szczoteczki-soniczne-dla-dzieci
Higiena jamy ustnej

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Uparty kilkulatek nie chce myć zębów… i koniec. Nie pomagają perswazje, groźby ani kary. Spokojnie, dotyczy to wielu rodziców. Czy istnieją jednak sposoby na zachęcenie maluchów do szczotkowania? Tak, i jest ich mnóstwo! Najważniejsze, to znaleźć własną metodę – można ją dostosować do potrzeb, a w przypływie inspiracji rozszerzyć o atrakcyjne pomysły. Przeczytaj, jak przekonać dziecko do mycia zębów. Dlaczego szczoteczki soniczne dla dzieci będą tu przydatne?

 

 

Gdy dziecko nie chce myć zębów…

Kilkulatkom trudno jest się skupić na wykonaniu jednej czynności, zwłaszcza tak z pozoru nudnej, jak szczotkowanie zębów. Co więcej, trudno im wyobrazić sobie negatywne skutki nieprawidłowej higieny, które brzmią bardziej jak bajki na dobranoc. W końcu też dochodzi do tego bunt przedszkolaka charakterystyczny dla tego wieku.

Jak w takiej sytuacji sprawić, by dziecko chętnie myło zęby? Najpierw wyjaśnijmy, czego nie robić. Pod żadnym pozorem nie wyśmiewaj i nie upokarzaj publicznie pociechy, wypominając niechęć do szczotkowania. Niewskazane jest również straszenie dentystą i bolesnymi zabiegami. Takie negatywne skojarzenia wzbudzą jedynie większy strach i niechęć do tak prawidłowej higieny jamy ustnej.

Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów na to, jak sprawić, że mycie zębów będzie przyjemnym obowiązkiem. Pamiętając, że każde dziecko jest inne i reaguje na różne zachęty, warto eksperymentować z metodami. Poniżej wymieniamy te najciekawsze – stworzone przez rodziców dla rodziców.

Wypróbuj aplikacje na telefon

Coraz młodsze dzieci korzystają ze smartfonów i urządzeń elektronicznych. Warto wykorzystać pozytywne skojarzenia z bajkami i grami również podczas mycia zębów. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych aplikacji przeznaczonych do szczotkowania. Ich główny cel to potraktowanie tej czynności jako zabawy lub nawet wyzwania, np. odsłonięcie obrazka poprzez „wyszczotkowanie” piany z ekranu.

Aplikacje mogą przybierać różne formy. Najczęściej połączone są z timerem, który odmierza czas z podziałem na każdą ćwiartkę uzębienia. Oprócz tego dzieci zabawia wesoła melodyjka lub piosenka. Warto ściągnąć różne wersje aplikacji i przetestować, która z nich najbardziej przemawia do malucha. Nic nie stoi na przeszkodzie, by codziennie próbować innej.

szczoteczka-soniczna-dla-dziecka

Myj zęby razem z dzieckiem

Trudno zachęcić dziecko do danej czynności, jeśli samemu nie pokazuje się przykładu. Maluchy chętnie naśladują rodziców, co warto wykorzystać i w przypadku mycia zębów. Znajdź te 2 minuty rano i wieczorem, by towarzyszyć dziecku podczas szczotkowania. Taki nawyk ma wiele zalet. Przede wszystkim możesz kontrolować ilość pasty czy prawidłowy proces mycia, a także wprowadzić rutynę, która kojarzy się z rodzinnym spędzeniem czasu.

Wspólne szczotkowanie może być świetną zabawą, zwłaszcza jeśli uruchomicie aplikacje lub włączycie piosenkę odmierzającą czas. Możecie również skorzystać przy okazji z innych sposobów zachęcających do mycia, np. nazywanie zębów zabawnymi imionami czy nagradzanie naklejkami lub pieczątkami.

Kup dziecku nową szczoteczkę soniczną!

Maluchy uwielbiają otrzymywać nowe gadżety, zresztą, kto nie lubi! Nowa szczoteczka soniczna dla dzieci to sposób na zachęcenie do szczotkowania zębów poprzez atrakcję związaną z używaniem nowego urządzenia. Dzięki tego rodzaju szczoteczce mycie będzie znacznie efektywniejsze. Małym rączkom niekiedy trudno jest wykonać odpowiednie ruchy czy dotrzeć do wszystkich zakamarków jamy ustnej. Soniczna szczoteczka do zębów ma miękkie włosie, a generując fale dźwiękowe, wytwarza drgania włókien główki. W ten sposób możliwe jest skuteczne usunięcie resztek jedzenia i pozbycie się nalotów nawet na delikatnych jeszcze zębach mlecznych.

Na początku należy dokładnie wytłumaczyć działanie i sposób obsługi urządzenia. Przydatna może być wizyta u stomatologa, który swoim autorytetem podniesie „rangę” czynności.

Twoje dziecko polubi mycie zębów!

Szczotkowanie zębów wcale nie musi kojarzyć się z negatywnym obowiązkiem. Warto zachęcić dzieci do tej czynności za pomocą perswazji. Skorzystaj z dostępnych narzędzi i sprawdzonych metod, których wypróbowało już wiele rodziców. W procesie przyzwyczajenia malucha do systematycznej higieny jamy ustnej przyda się szczoteczka soniczna w przyjaznej cenie, którą znajdziesz na waterpikpolska.pl.