zeby
Higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej w pracy? Czemu nie!

Utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej wymaga dokładności i regularności, nawet poza domem. Zdaniem stomatologów szczotkowanie zębów konieczne jest nie tylko rano i wieczorem, ale również po każdym posiłku. Ale jak zadbać o piękny uśmiech w pracy? Przeczytaj, dlaczego tak ważne jest utrzymanie zębów w czystości. Wyjaśniamy, jakie urządzenia będą przydatne do skutecznej higieny jamy ustnej poza domem?

Regularne szczotkowanie zębów poza domem

Dla wielu osób szczotkowanie zębów rano i wieczorem przez dwie minuty to wystarczająco uciążliwa czynność. A co dopiero dodatkowe mycie w ciągu dnia? Jak i gdzie to robić, gdy pracuje się w biurze, szkole czy urzędzie? Jak się okazuje, zadbanie o jamę ustną poza domem jest możliwe! Wystarczy odrobina samozaparcia, by wypracować sobie regularność, oraz kilka odpowiednich narzędzi.

Pomyśl o tym, że niewielka praca, którą włożysz dzisiaj w zdrowie swoich zębów, zaowocuje w przyszłości. Bo regularna higiena przekłada się na:

  • mniejsze ryzyko chorób zębów, takich jak: próchnica, paradontoza;
  • mniejsze ryzyko wystąpienia chorób ogólnoustrojowych;
  • mniej wydatków na leczenie stomatologiczne;
  • dłuższy okres zachowania własnych zębów;
  • komfort podczas jedzenia i piękny uśmiech na długie lata.

Dlaczego szczotkowanie zębów po każdym posiłku jest ważne?

Badania pokazują, że płytka nazębna, która jest odpowiedzialna za rozwój bakterii, zaczyna narastać już kilkanaście minut po posiłku. Usunięcie osadów za pomocą szczotkowania oraz irygacji pomaga zahamować ten proces.

Co, jeśli szczotkowanie zostanie zaniedbane? Wówczas gwałtownie rośnie ryzyko problemów stomatologicznych. Jednym z nich, który wywołuje szczególny dyskomfort, jest halitoza. To schorzenie objawiające się nieprzyjemnym zapachem z ust – powstaje, gdy w jamie ustnej występuje nadmiar płytki nazębnej, a mikroflora bakteryjna jest zaburzona. Wzrost liczby bakterii grozi również powstaniem powszechnej próchnicy. W tej chorobie najpierw atakowane jest szkliwo, a następnie również tkanki miękkie, wywołując ból oraz stany zapalne.

Gdy jesteś poza domem, nie zapominaj więc o szczotkowaniu swoich zębów – nie tylko po obiedzie, ale i przekąskach. Do prawidłowego mycia przyda się szczoteczka soniczna do zębów Waterpik, którą dzięki wbudowanemu akumulatorowi możesz używać również w pracy czy w szkole.

higiena

Zabierz ze sobą bezprzewodowy irygator!

Uzupełnieniem regularnego szczotkowania mogą być irygacje jamy ustnej. Służy do tego irygator dentystyczny, którego działanie oparte jest na strumieniu wody pod ciśnieniem. Dociera ona do przestrzeni międzyzębowych oraz przydziąsłowych, pozbywając się resztek, których nie usunęła szczoteczka, oraz płytkę nazębną.

W naszej ofercie znajdziesz irygator bezprzewodowy Waterpik – kompaktowe urządzenie, które można przenosić nawet w torebce do pracy. W przeciwieństwie do modeli stacjonarnych mobilny sprzęt ma mniejszy pojemnik na wodę i nie zawiera wężyka, dlatego możesz bez problemu irygować w każdym miejscu z dostępem do zlewu i bieżącej wody.

Jak jeszcze zadbać o jamę ustną w pracy?

Warto poświęcić chwilę czasu na dobór akcesoriów, które pomogą Ci w utrzymaniu czystych zębów. Zwróć uwagę na rodzaj pasty, której używasz podczas szczotkowania – dobrze, jeśli będzie zawierała odpowiednią ilość fluoru, którego rolą jest remineralizacja szkliwa. Unikaj przy tym nadmiernego stosowania past wybielających, zwłaszcza gdy cierpisz na nadwrażliwość.

Uzupełnieniem szczotkowania oraz irygacji jest używanie nici dentystycznych. Wbrew pozorom nie zastępuje ona szczoteczki ani irygatora. Mechaniczne usuwanie resztek jedzenia oraz płytki z przestrzeni międzyzębowej jest szczególnie ważną czynnością, którą należy wykonywać co najmniej raz dziennie. Po nitkowaniu, jak i po myciu, zaleca się używać płyn do płukania jamy ustnej – pozwala on przywrócić prawidłowe pH oraz ułatwia rozmiękczanie płytki nazębnej.

Dbaj o zdrowie zębów o każdej porze

Każdy czas jest dobry na zadbanie o piękny uśmiech. Prawidłowa higiena jamy ustnej to gwarancja zdrowych zębów oraz ochrona przed chorobami. Codziennie pamiętaj o starannym szczotkowaniu za pomocą odpowiednio dobranych urządzeń. Na Waterpik Polska znajdziesz szczoteczkę soniczną z wymiennymi główkami oraz wybór irygatorów stacjonarnych i bezprzewodowych – idealnych do irygacji poza domem.