powstawaniu bakterii, które są powodem powstawania ubytków.

Ponadto na demineralizację szkliwa wpływ ma także wiek, niektóre choroby (na przykład refluks jelitowo-żołądkowy), mycie zębów zbyt twardą szczoteczką, a także popękanie zębów lub ich próchnica.

 

fotolia.com, #138140805 | Autor: Voyagerix
fotolia.com, #138140805 | Autor: Voyagerix

 

Jak zapobiegać demineralizacji zębów?

Jednym z najlepszych sposób zapobiegania demineralizacji zębów jest odpowiednia dieta. Powinna być ona bogata w pokarmy zawierające wapń i fosfor. Warto także ograniczyć spożywanie słodkich i gazowanych napojów, a kwaśne soki, na przykład cytrusowe pić przez słomkę, by ograniczyć kontakt szkliwa z kwasami.

Oprócz odpowiedniego skomponowania jadłospisu równie ważna jest też właściwa i dokładna higiena jamy ustnej. Zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie, jednak mycie to zaledwie jeden z elementów, który jest niezbędny dla zdrowia jamy ustnej. W przypadku demineralizacji zębów niezwykle ważne jest także dokładne czyszczenie wszystkich trudno dostępnych miejsc oraz regularne i systematyczne mycie języka.

Urządzeniem, które zapewni dokładne czyszczenie jamy ustnej oprócz szczoteczki do zębów, jest irygator dentystyczny, o czym wielokrotnie wspominaliśmy już na naszym blogu. Więcej o tym, dlaczego irygator jest lepszy od nici dentystycznej, możecie przeczytać tutaj.

 

 

Co więcej irygator dodatkowo dba o zdrowie dziąseł, a dzięki specjalnym końcówkom doskonale sprawdzi się także w przypadku osób noszących aparaty ortodontyczne, których zęby są szczególnie narażone na demineralizację szkliwa. Dobrym rozwiązaniem jest także zainwestowanie w irygator ze szczoteczką soniczną, który gwarantuje kompletną i dokładną higienę całej jamy ustnej. Najlepsze irygatory oraz zestawy marki Waterpik możecie znaleźć w naszym sklepie internetowym Polkardbis, do którego serdecznie zapraszamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *