Higiena jamy ustnej,  Problemy jamy ustnej

Jakie bakterie zamieszkują jamę ustną?

Jama ustna jest siedliskiem wielu drobnoustrojów, które tworzą specyficzną dla niej florę bakteryjną. Naukowcy szacują, że żyje w niej około 50 miliardów bakterii należących do aż 700 gatunków! Sam ten fakt jednak nie powinien nas niepokoić. Jeśli są między nimi zachowane odpowiednie proporcje, w żaden sposób nie zagrażają one naszemu zdrowiu. Problem zaczyna się, gdy pojawia się czynnik, który sprawia, że ta równowaga zostaje zachwiana. Co może to sprawić?

Kiedy bakterie stają się groźne?

Jest wiele czynników, które mogą zachwiać naturalną równowagą flory bakteryjnej w jamie ustnej. Mogą być to zabieg chirurgiczny, przyjmowane leki, szczególnie antybiotyki, czy nieodpowiednia dieta. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, która pozwala zachować właściwe proporcje między bakteriami. Jeśli zaniedbamy czyszczenie zębów, bakterie mogą spowodować szereg chorób jamy ustnej, ale istnieje też ryzyko, że przemieszczą się wraz z pożywieniem i wywołają choroby ogólnoustrojowe. Skupmy się jednak na szkodach, jakie mogą wywołać w samej jamie ustnej.

Bakterie powodujące próchnicę

Bardzo duże zagrożenie dla zdrowia zębów powodują bakterie zajmujące się rozkładaniem cukrów, takie jak Lactobacillus rhamnosus, Streptococcus mutans oraz Streptococcus gordonii. Ich głównym pożywieniem są węglowodany znajdujące się w resztkach jedzenia, które pozostają w jamie ustnej, jeśli niedokładnie ją czyścimy. Bakterie te przetwarzają węglowodany w kwasy, które zmieniają pH w naszych ustach, tworząc tym samym środowisko, które sprzyja uszkodzeniom szkliwa i powstawaniu ubytków. Tworzona przez nie płytka nazębna powinna być systematycznie usuwana, jeśli chcemy uniknąć próchnicy i chorób przyzębia.

Halitoza – nieprzyjemny zapach z ust

Bakterie mogą też powodować chorobę zwaną halitozą, która objawia się nieprzyjemnym zapachem z ust. W tym wypadku zagrożenie stanowią mikroorganizmy z gatunku Porphyromonas gingivalis, Fusobacterium nucleatum oraz Prevotella intermedium, które pożywiają się głównie zawartym w naszej ślinie białkiem. Wytwarzają one lotne związki siarki, które sprawiają, że nie potrafimy pozbyć się przykrego zapachu z ust.

Jak walczyć ze szkodliwymi bakteriami?

Bakterie powodujące choroby jamy ustnej bardzo często zamieszkują trudno dostępne przestrzenie pomiędzy zębami lub tuż przy dziąsłach. Są to miejsca, z których trudno je usunąć za pomocą szczoteczki, więc wiele osób regularnie szczotkujących zęby, mimo wszystko nie unika tego problemu. W oczyszczaniu takich przestrzeni świetnie pomagają irygatory stomatologiczne, które dzięki unikalnej kombinacji ciśnienia wody i pulsacji usuwają nawet resztki pokarmów i bakterie znajdujące się głęboko pomiędzy zębami lub poniżej linii dziąseł. Są one dużo skuteczniejsze niż tradycyjnie używane nici dentystyczne, a przy tym dużo lepiej nadają się dla osób mających wrażliwe, skłonne do krwawienia dziąsła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *