Irygatory i szczoteczki

Czy irygator jest alternatywą dla nici dentystycznych?

Stomatolodzy na każdym kroku podkreślają konieczność oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Zaniedbane zakamarki nie tylko zaburzają estetykę uśmiechu. To tam gromadzi się płytka nazębna oraz rozwijają bakterie, prowadząc do ubytków i chorób. Możesz zadbać o czystość tych miejsc poprzez nitkowanie oraz regularne irygacje. Przeczytaj, czy nici dentystyczne i irygator można stosować zamiennie. Który sposób jest skuteczniejszy w walce z osadem nazębnym?

Nić dentystyczna nie zastąpi irygatora

Nitkowanie zębów to prosty i tani sposób na pozbycie się resztek jedzenia oraz względne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych z osadów. Korzystanie z nici dentystycznej sprawdza się szczególnie jako uzupełnienie szczotkowania, ale i w sytuacjach, gdy nie masz pod ręką szczoteczki. Jednak nitkowanie ma sens tylko wtedy, gdy robisz to prawidłowo. Takie czyszczenie zębów może również prowadzić do podrażnień, zwłaszcza w przypadku wrażliwych dziąseł, co nierzadko skutkuje krwawieniem lub obrzękiem.

O wiele skuteczniejszym sposobem na oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych z płytki nazębnej, są irygacje. Irygator generuje strumień wody zmieszany z powietrzem, który dociera do wąskich zakamarków, miejsc tuż przy dziąsłach i pod nimi, a także łączeń mostków czy aparatu dentystycznego. W ten sposób eliminowane są również bakterie bytujące w jamie ustnej, czego nie zrobi dla Ciebie nić dentystyczna. Nie trzeba przy tym mieć żadnych umiejętności do obsługiwania się irygatorem – całą pracę wykonuje urządzenie w połączeniu z odpowiednimi końcówkami.

Plusy i minusy stosowania nici dentystycznej

Niewątpliwym plusem nitkowania jest możliwość kontrolowania czynności. Manualne czyszczenie pozwala na samodzielny dobór miejsca, kąta, siły nacisku. Nić to również jedna z najtańszych sposobów utrzymania profilaktyki jamy ustnej. Jej cena to raptem kilka złotych, a do wyboru masz różne warianty produktu, łącznie z grubością, woskowaniem czy zapachem. Niewielkie opakowanie możesz zabrać ze sobą praktycznie wszędzie.

Stosowanie nici dentystycznej ma jednak swoje minusy, a jednym z nich jest konieczność poznania odpowiedniej techniki nitkowania. Ważna jest tu również cierpliwość oraz dokładność, przez co czynność ta staje się mozolna i uciążliwa. Nie każdy też może używać nici – osoby z wrażliwymi dziąsłami są narażone na krwawienie, a dla właścicieli aparatów ortodontycznych nitkowanie jest wręcz niemożliwe.

Dlaczego warto korzystać z irygatora do zębów?

Ze względu na sposób działania irygator często określany jest mianem „wodnej nici dentystycznej”. W rzeczywistości jednak urządzenie ma znacznie więcej zastosowań niż tylko wypłukanie resztek jedzenia. Regularne irygacje pomagają utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej i są doskonałym uzupełnieniem szczoteczki. Może je stosować praktycznie każdy, komu zależy na starannej profilaktyce zębów i dziąseł. Urządzenie przeznaczone jest przede wszystkim dla osób:

  • noszących aparat ortodontyczny;
  • z założonymi mostkami, implantami;
  • cierpiących na choroby przyzębi lub wrażliwe dziąsła.

Przyjmuje się, że irygator jest nawet o 90% bardziej skuteczny od nici dentystycznych. Poprzez usuwanie osadu oraz eliminację bakterii, urządzenie jest szczególnie przydatne w prewencji chorób oraz podczas leczenia stomatologicznego.

Co daje lepsze efekty w higienie jamy ustnej?

Porównując skuteczność irygacji oraz nitkowania, lepsze efekty czyszczące ma zdecydowanie irygator dentystyczny. Działa on w sposób kompleksowy poprzez wypłukiwanie resztek jedzenia, usuwanie nalotu i bakterii z trudno dostępnych miejsc. Skuteczność działania urządzenia możesz zwiększyć, wybierając irygator ze szczoteczką soniczną od Waterpik Polska. Zestaw łączący irygację z technologią fal dźwiękowych ułatwia zachowanie właściwej higieny jamy ustnej.

Nie oznacza to, że używając irygatora, musisz zrezygnować z nici dentystycznej. Mechaniczne nitkowanie jest ważne i warto traktować je jako dodatkowy etap usuwania płytki nazębnej.

Zaufaj specjalistom od Waterpik

Irygacje doskonale uzupełniają pracę szczoteczki, przenosząc codzienną pielęgnację jamy ustnej na jeszcze wyższy poziom. Wybierz irygator Waterpik stworzony z myślą o potrzebach Twoich zębów i dziąseł. W ofercie dostępne są modele przewodowe oraz mobilne, które sprawdzą się również poza domem. Zadbaj o piękny i czysty uśmiech już dziś!

Możliwość komentowania Czy irygator jest alternatywą dla nici dentystycznych? została wyłączona