Higiena jamy ustnej,  Irygatory i szczoteczki

Irygator lepszy od nici dentystycznej – dlaczego?

Dbanie o nasze zęby nie powinno ograniczać się tylko do codziennego używania szczoteczki do zębów. Stomatolodzy powtarzają, że równie ważne jest czyszczenie miejsc, do których zwykła szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć. Do wyboru mamy nić dentystyczną lub irygator. Co wybrać?

 

Nić dentystyczna

Nitkowanie zębów polega na oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej. Niestety, nici mogą podrażniać, a nawet ranić wrażliwe dziąsła. Zwłaszcza na początku nitkowania, może pojawić się ból lub krwawienie, które ustępuje dopiero po dłuższym czasie – zazwyczaj po kilku godzinach.

Dodatkowo do czyszczenia zębów nicią potrzeba dużo cierpliwości, czasu i umiejętności, by zrobić to wystarczająco dokładnie.

Choć nić dentystyczna jest najstarszym narzędziem do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, to jej używanie wiąże się z dużym dyskomfortem. Warto więc ją zamienić na irygator, który jest dużo łatwiejszy w użyciu, a także dużo bardziej skuteczny.

 

Irygator

Irygatory dentystyczne do zębów to urządzenia powstałe jako alternatywa dla tradycyjnego czyszczenia zębów nicią. Ich działanie polega na oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych, dzięki pompie generującej strumień wody, który pod ciśnieniem płucze trudno dostępne miejsca. Zapobiega to nie tylko zapaleniu dziąseł i próchnicy, ale także nieświeżemu oddechowi. Używane codziennie pomagają chronić dziąsła, ponieważ zwalczają bakterie powodujące odkładanie się płytki nazębnej, która jest niebezpieczna dla naszej jamy ustnej.

 

Irygator Waterpik WP-100E Ultra
Irygator Waterpik WP-100E Ultra

 

Irygator, oprócz samego czyszczenia, również masuje nasze dziąsła, co sprawia, że stają się one zdrowsze i mocniejsze. W przeciwieństwie do nici dentystycznej, jego używanie jest bezbolesne, nie powoduje krwawienia i sprawia, że jama ustna staje się bardziej odporna na procesy zapalne. W profilaktyce leczenia zapalenia dziąseł, irygatory są aż o 93 % skuteczniejsze od nici dentystycznej!
Oprócz dokładnego i bezinwazyjnego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, irygator ma jeszcze kilka dodatkowych zalet.

 

fotolia.com, #79968084 | Autor: aon168
fotolia.com, #79968084 | Autor: aon168

 

Dzięki specjalnym końcówkom, irygatory dentystyczne są niezbędnikiem dla osób noszących aparaty ortodontyczne lub w trakcie leczenia implantologicznego. Ciśnienie strumienia wody wypływającej z irygatora doczyści trudno dostępne miejsca, usunie resztki jedzenia, zwalczy bakterie i zapobiegnie procesom zapalnym dużo dokładniej. Ponadto, w odróżnieniu od nici dentystycznej, której używania nie zaleca się poniżej 10. roku życia, irygatora mogą używać również dzieci. Pomoże to wzmocnić dobry nawyk codziennego dbania o higienę jamy ustnej i zapobiegnie powstawaniu próchnicy.

Spośród irygatorów dostępnych na rynku, największe ciśnienie, a co za tym idzie najlepszą skuteczność mają irygatory Waterpik. Wybierać możemy spośród wielu modeli, zarówno stacjonarnych, jak i irygatorów bezprzewodowych. Przeprowadzone w 2005 i 2013 roku badania kliniczne udowodniły, że irygatory marki Waterpik usuwają 99,9% płytki nazębnej, a także są o 29 % skuteczniejsze niż używanie szczoteczki manualnej i nici dentystycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *