Higiena jamy ustnej,  Irygatory i szczoteczki

Irygator – w zastępstwie nici dentystycznej

Dla wielu to uciążliwa rutyna, ale codzienne nitkowanie przestrzeni międzyzębowych jest niezbędne, by chronić je przed próchnicą i gromadzeniem się kamienia. Szczoteczka czyści jedynie trzy z pięciu powierzchni, a te najtrudniej dostępne miejsca pozostają nienaruszone. Tam gromadzą się resztki pokarmów, stanowiące pożywkę dla bakterii. Nieusuwana płytka nazębna przyczynia się do rozwoju chorób dziąseł i zębów. Czy można zapobiegać temu skutecznie i wygodnie? Jakich przyrządów używać do higieny jamy ustnej? Przeczytaj nasz artykuł – opowiadamy w nim, jak komfortowo pozbywać się zanieczyszczeń. W rolach głównych szczoteczki soniczne i irygatory Waterpik.

Przydatny artykuł do higieny jamy ustnej

Czym jest flosser? W najprostszej wersji jest to nić dentystyczna naciągnięta na plastikowy czyścik w kształcie przypominającym procę. Służy on do oczyszczania trudno dostępnych powierzchni między zębami, w których gromadzą się pozostałości po posiłkach. Przydaje się zawsze wtedy, gdy czujesz dyskomfort po jedzeniu i masz wrażenie, że coś utknęło w przestrzeni międzyzębowej. Dlaczego warto używać flossera? Jego działanie:

 • zapobiega rozwojowi próchnicy,
 • ogranicza powstawanie stanów zapalnych dziąseł,
 • zmniejsza ilość płytki nazębnej,
 • zapewnia świeższy oddech.

W aptekach i drogeriach znajdziesz różne rodzaje flosserów, od tych najbardziej podstawowych po zaawansowane modele, połączone ze szczoteczką soniczną.

Irygatory WATERPIK zamiast nici dentystycznej

 

 

Rodzaje flosserów

Cena takiego urządzenia waha się od kilku złotych po kilkaset, zależnie od tego, jaką postać przybiera:

tzw. niciowykałaczka – najbardziej podstawowa wersja flossera, dostępna w każdym większym sklepie z artykułami higienicznymi. Przypomina maleńką procę,

flosser elektryczny – jest napędzany prądem, ma sztywną, cienką końcówkę, która wchodzi między zęby i mechanicznie usuwa zalegające resztki,

waterflossery – zaliczają się do nich irygatory Waterpik. Ich działanie opiera się o strumień wody, który zostaje skierowany pod ciśnieniem w okolice linii dziąseł. Przesuwając końcówkę wzdłuż niej, natrafiasz nią na przestrzenie międzyzębowe, z których woda wymiata płytkę nazębną.

Jak używać flossera?

Tak, jak nici dentystycznej! W swojej najprostszej postaci flosser stanowi ułatwienie dla osób, którym niewygodnie jest stosować nić. Już naciągnięta na czyścik staje się łatwiejsza w obsłudze. Wystarczy wprowadzić ją między zęby i ruchami do zewnątrz oczyścić miejsca niedostępne dla zwykłej szczoteczki. Jest to produkt jednorazowego użytku, dlatego po zakończonej czynności trzeba wyrzucić go do śmieci. Pamiętaj, że szczoteczka soniczna z irygatorem doskonale sobie radzi z zanieczyszczeniami i po jej stosowaniu nie trzeba już używać flossera. Cały zabieg możesz przeprowadzać w trakcie mycia.

Nić dentystyczna czy flosser?

Wiesz już, że podczas szczotkowania nie jesteś w stanie usunąć wszystkich zanieczyszczeń. Trzeba uzupełniać ten zabieg o nitkowanie lub irygację. Poznaj zalety i wady poszczególnych urządzeń i zdecyduj, które z nich jest dla Ciebie!

Nić dentystyczna

Flosser – niciowykałaczka

Flosser elektryczny

Waterflosser

 • usuwa przede wszystkim duże, zalegające resztki,
 • może podrażniać dziąsła,
 • jest niewielka – masz ją zawsze przy sobie.
 • zalety i wady nici dentystycznej uzupełnione o wygodę użytkowania.
 • dokładnie oczyszcza przestrzenie międzyzębowe,
 • nie jest to gadżet podręczny i często wymaga podłączenia przewodem.
 • najbardziej skuteczny w usuwaniu płytki nazębnej,
 • nie powoduje stanów zapalnych,
 • modelem 2 w 1 (szczoteczka soniczna z irygatorem) zabieg wykonasz w trakcie szczotkowania,
 • mało mobilny, choć występują wersje bezprzewodowe.

Poznaj opinię specjalistów!

W Waterpik nieustannie poddajemy nasze produkty badaniom, by dowiedzieć się, czy naprawdę dobrze się sprawdzają. Czy wiesz, że nasze irygatory są o 50% skuteczniejsze od nici dentystycznej? Przekonaj się, że stany zapalne dziąseł, nieświeży oddech i nagromadzony kamień mogą odejść w niepamięć! Wystarczy, że zaufasz specjalistom i regularnie będziesz oczyszczać przestrzenie międzyzębowe. Korzyści jest wiele, ale to piękny, zdrowy uśmiech jest najważniejszą z nich. Sprawdź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *