mycie-zebow-w-podrozy
Higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej w podróży

Szczotkowanie, nitkowanie, mycie języka, płukanie jamy ustnej… Zabiegów, które zapewniają piękny uśmiech i zdrowe dziąsła jest całkiem sporo. Osoby, które dużo podróżują, zazwyczaj zabierają ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy – w tym najzwyklejszą szczoteczkę do zębów. Nie rezygnuj z prawidłowej higieny jamy ustnej w podróży. Podpowiadamy, jak o nią zadbać – sprawdź i przekonaj się, że niezbędne akcesoria nie muszą zajmować dużo miejsca.

Podróż nie jest przeszkodą dla regularnej higieny jamy ustnej

Już po kilku godzinach od ostatniego czyszczenia zębów płytka nazębna zaczyna się ponownie osadzać, co osłabia zębinę. Proces ten szybko postępuje i szacuje się, że jeśli nie usunie się osadu w ciągu ok. 24 godzin, bakterie wnikają w głębsze struktury zęba, uszkadzają szkliwo, a w konsekwencji powodują próchnicę. Dlatego, gdy wybierasz się w podróż, zawsze spakuj do walizki szczoteczkę oraz irygator bezprzewodowy. Przeczytaj nasz artykuł do końca, a dowiesz się, jak właściwe zadbać o higienę jamy ustnej w czasie podróży.

Jaką szczoteczkę do zębów zabrać ze sobą?

Spakowanie szczoteczki do walizki nie stanowi problemu, ale która z nich najlepiej sprawdzi się w podróży? Wiele zależy od indywidualnych preferencji. Jest jednak kilka kwestii, o których trzeba pamiętać, wybierając najbardziej praktyczny model dla siebie. I tak szczoteczki:

 • manualne – to modele najpopularniejsze. Są kompaktowe i zajmują mało miejsca. Włosie jednak dość szybko się zużywa i trzeba je stosunkowo często wymieniać. Niełatwo szczotkuje się nią zęby w trudno dostępnych miejscach, co wydłuża czas szczotkowania,
 • elektryczne – mają wmontowany silnik, okrągłą główkę, która łagodnie omiata cały ząb, usuwanie resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych jest znacznie łatwiejsze, są zasilane akumulatorowo lub na baterie i wymagają częstego ładowania, o czym w podróży łatwo zapomnieć,
 • soniczne – wykorzystują fale dźwiękowe, które dzięki wysokiej częstotliwości mają właściwości bakteriobójcze, docierają do trudno dostępnych miejsc, zapewniając najdokładniejszą higienę jamy ustnej. Jedno ładowanie akumulatora wystarcza średnio na około 20 cykli szczotkowania, czyli 10 dni. To dodatkowy plus przemawiający na korzyść szczoteczki sonicznej.

Bezprzewodowy irygator do jamy ustnej

Małe gabaryty, kilka wymiennych końcówek, szybkie ładowanie magnetyczne, to tylko kilka z wielu zalet irygatorów bezprzewodowych Waterpik, które doceniło już tysiące miłośników podróży. Tego typu urządzenia przypominają nieco szczoteczkę z tą różnicą, że zamiast obrotowej główki są wyposażone w dyszę. Wystrzeliwuje ona wodę pod dużym ciśnieniem i pozwala usunąć resztki pokarmowe z przestrzeni międzyzębowych, a wraz z nimi bakterie nagromadzone w jamie ustnej. Specjalnie z myślą o osobach, które cenią sobie mobilność, powstał Cordless Advanced – urządzenie do irygacji, które:

 • cicho pracuje nawet na pełnych obrotach – zapewniając dyskrecję,
 • ma specjalny system napełniania zbiornika – możesz to zrobić w niespełna 45 sekund,
 • wyposażono w elektroniczny panel kontroli ciśnienia,
 • dodatkowo ma 4 końcówki wymienne i etui podróżne.

szczotkowanie-w-podrozy

Jak higienicznie umyć zęby w czasie podróży?

Oto kilka przydatnych wskazówek:

 1. Szczoteczkę do zębów zapakuj w osobne etui, nie chowaj jej z innymi przyborami. Unikniesz przenoszenia się bakterii z jednych akcesoriów na drugie.
 2. Po umyciu zębów koniecznie osusz szczoteczkę i suchą schowaj do pokrowca. Nie zapomnij też o wypłukaniu resztek pokarmowych. Przynajmniej raz dziennie, np. po wieczornej kolacji. Świetnie nadaje się do tego irygator bezprzewodowy.
 3. Jeśli zajmujesz pokój z innymi osobami, nie trzymaj szczoteczki ani końcówek we wspólnym pojemniku. Unikniesz rozwoju bakterii i innych drobnoustrojów, które podczas mycia zębów mogą się przenosić do jamy ustnej.
 4. Po powrocie z podróży najlepiej wymień szczoteczkę lub końcówkę do szczoteczki sonicznej czy irygatora na nowe akcesoria.
 5. Po każdym umyciu zębów wypłucz bardzo dokładnie przybory do higieny jamy ustnej.

Zabierz w swoją podróż produkty Waterpik

Bezprzewodowe urządzenia Waterpik zostały stworzone z myślą o wszystkich miłośnikach podróży – tych dalekich i tych nieco bliższych. W skład zestawu do kompleksowej ochrony jamy ustnej wchodzą szczoteczka soniczna i irygator. Z powodzeniem zmieści się on w Twojej walizce. Zabierz go ze sobą, a kompleksowo zadbasz o swoje zęby i dziąsła, gdziekolwiek będziesz. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.