Higiena jamy ustnej,  Irygatory i szczoteczki

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Mycie zębów często kojarzy się dzieciom z przykrym obowiązkiem. Nie lubią brać do ręki szczoteczki i robią wszystko, by pominąć ten rytuał. Jednak według statystyk 56% polskich trzylatków ma zęby zaatakowane próchnicą, dlatego warto jak najwcześniej wpoić dzieciom konieczność dbania o higienę jamy ustnej. Jak to zrobić? Jednym ze sposobów jest przekształcenie codziennego mycia zębów w zabawę.

Odpowiednia szczoteczka do zębów

Jednym ze sposobów na zachęcenia dziecka do czyszczenia zębów jest pozwolenie mu na dobranie sobie odpowiednich akcesoriów. Podstawą jest tutaj oczywiście szczoteczka do zębów. Szczoteczka przeznaczona dla dorosłych jest zbyt twarda i za duża dla dziecka, dlatego może powodować u niego podrażnienia i nie zachęca do pielęgnacji jamy ustnej. Na rynku jest jednak dostępnych mnóstwo produktów przeznaczonych właśnie dla najmłodszych. Pozwólmy dziecku wybrać kolorową szczoteczkę lub taką, która przedstawia jego ulubionego bohatera z bajki. W ten sposób będzie ono kojarzyć mycie zębów z przyjemnością płynącą z oglądania bajek, a to pomoże w zachęceniu do dbania o higienę. Także kubeczek do płukania zębów może sprawić dziecku radość. Można zafundować mu kubeczek z jego imieniem bądź ulubionym zwierzątkiem.

A może szczoteczka soniczna?

Można też pomyśleć o kupnie szczoteczki sonicznej. Będzie to dla dziecka nowość, która sprawi, że czyszczenie zębów stanie się bardziej interesujące. Dodatkowo pomoże ona w utrzymaniu zębów w czystości. Idealnie nada się szczoteczka Waterpik Nano-Sonic AT-50. Ten model jest dostosowany do wrażliwej dziecięcej jamy ustnej i ma o połowę mniej drgań na minutę niż szczoteczka dla dorosłych. Bardzo dobrze sprawdzi się także model SR-3000, który ma w zestawie specjalną, małą końcówkę, ułatwiającą czyszczenie zębów, lub model ST-01, także wielkością dostosowany do potrzeb dzieci.

AT-50 SZCZOTECZKA NANO-SONIC / 89,00 zł
AT-50 SZCZOTECZKA NANO-SONIC / 89,00 zł

Pasta do zębów

W przekonaniu dziecka do mycia zębów pomoże także odpowiednia pasta do zębów. Na rynku dostępne są pasty w różnych smakach i w ciekawych opakowaniach. Jeśli dziecko wybierze pastę, która mu odpowiada, istnieje większa szansa, że będzie skłonne używać jej regularnie. Nie należy jednak w tej kwestii całkowicie zdawać się na dziecko. Ważny jest nie tylko wygląd czy smak, ale też skład pasty do zębów. Dobrze jest zadbać, by wybrana pasta miała jak najwięcej naturalnych składników i by była odpowiednia do wieku dziecka.

Irygator dziecięcy

Gdy dziecko jest już starsze, warto, by lepiej zadbało także o czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Do tego znakomicie zachęci je irygator. Dzieci uwielbiają nowości. Jeśli w ich codziennym rytuale dbania o higienę jamy ustnej znajdzie się specjalnie dla nich wybrany irygator, będą zachwycone. Zwłaszcza, że dzieci lubią też naśladować dorosłych. Jeśli widzą, że rodzice używają irygatora, będą zadowolone, że same też mogą to robić. Irygator dla dzieci jest kompaktowy, prosty, kolorowy i zabawny w użyciu. Jest też dostosowany do dziecięcych rąk. Do tego ma w zestawie 20 naklejek samoprzylepnych dla chłopców i dziewczynek, którymi dzieci mogą go ozdobić. To sprawi, że używanie irygatora stanie się dla dzieci jeszcze bardziej zachęcające. Rodzice zaś mogą mieć pewność, że ich pociechy będą miały zdrowe zęby. Irygator Waterpik NANO dla dzieci daje pewność, że zęby dziecka są odpowiednio oczyszczone nawet jeśli dziecko nosi aparat ortodontyczny.

WP-260 E Irygator Waterpik NANO dla dzieci / 389,00 zł
WP-260 E Irygator Waterpik NANO dla dzieci / 389,00 zł

Minutniki

Ciekawym rozwiązaniem jest też kupienie dziecku minutnika do mycia zębów. Można zaopatrzyć się w minutnik z klepsydrą odmierzającą czas, świecący lub grający melodie. Minutniki dla dzieci mają ciekawe wzory, są dostępne w formie klaunów, zwierzątek czy ulubionych postaci. Minutnik będzie kolejnym elementem, który przekształci mycie zębów w zabawę, będzie miał jednak także inną bardzo ważną funkcję. Pozwoli upewnić się, że dziecko myje zęby dostatecznie długo, by były czyste.

W zachęceniu dzieci pomoże także odpowiednie nastawienie. Warto uświadamiać im, dlaczego mycie zębów jest tak ważne i dawać im dobry przykład. Z czyszczenia jamy ustnej można zrobić wspólny rytuał, który dzięki odpowiednim akcesoriom będzie dla dziecka nie tylko możliwy do zaakceptowania, ale wręcz oczekiwany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *