-jak-zapobiegac-kamieniowi-nazebnemu
Higiena jamy ustnej

Jak ograniczyć powstawanie kamienia nazębnego?

Kamień nazębny to nieestetyczny osad powstały w wyniku długotrwałego odkładania się płytki nazębnej. Pojawia się w trudno dostępnych miejscach nawet u osób, które regularnie czyszczą zęby. Narastanie kamienia może doprowadzić do rozwoju stanów zapalnych przyzębia, próchnicy oraz paradontozy. Przeczytaj, co sprzyja jego powstawaniu i jak można zapobiec odkładaniu się kamienia nazębnego.

Dlaczego wciąż kamień osadza się na moich zębach?

Brązowy osad na zębach, potocznie zwany kamieniem nazębnym to problem, który dotyka wielu z nas. Jak się okazuje, zaczyna powstawać już po kilku minutach od umycia zębów. Jednak tempo osadzania może być inne dla każdego i zależy od wielu czynników.

W pierwszym etapie tworzenia się kamienia nazębnego na powierzchni szkliwa powstaje miękka płytka nazębna składająca się z resztek jedzenia, bakterii oraz śliny. Można ją usunąć poprzez regularne czyszczenie zębów. Jednak w trudno dostępnych miejscach i tam, gdzie zaniedbujemy dokładną higienę, płytka narasta i z czasem na skutek mineralizacji ulega utwardzeniu. Tak powstały kamień nazębny jest trudniejszy do usunięcia i wymaga wizyty u stomatologa. Długotrwałe odkładanie się twardego osadu może skutkować różnego rodzaju chorobami przyzębia.

Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu kamienia na zębach są m.in.:

  • niewłaściwie dobrana szczoteczka;
  • niedokładne mycie zębów;
  • ślina o zasadowym pH;
  • dieta bogata w białko i węglowodany;
  • skłonności genetyczne;
  • wysokie stężenie fosforanów i wapnia we krwi;
  • palenie papierosów;
  • picie kawy i mocnej herbaty.

Jak zapobiegać kamieniowi nazębnemu?

Nie sposób całkowicie zapobiec osadzaniu się płytki nazębnej, która powstaje niezależnie od higieny jamy ustnej. Można jednak spowolnić jej narastanie, a w konsekwencji nie dopuścić do jej mineralizacji i powstania kamienia.

Poznaj sprawdzone sposoby stomatologów na zachowanie czystych zębów bez osadów.

Właściwie prowadzona higiena jamy ustnej i zębów

Odpowiednia higiena zębów to podstawa, jeżeli chodzi o prewencję powstawania kamienia. Należy pamiętać przy tym o regularności – wystarczą braki i zaniedbania w codziennym myciu, by osad zaczął narastać w niewidocznych dla oka miejscach.

kamien-nazebny

Nitkowanie, odpowiednia pasta do zębów i płyn do płukania jamy ustnej

W celu ochrony zębów przed kamieniem wybieraj odpowiednie pasty ze składnikami aktywnymi, które rozpuszczają osady, np. z pirofosforanami. Profilaktycznie warto sięgnąć również po produkty antybakteryjne przywracające prawidłowe pH w jamie ustnej. Gdy nie masz pod ręką szczoteczki i pasty, po jedzeniu pamiętaj, chociażby o przepłukaniu zębów płynem do płukania jamy ustnej. Dzięki temu pozbędziesz się nadmiaru bakterii odpowiadających za odkładanie się płytki nazębnej. Płyny często zawierają naturalne wyciągi o właściwościach antyseptycznych, przez co mogą być stosowane regularnie.

Nie zapomnij również o nitkowaniu. W ten sposób możesz dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe, a także miejsca tuż przy dziąsłach. To właśnie tu najczęściej odkłada się kamień.

Wybierz właściwą szczoteczkę do zębów oraz irygator

Profilaktyka kamienia nazębnego nie obędzie się bez prawidłowego szczotkowania. W tym celu najlepsza będzie szczoteczka soniczna, która działając na zasadzie emisji fal dźwiękowych, wprawia końcówkę w ruch wymiatający. Dodatkowo podczas mycia zębów wytwarzana jest aktywna piana z mikrobąbelkami, które nie tylko docierają do zakamarków, ale i pomagają w eliminacji bakterii odpowiadających za powstanie płytki nazębnej.

Szczotkowanie wspomagaj regularnymi irygacjami. Ten rodzaj pielęgnacji jamy ustnej zalecany jest szczególnie osobom narażonym na powstanie kamienia nazębnego. Irygator bezprzewodowy Waterpik to przykład urządzenia, które możesz zabrać nawet w podróż. Strumień wody pod ciśnieniem pomaga usunąć zanieczyszczenia z przestrzeni między zębami oraz kieszonek przydziąsłowych. Do urządzenia możesz dopasować właściwe końcówki przeznaczone do czyszczenia mostków i protez lub okolic pod dziąsłami.

Zapobiegaj powstawaniu kamienia nazębnego z Waterpik!

Zadbaj o czyste zęby bez osadów. W tym celu włącz do codziennej higieny dodatkową profilaktykę przeciwko kamieniowi nazębnemu. Szczoteczki soniczne oraz irygatory wspomagające czyszczenie znajdziesz na stronie Waterpik Polska. Dobierz również odpowiednie akcesoria do naszych firmowych urządzeń, w tym końcówki do szczoteczek – klasyczne oraz przeznaczone do mycia zębów z problemami.