Higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej i Twoje ciało

Jakie znaczenie ma poprawa higieny jamy ustnej dla naszego zdrowia? Jak się okazuje — ogromne. Nic dziwnego zresztą – nasze organizmy to systemy, a zatem wadliwe funkcjonowanie najmniejszego trybiku wpływa na całą maszynerię. Naukowcy odkryli bowiem, że choroby dziąseł i przyzębia powiązane są z innymi problemami zdrowotnymi. Mówiąc o chorobach dziąseł czy przyzębia mamy na myśli zarówno przypadłości stosunkowo łagodne, takie jak zapalenie dziąseł, jak i dużo groźniejsze, np. paradontozę.

 

Niejednokrotnie ze stanu naszej jamy ustnej możemy wyczytać naprawdę wiele w kwestii naszego ogólnego zdrowia. Schorzenia jamy ustnej nie pozostają obojętne dla całego organizmu, wręcz przeciwnie – to, co dzieje się w jamie ustnej, ma ogromny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie organizmu.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak ważne jest zdrowie jamy ustnej dla zdrowia ogólnego? Poniżej zgromadziliśmy informacje i artykuły naukowe dotyczące całego przekroju schorzeń:

• choroba Alzheimera,

• zapalenie stawów,

• nowotwory,

• cukrzyca,

• choroby serca i udar mózgu,

• ciąża i poród.

Jak widać, wszystkie powyższe problemy zdrowotne i stany, to schorzenia bardzo poważne, a w dodatku bardzo powszechne – to praktycznie całościowy przekrój tego, na co cierpimy najczęściej. Naturalnie ostatnia pozycja na liście to nie choroba, ale niewątpliwie ciąża i poród to sytuacje ekstremalne i dość wyczerpujące dla organizmów przyszłych mam, więc nie odkryjemy Ameryki, mówiąc, że w tym okresie trzeba na siebie i potomstwo szczególnie uważać. Aby zapobiegać i leczyć choroby przyzębia, dowiedz się jak utrzymywać jamę ustną w dobrym stanie.

 

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera to najczęstszy przejaw demencji starczej. Osoby nieprawidłowo dbające o higienę jamy ustnej oraz te, u których rozwinęły się schorzenia przyzębia, są bardziej narażone na pojawienie się tej choroby.

Zapalenie stawów

Badania wykazały, że u osób z chorobami przyzębia występuje większe ryzyko zapadnięcia na reumatoidalne zapalenie stawów. Jest ono zaburzeniem autoimmunologicznym, które najczęściej dotyka małe stawy.

Nowotwory

Choroby przyzębia są powiązane ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia nowotworów całego ciała. Według naukowców schorzenia, takie jak parodontoza, w połączeniu z zapalną reakcją organizmu, są potencjalnymi przyczynami pojawienia się raka.

Cukrzyca

Cukrzyca to choroba przewlekła, która może obniżyć odporność organizmu na różnorodne infekcje. Parodontoza to schorzenie dziąseł, które może skutkować podniesieniem poziomu cukru we krwi, a tym samym znacznie utrudniać kontrolowanie przebiegu choroby.

Choroby serca i udar mózgu

Badania wskazują, że choroby przyzębia są powiązane z prawdopodobieństwem wystąpienia chorób serca i udarem mózgu. Prawdą jest, że w przypadku chorób dziąseł i chorób serca występują te same czynniki zwiększające ryzyko ich wystąpienia, takie jak palenie i cukrzyca. Niemniej jednak zgodnie z licznymi badaniami, choroby przyzębia wydają się być powiązane z chorobami serca i udarem niezależnie od innych czynników.

Ciąża i poród

Zmiany hormonalne zachodzące podczas ciąży mogą spowodować wystąpienie ciążowego zapalenia dziąseł i parodontozy. Wiele badań naukowych wskazuje, że kobiety z chorobami przyzębia są bardziej narażone na przedwczesny poród i urodzenie dziecka o niskiej wadze niż kobiety ze zdrowymi dziąsłami.

Choroby przyzębia i Twoje zdrowie

Naukowcy odkryli, że schorzenia przyzębia są powiązane z innymi problemami zdrowotnymi. Jak widać, nasza jama ustna daje wiele wskazówek co do kondycji naszego organizmu i tego, co mu dolega. Przypadłości jamy ustnej mogą wpływać na całe ciało, począwszy od przykrego problemu nieświeżego oddechu, a kończąc na chorobach serca.

 

Utrzymuj jamę ustną w dobrym stanie

Wszystko to brzmi bardzo groźnie, ale na szczęście mamy też i dobrą wiadomość – chorobom przyzębia można zapobiegać oraz leczyć je. Codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów mają niebagatelne znaczenie dla zapobiegania ryzyka występowania chorób przyzębia i zagrożeń innymi przypadłościami całego organizmu z nimi związanymi. Włączenie używania irygatora Waterpik (Waterpik® Water Flosser) do codziennych czynności higienicznych jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na poprawienie kondycji jamy ustnej. Co więcej, badania kliniczne wskazują, że stosowanie irygatora Waterpik w połączeniu ze szczotkowaniem zębów jest skuteczniejsze dla zmniejszenia krwawienia dziąseł i usuwania płytki nazębnej niż stosowanie nici dentystycznej. Jeśli zauważysz u siebie symptomy zapalenia dziąseł lub innych chorób przyzębia, umów się ze swoim dentystą na wizytę kontrolną. Dentysta i higienistka stomatologiczna ustalą leczenie najkorzystniejsze dla Ciebie.

 

Badania, do których odnosi się powyższy artykuł, wskazują, że istnieje powiązanie między chorobami przyzębia a pewnymi chorobami układowymi i innymi przypadłościami. Powiązanie to jednak nie oznacza, że ścisła i bezpośrednia relacja przyczynowo-­skutkowa została udowodniona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *