Irygatory i szczoteczki

Szczoteczka soniczna a manualna – jakie są różnice?

Zwykłe szczoteczki manualne nadal są najczęściej wybieranymi narzędziami do czyszczenia zębów. Tymczasem na rynku pojawiają się coraz to nowe opcje, które dają nam znacznie większe możliwości. W dzisiejszym wpisie postanowiliśmy więc pokazać, jak prezentuje się tradycyjna szczoteczka na tle hitu ostatnich lat – szczoteczki sonicznej.

Działanie szczoteczki manualnej

Szczoteczka manualna kusi przede wszystkim atrakcyjną ceną oraz dużą dostępnością – różne jej typy możemy znaleźć w każdej drogerii, ale też nawet w zwykłym sklepie spożywczym czy na stacji benzynowej. To jednak jej największe zalety. Dużo gorzej sprawdza się ona w oczyszczaniu jamy ustnej. Co prawda, za jej pomocą możemy spokojnie umyć duże obszary zęba, do których mamy łatwy dostęp, jednak nie pozwala ona na pozbycie się bakterii i resztek jedzenia ze szczelin między zębami. Kolejnym problemem jest to, że często powoduje ona krwawienie dziąseł, co ma związek albo z wyborem szczoteczki o zbyt twardym włosiu, albo z nieodpowiednią techniką czyszczenia zębów.

Niewłaściwa technika bywa zresztą częstą przyczyną zalegania płytki nazębnej nawet mimo regularnego czyszczenia jamy ustnej. Stanowi to duży problem, bo większość osób nie potrafi prawidłowo szczotkować zębów tradycyjną szczoteczką. Wykonują nią ruchy okrężne, wskazane tylko w przypadku małych dzieci, zamiast ruchów wymiatających – jedynych, które są w stanie naprawdę usunąć z zębów płytkę i resztki jedzenia.

SR-3000 E2 Szczoteczka soniczna Waterpik Sensonic Professional PLUS / 499,00 zł
SR-3000 E2 Szczoteczka soniczna Waterpik Sensonic Professional PLUS / 499,00 zł

Właściwości szczoteczki sonicznej

Szczoteczką soniczną dużo łatwiej jest skutecznie oczyścić jamę ustną, nawet jeśli nie mamy wprawy, gdyż przy jej tworzeniu wykorzystano technologię fal dźwiękowych. Fale te wywołują drgania, które wprawiają w ruch cząsteczki śliny i pasty i tworzą z nich mikrobąbelki. Te zaś uderzając w powierzchnię zębów, powodują odrywanie się od nich płytki nazębnej i resztek pokarmu. Mikrocząsteczki te potrafią dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc, dlatego używając szczoteczki sonicznej, oczyszczamy zęby dużo dokładniej niż korzystając z tradycyjnej szczoteczki manualnej. Dodatkowym atutem modeli sonicznych jest to, że wykonują one aż kilkadziesiąt tysięcy ruchów na minutę (z reguły 30-50 tys.). Dla porównania – przy bardzo intensywnym szczotkowaniu zębów zwykłą szczoteczką możemy wykonać maksymalnie 300 ruchów. Oczyszczenie zębów za pomocą szczoteczki sonicznej jest więc dużo prostsze i wymaga o wiele mniej wysiłku.

Szczoteczka soniczna pozwala jednak zadbać nie tylko o kondycję zębów, ale również dziąseł. Powoduje ona znacznie mniej ich urazów niż szczoteczka tradycyjna, do tego zaś większość modeli ma również tryb przeznaczony specjalnie do masażu dziąseł. Używając go, poprawiamy krążenie, wzmacniamy dziąsła i znacznie zmniejszamy częstotliwość ich krwawienia. Dodatkowo szczoteczki soniczne mają także wbudowany timer, który pomaga w odmierzaniu optymalnego czasu mycia, który pozwala usunąć zanieczyszczenia, ale nie powoduje jeszcze ścierania szkliwa. To narzędzia wykorzystujące nowoczesne rozwiązania, które świetnie sprawdzają się w przypadku wszystkich osób – również tych, które mają mosty, implanty, aparaty ortodontyczne czy po prostu wrażliwe zęby.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *