aparat-lingwalny
Higiena jamy ustnej

Nosisz aparat lingwalny? Zadbaj o prawidłową higienę jamy ustnej

Aparaty ortodontyczne już dawno przestały się kojarzyć z nieestetycznymi drutami na zębach. Coraz to nowsze rozwiązania pozwalają na naprawę wad zgryzu w niemalże niewidoczny sposób. Krzywe zęby można wyprostować m.in. za pomocą aparatu lingwalnego. Przeczytaj, kiedy sprawdzi się taka forma leczenia ortodontycznego. Jak należy prawidłowo czyścić zęby podczas noszenia aparatu?

Jak wygląda aparat lingwalny?

Aparat lingwalny to jedna z form aparatu ortodontycznego stałego. Jednak w przeciwieństwie do klasycznych rozwiązań, ten model przymocowany jest do wewnętrznej strony zębów, czyli od strony języka. To właśnie od tej części jamy ustnej aparat wziął swoją nazwę – „lingua” w łacinie oznacza „język”.

Sam aparat lingwalny ma specjalną konstrukcję opartą na bardzo płaskich zamkach, które nie mogą zawadzać podczas mówienia i jedzenia o język oraz tkanki miękkie. Podobnie jak w przypadku klasycznego aparatu stałego, po założeniu zamków przeciągany jest przez nie drut, który ortodonta wymienia na różnych etapach leczenia.

Zalety noszenia aparatu

Długość leczenia za pomocą aparatu lingwalnego zależy od wady czy układu anatomicznego szczęki i trwa od kilku miesięcy do kilku lat. W ten sposób można korygować m.in. przodozgryz, zgryz krzyżowy, otwarty oraz głęboki.

Jak już wspominaliśmy, do największych korzyści noszenia aparatu lingwalnego należy jego niewidoczność. Istnieją jednak inne zalety takiego rozwiązania. Ponieważ zamki znajdują się po wewnętrznej stronie zębów, można na bieżąco śledzić postępy leczenia, nawet bez konieczności zdejmowania aparatu. Oprócz tego nie ma ryzyka wystąpienia widocznych przebarwień w miejscach, w których przyklejone były zamki.

Stomatolodzy zauważają również mniejsze ryzyko wystąpienia próchnicy przy leczeniu lingwalnym. Wynika to z umiejscowienia aparatu, który jest bardziej otoczony śliną, która utrzymuje prawidłowe pH oraz stanowi barierę przed bakteriami.

Aparat lingwalny a prawidłowa higiena jamy ustnej

Noszenie aparatu lingwalnego wiąże się z koniecznością dokładniejszej higieny. Tu pojawia się jedna z wad tego sposobu leczenia, bowiem zalegające resztki jedzenia będą gorzej widoczne, niż w przypadku zewnętrznego aparatu. Ciasno umieszczone zamki oraz elementy drutu sprzyjają osadzaniu się płytki nazębnej, która z kolei prowadzi do rozwoju próchnicy.

Niezbędne więc jest tu dokładne szczotkowanie, ze szczególnym uwzględnieniem wewnętrznej strony zębów. W celu skutecznego zadbania o higienę jamy ustnej podczas noszenia aparatu sięgnij po takie urządzenia jak szczoteczka soniczna. Na Waterpik Polska oprócz najnowszych modeli znajdziesz wymienne końcówki, m.in. przeznaczone do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Regularne szczotkowanie należy uzupełnić poprzez używanie nici dentystycznej. Odpowiednia technika nitkowania pomaga w przynajmniej częściowym usunięciu zalegających resztek tam, gdzie nie zrobiła tego szczoteczka.

czystosc

Dokładne czyszczenie przestrzeni między zębami i aparatem

Oprócz szczotkowania oraz nici dentystycznej podczas leczenia ortodontycznego niezbędne okaże się wsparcie irygatora wodnego. Choć irygacje kojarzą się z zabiegami w gabinecie dentystycznym, dzięki odpowiednio dopasowanym urządzeniu możesz samodzielnie czyścić zęby i aparat. Strumień wody aktywowany podczas pracy irygatora pozwala na dokładne usunięcie resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych oraz obszarów wokół i między zamkami aparatu. Oprócz tego podczas zabiegu zwalczane są bakterie, a woda pod ciśnieniem masuje dziąsła, poprawiając ich ukrwienie.

Zamiast pojedynczego urządzenia do irygacji możesz zdecydować się na kompleksową ochronę. Irygator ze szczoteczką soniczną Waterpik to idealny sprzęt dla osób noszących aparat lingwalny. Szeroki wybór końcówek umożliwi Ci jeszcze skuteczniejsze zadbanie o zdrowie jamy ustnej.

Wypróbuj irygatory wodne Waterpik

Podczas prostowania zgryzu pamiętaj o szczególnej higienie zębów i dziąseł. Dzięki naszym urządzeniom utrzymanie zdrowej jamy ustnej będzie jeszcze prostsze. Wybierz irygator Waterpik z możliwością wymiany końcówek – postaw na model stacjonarny dla całej rodziny lub zdecyduj się na urządzenie bezprzewodowe, które możesz używać poza domem. Sprawdź również szczoteczki oraz akcesoria ortodontyczne dostępne w sklepie.

Możliwość komentowania Nosisz aparat lingwalny? Zadbaj o prawidłową higienę jamy ustnej została wyłączona