pielęgnacja aparatu ortodontycznego
Higiena jamy ustnej

Właściwa pielęgnacja aparatu ortodontycznego – co musisz wiedzieć?

 

Każdy, kto nosił aparat ortodontyczny, wie, jak bardzo utrudnia on zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej. W naszym artykule przedstawiamy kilka podstawowych zasad pielęgnacji zębów dla osób w trakcie korekcji zgryzu. Prezentujemy urządzenia, które pomogą Ci pozbyć się niechcianych resztek pokarmowych i zapobiec rozwojowi próchnicy. Sprawdź, dlaczego warto sięgnąć po irygator i szczoteczkę soniczną oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze pasty.

Aparat ortodontyczny – kompleksowa pielęgnacja

Prawidłowa pielęgnacja aparatu ortodontycznego to spore wyzwanie dla większości użytkowników. Metalowe zamki i łuki to miejsca, które sprzyjają gromadzeniu się resztek pokarmowych. To z kolei prowadzi do namnażania się bakterii i drobnoustrojów, a w konsekwencji rozmaitych chorób zębów, dziąseł i przyzębia. Dokładne oczyszczenie szkliwa i przestrzeni międzyzębowych za pomocą standardowej szczoteczki manualnej może być trudne, a czasem nawet niemożliwe. Z tego względu warto skorzystać ze specjalistycznych narzędzi opracowanych z myślą o użytkownikach aparatu ortodontycznego, o których opowiemy Ci więcej w dalszej części tekstu.

Jak często czyścić aparat?

Posiadanie stałego aparatu ortodontycznego wiąże się ze zwiększeniem częstotliwości i zakresu pielęgnacji jamy ustnej. Poza standardową procedurą mycia (dokonywaną dwa razy dzienne) powstanie konieczność oczyszczania zębów, łuków i zamków z resztek pokarmowych po każdym posiłku. Warto również poświecić 10-15 minut dziennie na płukanie, irygację lub inną formę higieny przestrzeni międzyzębowych.

higiena zębów dziąseł i aparatu

Wybór odpowiedniej szczoteczki i pasty

Wybór właściwych akcesoriów do higieny jamy ustnej ma dla posiadaczy aparatów ortodontycznych zdecydowanie większe znaczenie niż dla przeciętnego użytkownika. Szczoteczkę należy dobrać w taki sposób, aby umożliwić dokładne usunięcie resztek pokarmowych z poszczególnych elementów, jednocześnie nie uszkadzając ich. Pod tym względem znakomicie sprawdzi się model soniczny, umożliwiający skuteczne mycie nawet przy niewielkim kontakcie głowicy z powierzchnią zęba. Jego działanie opiera się na technologii ultraszybkich drgań, których częstotliwość sięga aż 30-60 tys. ruchów na minutę. Dzięki pulsującym wibracjom w jamie ustnej dochodzi do powstania mikrobąbelków, które są w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Równie istotny jest wybór odpowiedniej pasty. Aby dodatkowo nie podrażniać dziąseł i szkliwa, warto wybierać kosmetyki łagodne, o większej zawartości substancji spieniających. Na rynku można znaleźć szeroką gamę środków myjących, opracowanych z myślą o posiadaczach aparatu ortodontycznego. Dostępne są produkty zawierające substancje o delikatnym działaniu przeciwbólowym, przyspieszające remineralizację szkliwa oraz regenerację dziąseł.

Nie zapominaj o dobrym irygatorze!

Kompleksowa pielęgnacja jamy ustnej powinna również obejmować staranne jej płukanie wodą lub specjalistycznym płynem dentystycznym. Pod tym względem najlepszy będzie profesjonalny irygator do zębów i dziąseł, który możesz również znaleźć w szerokim asortymencie akcesoriów Waterpik. Wytwarzany przez urządzenie strumień wody i powietrza znakomicie wypłukuje zanieczyszczenia z poszczególnych elementów aparatu, a także ciasnych przestrzeni międzyzębowych.

Aby dodatkowo zwiększyć efektywność mycia, warto zdecydować się na ortodontyczne końcówki do irygatora. Dzięki unikalnemu, stożkowemu zakończeniu umożliwiają one usunięcie większej ilości trudno dostępnej płytki nazębnej zgromadzonej wokół zamków i łuku. W celu zapewnienia kompletnej ochrony warto sięgnąć po zestaw Waterpik Complete Care 9.0, w którego skład wchodzi nowoczesna szczoteczka soniczna wraz z irygatorem.

Dbaj o aparat ortodontyczny!

Noszenie aparatu ortodontycznego w większym stopniu naraża Cię na gromadzenie się na zębach resztek pokarmowych. Aby uniknąć przykrych konsekwencji namnażania się bakterii i drobnoustrojów, regularnie dbaj o higienę jamy ustnej. W ofercie Waterpik znajdziesz szeroki asortyment irygatorów wraz z niezbędnymi akcesoriami, które z łatwością dopasujesz do Twoich indywidualnych potrzeb. W razie pytań lub problemów z wyborem odpowiednich urządzeń skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Możliwość komentowania Właściwa pielęgnacja aparatu ortodontycznego – co musisz wiedzieć? została wyłączona