halitoza jaki irygator
Higiena jamy ustnej

Co powinieneś wiedzieć o halitozie?

Kiedyś nieprzyjemny zapach z ust kojarzył się z przypadłością osób starszych. To jeden z najczęstszych mitów. Dolegliwość ta dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku. Stosowanie gum i sprayów bywa pomocne, ale w pełni nie rozwiązuje problemu. Chcesz cieszyć się świeżym oddechem? Przeczytaj nasz poradnik, z którego dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o halitozie. Podpowiadamy też, jaki irygator do zębów wybrać, aby pozbyć się tej wstydliwej przypadłości i odzyskać pewność siebie. Zapraszamy do lektury!

Nieprzyjemny zapach z usta – problem 25% społeczeństwa

Statystyki pokazują, że z problemem nieświeżego oddechu zmaga się prawie 1/4 populacji. Nie należy bagatelizować tej przypadłości i najlepiej odnaleźć jej źródło. Tylko wówczas można przedsięwziąć odpowiednie środki zaradcze. Coraz więcej osób stosuje szczoteczki soniczne i irygatory Waterpik, które pozwalają dbać o czystość zębów. Są one o wiele skuteczniejsze od zwykłych płukanek czy nici dentystycznych. Dla pełniej jamy ustnej najlepiej połączyć wszystkie te zabiegi i wykonywać je regularnie.

Jest kilka rodzajów halitozy

Aby skutecznie walczyć z problemem nieprzyjemnego oddechu, musisz wiedzieć, że wyróżniamy kilka rodzajów halitozy:

 • prawdziwą – nieprzyjemny zapach odczuwa zarówno pacjent, jak i osoby z jego otoczenia,
 • fizjologiczną – najczęściej pojawia się rano po wstaniu z łóżka, a także u palaczy czy też po zjedzeniu pokarmów o intensywnym zapachu, np. czosnku,
 • patologiczną – występuje w jamie ustnej, gardle, nosie, przełyku i zatokach,
 • rzekomą – sam pacjent odczuwa nieświeży oddech, ale nikt poza nim.

Jeśli któraś z form halitozy dotyczy Ciebie, najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z dostępnych na rynku urządzeń do mycia zębów i płukania jamy ustnej. Bardzo dobre efekty daje Waterpik. To najlepszy irygator na rynku. Polecamy model stacjonarny – ładowany sieciowo lub bezprzewodowy – idealny do zabrania w podróż. To urządzenia bardzo wydajne. Proponujemy kilka produktów o zróżnicowanych parametrach i cenach. Mają one różne wymienne główki, np. do czyszczenia języka, kieszonek przyzębnych czy implantów. Z jednego urządzenia może korzystać cała rodzina pod warunkiem posiadania własnych końcówek.

halitoza

Gdzie szukać przyczyny brzydkiego zapachu z ust?

Wystarczy zaledwie kilka minut, aby po umyciu zębów zaczął odkładać się na nich miękki osad, który z czasem przekształca się w kamień nazębny. Wytwarzające się wówczas bakterie beztlenowe są odpowiedzialne za powstawanie lotnych związków siarki o brzydkim zapachu. To właśnie one zazwyczaj powodują nieświeży oddech. Do najczęstszych przyczyn halitozy należy m.in.:

 • brak higieny czy też grzybica jamy ustnej,
 • choroba dziąseł,
 • przewlekłe stany zapalne zatok, gardła oraz błony śluzowej żołądka,
 • próchnica,
 • niewłaściwa dieta, np. zbyt duże spożycie napojów gazowanych, mięsa produktów mlecznych.

Domowe i specjalistyczne sposoby zapobiegania

Mięta pieprzowa, koper włoski, pietruszka, cytrusy, to zaledwie kilka produktów, których regularne spożywanie może pomóc Ci pozbyć się nieświeżego oddechu i zapobiec jego nawrotowi. Żuj też gumę miętową bez cukru. Jeśli lubisz, stosuj płukanki z szałwii. To wszystko może jednak nie wystarczyć.

Musisz zadbać o kompleksową higienę jamy ustnej. Specjaliści zalecają dokładne mycie zębów przy zastosowaniu irygatora. Skutecznie zahamujesz rozwój bakterii. Jako płyn do płukania stosuj wodę lub medykament przepisany przez stomatologa. Codzienne zabiegi:

 • gwarantują długotrwały świeży oddech,
 • chronią przed powstawaniem przebarwień,
 • pozwalają utrzymać bielsze zęby bez chemicznych wybielaczy.

Irygowanie za pomocą płynu wystrzeliwanego pod ciśnieniem usuwa resztki pokarmów, osady z zakamarków, a także masuje dziąsła i wzmacnia je. Wydłużone końcówki irygatora sprawiają, że strumień płynu łatwiej dociera do trudno dostępnych miejsc. Śmiało korzystaj z nich nawet wtedy, jeśli masz:

 • skłonność do krwawiących dziąseł,
 • implanty,
 • mosty,
 • aparat ortodontyczne.

Pozbądź się halitozy raz na zawsze!

Doraźne sposoby, takie jak np. żucie gumy, odświeżają oddech, ale raczej na krótko. Dlatego, jeśli chcesz się raz na zawsze pozbyć halitozy, zaufaj marce Waterpik. Oferujemy najlepsze irygatory na rynku. Stosuj je regularnie – uzyskasz przyjemne uczucie świeżości, a Twoje zęby będą białe i zdrowe. W naszym sklepie internetowym dostaniesz wszystko, aby właściwie zadbać o higienę jamy ustnej – zapraszamy do kontaktu i zakupów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *