Higiena jamy ustnej

Czy wiesz jak dbać o swoje dziąsła?

Zazwyczaj, myśląc o chorobach jamy ustnej, skupiamy się na zdrowiu naszych zębów. Niestety bardzo często zapominamy o właściwym dbaniu o dziąsła, których choroby mogą prowadzić nawet do wypadania zębów!

Jak więc zadbać o to, by nasze dziąsła były zdrowe? Oprócz tak oczywistej rzeczy, jak regularne wizyty u dentysty, istnieje wiele nawyków, które możemy wprowadzić do codziennego życia. Pozwolą nam one nie martwić się o zdrowie jamy ustnej i cieszyć się pięknym uśmiechem.

.

Przede wszystkim higiena

Regularne szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, to absolutna podstawa dbania o higienę jamy ustnej. Bardzo ważną funkcję spełnia tu technika szczotkowania. Zęby czyścimy ruchem wymiatającym, czyli przesuwamy główką szczoteczki od dziąsła w dół.

Pamiętajmy również o regularnej wymianie szczoteczki co trzy miesiące. Podobnie wymieniać należy końcówki szczoteczek elektrycznych i sonicznych, które szczególnie dobrze sprawdzają się u posiadaczy wrażliwych dziąseł. Podczas mycia jednocześnie je masują i poprawiają ich krążenie.

 

 

SR-3000 E2 Szczoteczka soniczna Waterpik Sensonic Professional PLUS
SR-3000 E2 Szczoteczka soniczna Waterpik Sensonic Professional PLUS

 

.

Nieodpowiednie lub zbyt rzadkie mycie zębów powoduje odkładanie się płytki nazębnej, która jest jednym z głównych powodów chorób dziąseł. Choć jesteśmy w stanie usunąć ją z zębów, to żadna szczoteczka nie usunie tej, która odkłada się przy granicy dziąseł.

Tutaj z pomocą przychodzi irygator dentystyczny, który dokładnie oczyści przestrzenie międzyzębowe. Jest on zdecydowanie lepszym i skuteczniejszym rozwiązaniem niż nić dentystyczna, o czym pisaliśmy już w poprzednim poście.

 

 

Irygator Waterpik WP-100E Ultra
Irygator Waterpik WP-100E Ultra

 

.

Nie zapominajmy również o regularnym oczyszczeniu języka, na którym rozwijają się bakterie. W tym wypadku również możemy skorzystać z irygatora, ze specjalną końcówką do czyszczenia.

.

Zbilansowana dieta i zdrowy tryb życia

Nie tylko to, jak czyścimy zęby i dziąsła ma wpływ na ich stan. Dobrze zbilansowana dieta, zawierająca wszystkie potrzebne witaminy i składniki odżywcze do prawidłowego funkcjonowania organizmu wpływa również na stan jamy ustnej. Szczególnie ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości witaminy C, koenzymu Q10, kwasów omega-3, witaminy D i A oraz wapnia.

Jedną z głównych przyczyn chorób przyzębia jest również palenie tytoniu. U palaczy płytka nazębna rozwija się szybciej i w większej ilości, a palenie wpływa na zmniejszony przepływ śliny.

Ponadto palenie tytoniu może powodować niedobory witaminy C, które powodują rozpulchnianie dziąseł, a także zwiększa podatność na stany zapalne i krwawienie.

.

Prawidłowe oddychanie

Okazuje się, że nawet sposób, w jaki oddychamy, wpływa na zdrowie naszych dziąseł. Oddychanie przez usta, zwłaszcza podczas snu powoduje wysychanie jamy ustnej, a odpowiednia ilość śliny ma kluczowy wpływ na zdrowie i higienę jamy ustnej. Dlatego warto w ciągu dnia ćwiczyć oddychanie przez nos, by w nocy nasz organizm samoistnie kontynuował tę czynność w prawidłowy sposób podczas snu.

.

Nie unikaj dentysty

Jak wspominaliśmy na początku, regularne wizyty u stomatologa są kluczowe dla zachowania zdrowych zębów i dziąseł, pamiętajmy więc by na kontrolę wybrać się przynajmniej raz na pół roku. Możemy w ten sposób zapobiec lub wykryć bardzo szybko wiele problemów naszej jamy ustnej. Pamiętajmy, że profilaktyka jest zawsze tańsza niż leczenie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *