kawa-a-zdrowe-zeby
Bez kategorii

Wpływ kawy na zęby – przekonaj się, co robisz źle

Powszechnie wiadomo, że kawa i białe zęby nie idą w parze. Ale jak jest w rzeczywistości? Czy trzeba całkowicie wyeliminować picie małej czarnej, jeśli chcesz cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem? W artykule wyjaśniamy, które rodzaje kawowych napojów są szczególnie niebezpieczne dla stanu jamy ustnej. Przeczytaj, jak możesz zadbać o zęby, bez rezygnacji z ulubionych nawyków.

 

 

Kolor zębów i próchnica – spożywanie kawy ma znaczenie

Wielu osobom trudno jest wyobrazić sobie dzień bez filiżanki kawy. Chociaż napój ten ma wiele korzystnych właściwości pobudzających, pity w nadmiarze może zaszkodzić. Przede wszystkim często zwraca się uwagę na negatywny wpływ kawy na kolor zębów. Zawarte w ziarnach kawowca pigmenty nadające napojowi intensywny ciemny kolor, mogą przywierać do szkliwa, powodując przebarwienia. Dodatkowo wypijanie dużych ilości małej czarnej prowadzi do wypłukiwania się wapnia, osłabia zęby, a nawet prowadzi do rozwoju chorób przyzębia.

Co ciekawe, istnieje również pozytywny wpływ tego napoju na stan uzębienia. Na podstawie badań American Chemical Society dowiedziono, że kawa wpływa zabójczo na szkodliwe bakterie w jamie ustnej. Już w XVII wieku takie właściwości antyseptyczne najprawdopodobniej były znane ludziom, którzy małą czarną nie pili, ale… płukali nią zęby.

Mała czarna czy duża biała?

Kawa barwi zęby i przyczynia się do powstania przebarwień – co do tego, nie ma już wątpliwości. Jednak czy taki sam wpływ na szkliwo jest w przypadku małe czarnej i kawy z mlekiem? Może się wydawać, że zabielony napój neutralizuje barwiące właściwości kawowego napoju. W istocie, mleko w niewielkim stopniu zmniejsza stężenie szkodliwych kwasów, jednak wciąż jest to niewielki procent.

Istnieje również przesłanka wskazująca, że zawarty w nabiale wapń może wyrównywać wypłukiwane wartości tego pierwiastka. Taka kompensacja ma jednak sens, jeśli pijesz głównie caffe latte.

Kawa z cukrem – Twój wróg!

Niezależnie od tego, jaką kawę pijesz, jeśli chcesz zadbać o zęby, zrezygnuj z dosładzania napoju. Cukier to najgroźniejszy produkt spożywczy dla szkliwa. W wyniku jego spożycia bakterie w jamie ustnej produkują szkodliwy kwas, który obniża pH. Znajdujące się w płytce nazębnej drobnoustroje powodują następnie mikrouszkodzenia szkliwa i kolejnych warstw zębów i sprzyjają próchnicy.

Alternatywą dla cukru w kawie może być, chociażby ksylitol. To naturalny słodzik produkowany z brzozy. Jego rozkład w jamie ustnej nie prowadzi do powstania szkodliwych kwasów niszczących szkliwo.

irygacja-zebow-picie-kawy

Jak uniknąć problemów z zębami, nie odmawiając sobie kawy?

Jeśli jesteś zadeklarowanym kawoszem, dla zdrowia zębów musisz położyć większy nacisk na higienę, a przede wszystkim dokładne szczotkowanie, irygację zębów oraz profilaktykę stomatologiczną.

Co jednak ze zwyczajami związanymi z piciem kawy? Mamy dla Ciebie garść pomysłów, które pomogą zmniejszyć negatywny wpływ napoju na przebarwienia.

  1. Wybieraj Arabikę – w tym gatunku znajduje się mniej składników barwiących niż w innych rodzajach kawy.
  2. Postaw na Caffee Latte – jak już wspominaliśmy, dodatek większej ilości mleka pomoże zneutralizować negatywny wpływ kawy na szkliwo, jednocześnie wspomagając mineralizację.
  3. Pij przez słomkę – dla niektórych to może zabrzmieć szokująco, ale w ten sposób ograniczasz kontakt napoju z zębami.
  4. Ogranicz ilość wypijanej kawy – za ten ruch podziękuje Ci również Twój organizm.
  5. Zrezygnuj z cukru – jeśli już chcesz posłodzić napój, wybierz naturalne słodziki, np. ksylitol.

Jeśli regularnie pijesz kawę, koniecznie zadbaj o staranną higienę jamy ustnej na co dzień. Ważne jest przede wszystkim staranne szczotkowanie, jednak wykonuj je dopiero po ok. 30 minutach od wypicia kawy. Znajdujące się w napoju kwasy mogą osłabiać szkliwo, które jest podatne na uszkodzenia podczas mycia. Sprawdzi się tu również soniczna szczoteczka do zębów, która działa dużo efektywniej, a przy tym jest delikatniejsza od zwykłych.

Eksperci podpowiadają

Rezygnacja ze szkodliwych nawyków uważa się za najrozsądniejszą opcję w przypadku profilaktyki dentystycznej, jednak nie zawsze jest to łatwe. Jeśli nie możesz rozstać się z ulubioną kawą, musisz zadbać o działania, które zminimalizują negatywny wpływ tego napoju na stan jamy ustnej. Do codziennej higieny dentyści polecają regularne szczotkowanie oraz irygacje. Dobry irygator do zębów znajdziesz w ofercie firmy Waterpik.

Możliwość komentowania Wpływ kawy na zęby – przekonaj się, co robisz źle została wyłączona