czyszczenie irygatora
Irygatory i szczoteczki

Czyszczenie i odkamienianie irygatora – sprawdzone sposoby!

 

Wielu stomatologów dla pełnej i prawidłowej higieny jamy ustnej rekomenduje pacjentom zakup irygatora i jego regularne stosowanie. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz, aby taki sprzęt posłużył Ci wiele lat, musisz o niego właściwie zadbać. To nic trudnego. Prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów na to, jak czyścić i odkamieniać irygator wodny do zębów – wypróbuj je już dziś.

Regularne czyszczenie urządzenia – nie zapominaj!

Każdy irygator działa na zasadzie wyrzucania strumienia wody pod ciśnieniem. Dlatego jest narażony na odkładanie się kamienia. W zbiorniku na płyn zbiera się też osad oraz namnażają bakterie. Mogą one również zalegać na wężyku, którym przepływa woda. Urządzenie więc może stać się mało wydajne, a niekiedy nawet odmówić posłuszeństwa. Pamiętaj, nawet najlepszy irygator do jamy ustnej musisz regularnie czyścić i konserwować. Możesz wykorzystać domowe sposoby albo kupić specjalne preparaty. Obawiasz się, że to zbyt skomplikowane? W dalszej części artykułu pokażemy Ci, jak to robić krok po kroku.

Czyszczenie irygatora – domowe sposoby

Pamiętaj, aby po każdym zabiegu przy użyciu irygatora:

 • wylać resztki wody, żeby zapobiec osadzaniu się kamienia,
 • zawsze przepłukać zbiorniczek na płyn pod ciepłą bieżącą wodą,
 • bardzo dokładnie wysuszyć pojemnik, żeby nie namnażały się tam bakterie czy inne patogeny.

Do irygacji można stosować wodę nieprzefiltrowaną, jak i płyny do płukania jamy ustnej. Po zastosowaniu płukanki trzeba bardzo dokładnie wyczyścić irygator.

Dobre rezultaty w czyszczeniu urządzenia daje roztwór sporządzony z octu oraz wody. To prosty i tani sposób. Stosuj go jednak wyłącznie wtedy, jeśli tego nie zabrania producent.

Czyszczenie irygatora – zainwestuj w profesjonalne preparaty

Na pewno wiesz już, jak czyścić irygatory wodne domowymi sposobami. Musisz jednak wiedzieć, że od czasu do czasu powinieneś robić to przy zastosowaniu profesjonalnych preparatów. Polecamy doskonały produkt do czyszczenia i dezynfekcji irygatorów Waterpik RD REDESEPT. To środek bezpieczny, który został specjalnie stworzony do usuwania osadów z tego typu urządzeń. Kupisz go w postaci proszku, Przed użyciem należy go rozpuścić w ciepłej wodzie:

 • eliminuje kamień,
 • dezynfekuje urządzenie,
 • zabezpiecza przed powtórnym powstawaniem osadów.

REDESEPT usuwa ponadto wszelkie bakterie ze szczoteczek sonicznych i końcówek wymiennych, a także z kubków oraz podobnych przedmiotów.

Krok po kroku – zobacz, w jaki sposób musisz postępować

Stosując się ściśle do zaleceń producenta dotyczących czyszczenia irygatora ze szczoteczką, zapewnisz mu długoletnią żywotność oraz gwarancję wydajności i bezawaryjności. Wystarczy, że będziesz postępował według poniższych wskazówek:

 1. Do zbiorniczka irygatora wlej cieplej wody i dodaj do niego zalecaną ilość sypkiego preparatu REDESEPT. Ważne, żeby się dobrze rozpuścił i nie pozostawiał grudek.
 2. Uruchom urządzenie i pilnuj, żeby przygotowana przez Ciebie mieszanina została rozprowadzona po całym urządzeniu – musi przebyć drogę od zbiornika, poprzez wężyk, aż do pompy.
 3. Wyłącz irygator i pozostaw z preparatem na około 30 minut, aby mieszanina zaczęła skutecznie działać.
 4. Po tym czasie usuń ze zbiornika płyn i wlej tam ciepłej wody, a następnie włącz sprzęt, aż pojemnik się opróżni.
 5. Żeby mieć pewność, że wszystkie zanieczyszczenia zostały usunięte, czynność powtórz dwukrotnie.
 6. Aby wyczyścić szczoteczki i końcówki wymienne, wrzuć je do zbiornika z przygotowaną mieszaniną środka REDESEPT oraz wody. Pozostaw na kilka minut, a następnie dokładnie opłucz i wysusz.

Zadbaj o swój irygator!

W tym artykule opisaliśmy kilka sposobów na to, jak wyczyścić irygator wodny. Jeśli chcesz znaleźć więcej ciekawych porad, systematycznie zaglądaj na naszego bloga. Tam eksperci Waterpik regularnie publikują wiele informacji, które pomogą Ci właściwe dbać o swoje zęby. Zajrzyj też do firmowego sklepu, gdzie kupisz: najlepszy sprzęt do irygacji, szczoteczki soniczne oraz preparaty czyszczące w promocyjnej cenie. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *