Higiena jamy ustnej,  Problemy jamy ustnej

Próchnica a choroby stawów

Często o zęby dbamy przede wszystkim po to, żeby zachwycać innych pięknym, białym uśmiechem. Jednak regularne czyszczenie zębów jest ważne także z innych powodów. Próchnica może spowodować nie tylko ból i nieestetyczny wygląd, ale także choroby stawów. Jak wiążą się ze sobą te dwa schorzenia?

Przyczyny powstawania próchnicy

Przyczyną powstawania próchnicy jest rozwój bakterii. Co prawda, w jamie ustnej człowieka żyje około 300 gatunków baterii i większość z nich nie wpływa negatywnie na stan naszego zdrowia, jednak są takie, które mogą spowodować różnorakie schorzenia. Do nich należą bakterie beztlenowe należące do gatunku Streptococcus mutans. Wydzielają one enzymy i toksyny, które w efekcie mogą powodować rozwój próchnicy. Te bakterie wpływają jednak nie tylko na stan zębów.

Jak próchnica wpływa na stawy?

Enzymy i toksyny wydzielane przez te bakterie przedostają się do naczyń krwionośnych i nimi mogą przemieszczać się po całym organizmie. Mogą one docierać do serca, nerek czy właśnie stawów. Przedostanie się ich do stawów może powodować ostry ból, a także silne stany zapalne. To zaś grozi stałymi uszkodzeniami lub rozwojem choroby reumatycznej. Bakterie te powodują, że organizm zaczyna się bronić i niszczyć nie tylko bakterie, ale również tkanki i narządy.

Jak zapobiegać próchnicy?

Próchnica może być bardzo groźna nie tylko dla stawów, jest ona źródłem wielu chorób ogólnoustrojowych. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka. By zapobiec rozwojowi próchnicy warto regularnie odwiedzać dentystę. Przeglądy i oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego, co najmniej raz na pół roku, pomaga wcześnie zapobiegać próchnicy. Ważne jest także stosowanie odpowiedniej pasty do zębów. Pasta z fluorkiem będzie odpowiednia, gdyż udowodniono, że ten składnik pomaga w chronieniu zębów przed powstawaniem ubytków.

Kluczową kwestią jest jednak systematyczne i dokładne oczyszczanie zębów. Warto wybrać odpowiednią szczoteczkę, a także skupić się na dokładnym oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych. By uprościć proces czyszczenia, można od razu zaopatrzyć się w irygator ze szczoteczką soniczną. Jest to urządzenie, pozwalające zarówno na szczotkowanie, jak i nitkowanie zębów. Nadaje się do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, implantów, koron, mostów oraz przyzębia.

Jest też idealne do masażu dziąseł – poprawia ich kondycję, poprzez polepszenie krążenia w tkankach. Zostało naukowo udowodnione, że pozwala ono na skuteczne usuwanie płytki nazębnej. Już po 3 sekundach czyszczenia miejsc trudnodostępnych usuwa 99% zanieczyszczeń. Czyszczenie zębów tym produktem jest do 50% efektywniejsze niż w przypadku użycia klasycznej nici dentystycznej, dlatego też bardzo skutecznie pomaga zapobiec powstawaniu próchnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *