Higiena jamy ustnej,  Problemy jamy ustnej

Kamień nazębny – czy jest niebezpieczny dla naszych zębów?

Kamień nazębny to przypadłość, z którą boryka się większość z nas. U jednych problem jest większy, u innych mniejszy. Jedni z nim walczą, inni nie robią nic. Czy jest on jednak niebezpieczny dla naszych zębów? Jaki ma na nie wpływ? Co może powodować?

Czym jest kamień nazębny?

Jest to zwapniała płytka nazębna. Początkowo jest osadem, z którym poradzi sobie szczoteczka i pasta do zębów. Kiedy się zmineralizuje, pod wpływem kontaktu ze śliną, konieczna jest bardziej profesjonalna pomoc. Można zdecydować się wówczas na domowe sposoby usuwania kamienia, poprzez na przykład irygator lub też postawić na wizytę u dentysty, który zastosuje skaling lub też piaskowanie.

Jaki wpływ ma kamień na nasze zęby?

Jeśli wydaje Ci się, ze ten kamień tam jest i nic złego Ci z jego strony nie grozi, jesteś w błędzie. Wpływa on bardzo niekorzystnie zarówno na same zęby, jak również i dziąsła, co z kolei prowadzi do demineralizacji szkliwa. Próchnica, choroby dziąseł i przyzębia, ich zapalenie. Coś, co wydawać by się mogło małym problemem, może stworzyć naprawdę bardzo poważne w skutkach konsekwencje.

Jak leczyć kamień?

Można zdecydować się na domowe sposoby, kupując rewelacyjny produkt, jakim jest irygator. Jest to urządzenie, którym możemy czyścić przestrzenie międzyzębowe. W tym celu wykorzystujemy płyn, który wystrzeliwany jest z irygatora pod odpowiednim ciśnieniem. W taki sposób możemy usunąć resztki pokarmów, czy osad, co wpłynie pozytywnie na prawidłową higienę naszej jamy ustnej. Można także postawić na dentystyczne czyszczenie kamienia poprzez skaling, czy to mechaniczny, czy też ultradźwiękowy. Jeśli kamienia jest mało, można zastosować piaskowanie. I oczywiście samo leczenie nic nie da, jeśli o zęby nie dbamy. Myjemy je po każdym posiłku i przed pójściem spać. Warto także nitkować przestrzenie między zębami i płukać jamę ustną płynami z fluorem.

Jeśli mamy na zębach kamień, nie powinniśmy tego w żaden sposób bagatelizować, tylko działać natychmiast. Konieczna jest wizyta u lekarza stomatologa, który oceni stań zębów i zaleci konkretne leczenie, jak również i przypomni dokładnie, jak należy dbać o jamę ustną w taki sposób, by przed kolejnym kamieniem móc się uchronić. Dbanie o zęby jest niezwykle ważne – tak, aby jak najdłuższy czas móc się cieszyć ich pełną sprawnością i dobrą kondycją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *