higiena-jamy-ustnej-w-ciazy
Higiena jamy ustnej

Odpowiednia higiena jamy ustnej a ciąża – zobacz, co musisz wiedzieć!

U wielu kobiet w ciąży nasilają się problemy, takie jak krwawiące dziąsła czy próchnica. Dlaczego tak się dzieje? Zastanawiasz się, jak jeszcze lepiej zadbać o zęby w tym szczególnym okresie? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku. Eksperci Waterpik podpowiadają też, jaki irygator i szczoteczkę soniczną wybrać. Zobacz, co musisz wiedzieć o odpowiedniej higienie jamy ustnej podczas ciąży.

 

Zdrowe zęby w czasie ciąży

Jeszcze do niedawna uważano, że panie w ciąży powinny unikać plombowania zębów, bo to może szkodzić nienarodzonemu dziecku. To mit! Będąc w błogosławionym stanie, musisz regularnie odwiedzać stomatologa. Unikniesz w ten sposób poważnych problemów z zębami. Kobietom w ciąży zmieniają się nawyki żywieniowe – spożywają posiłki znacznie częściej, a ponadto jedzą więcej pokarmów zawierających cukier. Do tego dochodzą nudności i poranne wymioty. To wszystko zwiększa ryzyko:

  • tworzenia się kamienia nazębnego,
  • próchnicy,
  • ruchomości zębów.

Bakterie gromadzące się w jamie ustnej zwiększają też możliwość zakażeń zarówno w trakcie, jak i po porodzie. Pamiętaj więc o codziennym czyszczeniu zębów przy użyciu szczoteczki sonicznej i irygatora wodnego.

Ciąża i problem bolących dziąseł

W ciąży zmienia się poziom hormonów w organizmie kobiety. To powoduje kruchość naczyń krwionośnych. Dlatego dziąsła kobiet ciężarnych są szczególnie narażone na choroby przyzębia – często puchną i krwawią. Wszystko za sprawą zwiększonego poziomu progesteronu. Musisz więc zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, takie jak np. szczoteczka z miękkim włosiem, pasta na bazie naturalnych składników, która ma działanie antybakteryjne i zapobiegające krwawieniu dziąseł. Do czyszczenia zębów najlepsza będzie szczoteczka soniczna, a do płukania jamy ustnej irygator wodny ze specjalną końcówką do czyszczenia języka.

Irygator w czasie ciąży – przeciwwskazania

Właściwa higiena jamy ustnej w okresie ciąży to podstawa. Nie bój się używać irygatora, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań medycznych. Wielu specjalistów zaleca go ciężarnym, bo łagodnie masuje dziąsła i nie wywołuje żadnych podrażnień. Nie wiesz, jaki irygator do zębów marki Waterpik wybrać? Wiele zależy od indywidualnych preferencji.

Możesz zdecydować się na model bezprzewodowy lub stacjonarny. Ten pierwszy jest lekki i poręczny, wszędzie go ze sobą zabierzesz, zmieści się w każdej torebce. Irygatory działają na zasadzie wystrzeliwania strumienia wody pod ciśnieniem. Do wyboru masz produkty z funkcją masażu, np. WP 450/462. Stosując takie urządzenie:

  • przyniesiesz ulgę opuchniętym dziąsłom,
  • zapobiegniesz ich krwawieniu,
  • dotrzesz głęboko – skutecznie usuniesz bakterie między zębami i poniżej linii dziąseł.

Zwróć też uwagę na irygator stacjonarny WP-160 Ultra Plus. Już po 14 dniach stosowania odczujesz znaczną poprawę. Skutecznie czyści i masuje zęby oraz dziąsła. W zestawie jest aż 7 wymiennych końcówek, m.in. do koron, implantów, aparatów ortodontycznych czy też do czyszczenia języka – to tam gromadzi się najwięcej bakterii.

artykuly-do-higieny-zebow-w-ciazy

Szczoteczka soniczna – na ratunek podrażnionym dziąsłom i zębom

Kobiety ciężarne mają często problemy z próchnicą zębów i stanami zapalnymi jamy ustnej. Objawia się to zaczerwienieniem dziąseł i krwawieniem. Dlatego szczególnie w tym okresie musisz dokładnie szczotkować uzębienie i przestrzenie międzyzębowe.

Zastanawiasz się, czy szczoteczka soniczna jest w pełni bezpieczna dla kobiet w ciąży? Jak najbardziej! Zasada jej działania jest prosta. Dzięki wibracjom o wysokiej częstotliwości dużo skuteczniej czyści zęby niż modele manualne. Szczoteczka soniczna Waterpik ST-01 pozwala delikatnie i bez problemu dotrzeć głęboko między zęby, na ich tylne powierzchnie oraz miejsca wzdłuż linii dziąseł. Usuwa płytkę nazębną, czyści dziąsła i poprawia ich kondycję. Urządzenie wyposażone jest w dwie końcówki do mycia zębów. Ma trzy tryby pracy:

  • podstawowy,
  • wybielający,
  • masujący dziąsła.

W komplecie jest eleganckie etui do przechowywania szczoteczki. Możesz ją wszędzie ze sobą zabrać.

Wybierz najlepsze artykuły do higieny jamy ustnej!

Chcesz zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej w czasie ciąży i nie tylko? Koniecznie zajrzyj do naszego sklepu. Znajdziesz tam irygatory, szczoteczki soniczne i różne akcesoria, np. końcówki do czyszczenia języka czy przestrzeni mędzyzębowych. Wybierz najlepsze artykuły do higieny jamy ustnej od Waterpik. Zachowaj zdrowe zęby i piękny uśmiech na lata. Serdecznie zapraszamy do kontaktu – chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.

Możliwość komentowania Odpowiednia higiena jamy ustnej a ciąża – zobacz, co musisz wiedzieć! została wyłączona