Problemy jamy ustnej

Zdrowie zębów a trądzik

Z reguły zakładamy, że trądzik jest wynikiem jednej z podstawowych, dobrze wszystkim znanych przyczyn. Kiedy pojawiają się stany zapalne, najczęściej łączymy je z nadmierną produkcją sebum przez skórę, zmianami hormonalnymi w okresie dojrzewania, niewłaściwie dobranymi kosmetykami czy złą dietą. Oczywiście często zmiany chorobowe spowodowane są właśnie tymi czynnikami, jednak niekoniecznie musi tak być. Przyczyny trądziku bywają naprawdę różne. Jedną z tych, która dziwi najbardziej, są zepsute zęby. W jaki sposób wpływają one na stan skóry?

Zepsute zęby przyczyną trądziku?

Odpowiedź jest wbrew pozorom bardzo prosta. Zepsute zęby są miejscem, w którym rozwijają się i namnażają różnego typu bakterie niebezpieczne dla zdrowia całego organizmu. Bakterie te mogą następnie przez naczynia krwionośne przenosić się do innych, nawet bardzo odległych organów i powodować różnego rodzaju schorzenia, między innymi właśnie niedoskonałości na skórze. Dlatego stosunkowo często zdarza się, że pacjenci z trądzikiem wysyłani są do dentysty w celu pozbycia się ognisk zapalnych, jakimi są zęby z rozległą próchnicą.

Po czym poznać, że trądzik jest spowodowany stanem zębów?

Oczywiście przyczyn trądziku jest wiele, jednak stosunkowo łatwo poznać, kiedy może być on spowodowany właśnie przez próchnicę. Wypryski będące skutkiem działania bakterii namnażających się w zepsutych zębach pojawiają się bowiem w kilku charakterystycznych miejscach. Jeśli więc stany zapalne widoczne są przeważnie w okolicy ust, brody i szczęki, jest to znak, że powinniśmy udać się do dentysty, który sprawdzi stan zębów i zdecyduje, czy to one są przyczyną trądziku. Warto wykonać taką kontrolę nawet, jeśli zęby wydają nam się całkowicie zdrowe, bo siedliskiem próchnicy mogą być także nie do końca jeszcze widoczna ósemka czy nieusunięty korzeń zęba. 

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Nieleczona próchnica może spowodować duże problemy nie tylko w samej jamie ustnej, a usunięcie jej skutków bywa bardzo kosztowne i czasochłonne. Dlatego też najlepiej zawczasu zadbać o właściwą higienę jamy ustnej i zapobiegać rozwojowi chorób zębów. Możemy dokonać tego, dbając o regularne usuwanie z jamy ustnej gromadzących się w niej bakterii i resztek jedzenia. Należy jednak pamiętać, że aby dokładnie oczyścić całą jamę ustną, nie wystarczy zwykłe wyszczotkowanie zębów. Konieczne jest także usunięcie bakterii z przestrzeni międzyzębowych i trudno dostępnych miejsc tuż przy dziąsłach.

W tym zaś znakomicie pomagają irygatory dentystyczne – urządzenia zaprojektowane w taki sposób, by za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem były w stanie oczyścić nawet najbardziej niedostępne obszary jamy ustnej oraz język. Do wyboru mamy tutaj zarówno duże stacjonarne sprzęty, z których korzystać może cała rodzina, jak i niewielkie, lekkie urządzenia, które nie zajmują wiele miejsca i są wygodne do przenoszenia. Ci, którzy chcą przy okazji dbałości o higienę poprawić też koloryt zębów, mogą zdecydować się również na irygatory wybielające. Więcej informacji na temat wszystkich tych sprzętów można znaleźć w artykule Rodzaje irygatorów stomatologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *