Higiena jamy ustnej

Aparat ortodontyczny – jak dokładnie czyścić zęby?

Aparat ortodontyczny już dawno przestał być wstydliwym elementem naszego uśmiechu. Coraz więcej dzieci, młodzieży, a także dorosłych decyduje się na korekcję zgryzu, a aparat ortodontyczny świadczy tylko o tym, że poważnie traktujemy swoje zdrowie. Jednak higiena jamy ustnej u osób w trakcie leczenia ortodontycznego wymaga szczególnej uwagi, bo właśnie wtedy nasze zęby są jeszcze bardziej narażone na działanie bakterii i rozwój próchnicy. Jak właściwie zadbać o zdrowie i higienę jamy ustnej w tym okresie?

 

 

Przede wszystkim szczotkowanie

Podobnie jak u osób, które nie noszą aparatów ortodontycznych, również tutaj pierwszym elementem higieny jamy ustnej jest prawidłowe szczotkowanie zębów.

Aparat pełen jest małych zakamarków i drobnych elementów, w których osadzają się resztki jedzenia. Niedokładne ich usuwanie prowadzi do ich rozkładu, a co za tym idzie rozwoju niebezpiecznych dla naszej jamy ustnej i całego organizmu drobnoustrojów.

Bakterie te są w ogromnym stopniu odpowiedzialne za rozwój próchnicy i w dużej mierze odpowiadają też za nieprzyjemny zapach z ust.

Idealnym rozwiązaniem, które pomoże dokładnie wyszczotkować zęby, jest sięgnięcie po szczoteczkę soniczną, w zestawie z którą otrzymujemy dodatkowe końcówki, dzięki którym bez problemu dotrzemy nawet w najtrudniej dostępne miejsca.

Takie szczoteczki posiada w swoim asortymencie marka Waterpik. Modele ST-01 czy SR-3000 świetnie sprawdzają się u osób w trakcie leczenia ortodontycznego.

 

Szczoteczka Waterpik Triple Sonic ST-01
Szczoteczka Waterpik Triple Sonic ST-01

 .

 

Jak często myć zęby?

Osoby noszące aparaty ortodontyczne powinny myć zęby po każdym posiłku, przynajmniej 4-5 razy dziennie. Tylko w ten sposób możemy zabezpieczyć zęby i aparat przed powstawaniem płytki nazębnej, której odkładanie się może spowodować zapalenie dziąseł, a w konsekwencji wpłynąć na to, jak długo będzie trwał cały proces leczenia ortodontycznego.

Nie zapominajmy także o szczotkowaniu i masowaniu dziąseł, a także codziennym, dokładnym czyszczeniu języka.

 .

Kolejny krok: irygator

Samo szczotkowanie nie zapewni nam jednak wystarczającej higieny. Kolejnym krokiem powinno być dokładne umycie miejsc, do których nawet najlepsza szczoteczka nie będzie w stanie dotrzeć. Wtedy należy sięgnąć po zalecany przez dentystów irygator.

 

Irygator Waterpik WP-100E Ultra
Irygator Waterpik WP-100E Ultra

 

Tylko irygator jest w stanie dokładnie usunąć płytkę nazębną i bakterie z przestrzeni międzyzębowych i w trudno dostępnych miejscach wokół aparatu ortodontycznego, nie podrażniając przy tym dziąseł.

Irygatory marki Waterpik posiadają również regulację ciśnienia wody wydobywającej się z urządzenia, dzięki czemu możemy dopasować ją do naszych potrzeb, nie obawiając się, że czynność ta może podrażniać dziąsła lub być dla nas nieprzyjemna podczas czyszczenia wrażliwych miejsc. Irygator powinniśmy stosować codziennie, najlepiej przed snem, gdy mamy najwięcej czasu na dokładne oczyszczenie zębów i przestrzeni międzyzębowych.

Co więcej, w zestawie z irygatorami Waterpik otrzymujemy dodatkowe końcówki, dzięki którym możemy jeszcze dokładniej dotrzeć do wszystkich zakamarków w jamie ustnej. Marka Waterpik ma w swojej ofercie końcówkę przeznaczoną specjalnie do czyszczenia zębów u osób noszących aparat ortodontyczny.

 

Końcowka Ortodontyczna do Irygatora Waterpik OD-100
Końcowka Ortodontyczna do Irygatora Waterpik OD-100

 

Końcówka OD-100 została zaprojektowana do dokładnego czyszczenia przestrzeni wokół aparatów ortodontycznych: dookoła zamków, pierścieni, łuków i innych drobnych elementów, do których standardowa szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć. Oprócz tego końcówka ta dokładnie masuje dziąsła, wzmacniając je i poprawiając ich stan.

Co więcej, końcówka ta jest kompatybilna ze wszystkimi modelami irygatorów Waterpik. Aby zobaczyć jak prawidłowo korzystać z zalet tej końcówki, zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku, który znajduje się TUTAJ.

Badania kliniczne dowiodły, że irygatory dentystyczne Waterpik są dużo skuteczniejsze niż tradycyjne metody czyszczenia zębów za pomocą szczoteczki manualnej i nici dentystycznej.

 

Sięgnij po zestaw

Polecanym przez nas rozwiązaniem dla osób w trakcie leczenia ortodontycznego są zestawy Waterpik, w których znaleźć możemy irygator dentystyczny i szczoteczkę soniczną, które razem kompleksowo zadbają o prawidłową higienę zębów w tym szczególnym okresie.

Nowością w naszym sklepie internetowym polkardbis.pl jest zestaw Waterpik WP-950, w którego skład wchodzą, oprócz końcówek do irygacji standardowej, między innymi końcówka ortodontyczna i końcówka do irygacji poddziąsłowej.

 

WP-950 Complet Care Irygator ze Szczoteczką soniczną
WP-950 Complet Care Irygator ze Szczoteczką soniczną

 

Pamiętajmy, że u osób noszących aparaty ortodontyczne ryzyko pojawienia się próchnicy, stanów zapalnych dziąseł i paradontozy jest dużo wyższe, dlatego systematyczna i dokładna higiena jamy ustnej, jest niezbędna, by cały proces leczenia mógł zakończyć się sukcesem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *