Higiena jamy ustnej,  Problemy jamy ustnej

Przebarwienia zębów – co je powoduje?

Przebarwienia zębów są defektem, który negatywnie wpływa na naszą atrakcyjność w oczach innych i potrafi postarzyć nas nawet o kilka lat. W skrajnych przypadkach mogą one powodować kompleksy, które odbierają pewność siebie i powodują kłopoty w życiu osobistym lub nawet zawodowym. Wszak badania dowodzą, że osoby o pięknym białym uśmiechu mają większą szansę na otrzymanie wymarzonej pracy i są odbierane przez współpracowników i pracodawców jako bardziej kompetentne i milsze. Jak więc można walczyć z przebarwieniami i, co równie ważne, jakie właściwie są ich przyczyny?

Przebarwienia zewnątrzpochodne

Przebarwienia zębów mogą mieć podłoże dwojakiego rodzaju: zewnątrzpochodne lub wewnątrzpochodne. Zdecydowanie łatwiej pozbyć się przebarwień zewnątrzpochodnych. Czym konkretnie są one spowodowane? Na ich tworzenie ma oczywiście wpływ regularne picie kawy, ale także, o czym nie wszyscy wiedzą, herbaty. I to, wbrew temu, co mogłoby się wydawać, każdego jej rodzaju – również zielonej i białej. Jednak przebarwienie powodują także niektóre zdrowe dla organizmu, pełne witamin artykuły, po których nie spodziewalibyśmy się żadnego szkodliwego działania, jak chociażby sok z buraków, jagody, borówki, a także niektóre przyprawy – kurkuma, curry czy cynamon. Do przyczyn zmiany koloru zębów zalicza się też oczywiście używki, zwłaszcza papierosy i marihuanę.

Przebarwienia tego typu z reguły są jedynie powierzchniowe, dlatego możemy pozbyć się ich samodzielnie, stosując ogólnodostępne środki wybielające. Doskonałym wyjściem będzie tutaj używanie irygatora wybielającego. Jest to urządzenie niezwykle skuteczne, gdyż za jego pomocą docieramy do wszystkich trudno dostępnych miejsc między zębami, przez co efekt wybielania widoczny jest na całej powierzchni zębów. Badania dowodzą, że używając irygatora wybielającego, jesteśmy w stanie usunąć aż 25% więcej plam niż stosując metodę czyszczenia zębów za pomocą szczoteczki i pasty wybielającej. Dodatkowo zaś urządzenie to pozwala usunąć płytkę nazębną, poprawia kondycję dziąseł i obniża ich krwawienie.

Przebarwienia wewnątrzpochodne

Przebarwienia mogą być jednak również wynikiem przebytych chorób lub skutkiem przyjmowania niektórych leków. Na zębach mogą pojawić się plamy wynikłe z niedoczynności lub nadczynności tarczycy lub demineralizacji szkliwa. Przyczyną może jednak być także chociażby martwica miazgi, torbielowate zwłóknienie trzustki, alkaptonuria czy nawet zwykła próchnica. Zmiany w zabarwieniu zębów spowodowane przyczynami tego typu dużo trudniej zlikwidować i powinny być one konsultowane ze specjalistą. W takich przypadkach wybielanie na własną rękę jest nieskuteczne lub skuteczne jedynie na krótką metę, a biel zębom mogą przywrócić jedynie profesjonalne zabiegi w gabinecie stomatologicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *