senior
Higiena jamy ustnej

Zdrowa jama ustna osób starszych: jak o nią dbać?

Senior z własnymi zębami? To nie mit, ale by cieszyć się pięknym uśmiechem nawet w podeszłych latach, należy o niego zadbać. Nie żyjemy jednak w świecie idealnym – wg badań 98% Polaków choruje na schorzenia stomatologiczne, a połowa osób po czterdziestce cierpi na bezzębie. Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej w przypadku seniorów? Poznaj podstawowe zasady dbania o zęby i dziąsła. Czy osoby starsze mogą używać szczoteczki sonicznej i irygatora?

Piękny uśmiech seniora

O zęby należy dbać w każdym wieku. Prawidłowa higiena, zdrowa dieta oraz profilaktyka stomatologiczna od najmłodszych lat mogą znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia wielu schorzeń w przyszłości. Z różnych przyczyn nie zawsze było to jednak możliwe – dochodzą do tego zmiany w organizmie, które postępują z biegiem lat czy choroby ogólnoustrojowe. W efekcie uzębienie osób starszych jest w gorszej kondycji, niż przed laty.

Nie oznacza to jednak, że pielęgnacja jamy ustnej i regularne mycie zębów przez seniorów powinny być traktowane po macoszemu. Wręcz przeciwnie! Zawsze jest dobry czas na staranną higienę, czy to własnych zębów, czy protezy.

Najczęstsze problemy z zębami osób starszych

Zdrowie zaczyna się od jamy ustnej. Często higiena tej części ciała jest zaniedbywana – okazuje się jednak, że nieleczone choroby zębów i przyzębi mogą prowadzić do rozwoju schorzeń ogólnoustrojowych: chorób serca, nerek, zapalenia stawów, mięśni czy nadciśnienia.

Jeśli chodzi o problemy stomatologiczne, seniorzy często borykają się z powszechną próchnicą. Wynika ona zarówno ze stosowanej diety, jak i niedokładnego mycia zębów. Oprócz tego na skutek wieku w organizmie dochodzi do stopniowej utraty wody oraz zmniejszenia wydzielania śliny. To z kolei sprzyja rozwojowi bakterii bytujących w płytce nazębnej, a dalej, do powstania ubytków. Suchość w ustach zwiększają również niektóre leki, czy choroby.

Dość częstym problemem u osób starszych jest resekcja dziąseł. Odsłonięte szyjki zębowe stają się wrażliwe na bodźce: zimno, ciepło, kwaśne i słodkie smaki, itp., wywołując dyskomfort i ból.

Do tego dochodzą również kłopoty związane z noszeniem protez: złe dopasowanie, trudności z czyszczeniem, mocowaniem… Wszystko to może prowadzić do powstania podrażnień, stanów zapalnych, a przez niewłaściwą higienę, również rozwoju próchnicy.

oral-hygiene

Codzienna higiena jamy ustnej

Szczotkowanie zębów to podstawa, jeśli chodzi o prawidłową higienę jamy ustnej. Błędem jest wybieranie, czasem z przyzwyczajenia, twardego włosia szczoteczki, które może podrażniać dziąsła i powodować krwawienie. Dobrze, jeśli główka jest mniejszej wielkości, by można było starannie dotrzeć do wszystkich części uzębienia.

Seniorzy mogą mieć problemy ze sztywnością nadgarstków czy drżeniem rąk, które nie pozwalają dokładnie wyszczotkować zębów. Dobrym rozwiązaniem dla osób starszych będzie więc szczoteczka soniczna. Urządzenie jest zaprogramowane tak, by wykonywać odpowiednie, wymiatające ruchy, a powstały efekt kawitacji (poruszające się mikrobąbelki wody, śliny i pasty) jest w stanie skutecznie usunąć płytkę nazębną oraz bakterie. Końcówki do szczoteczki sonicznej należy wymieniać średnio co 2-3 miesiące, a w przypadku chorób, częściej.

Gdy senior ma założoną protezę, mostki czy korony, szczoteczka może nie wystarczać. Stomatolodzy zalecają więc regularne irygacje. Polecany w tym celu irygator wodny Waterpik Polska. W ofercie naszego sklepu znajdziesz modele stacjonarne oraz bezprzewodowe – proste w obsłudze również przez osoby starsze.

Profilaktyka jest istotna przez całe życie

Chcesz cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami przez wiele lat? Dbaj o staranną higienę, niezależnie od wieku. Im wcześniej wypracujesz sobie zdrowe nawyki regularnego szczotkowania, nitkowania oraz irygacji, tym lepiej dla Twojego uśmiechu! Nie zapominaj również o profilaktycznych wizytach w gabinecie stomatologicznym – nie chodzi tu jedynie o przegląd, ale i higienizację. Usuwanie kamienia nazębnego zaleca się wykonywać raz na pół roku.

Dbaj o uśmiech najbliższych z nami!

Zdrowie jamy ustnej jest ważne w każdym wieku. Podaruj rodzicom lub bliskiej osobie w podeszłym wieku odpowiednią wiedzą oraz narzędzia do zadbania o zęby. Na stronie sklepu waterpikpolska.pl czekają na Ciebie szczoteczki soniczne, wiele modeli irygatorów, oraz akcesoria. Więcej porad dotyczących profilaktyki pięknego uśmiechu znajdziesz na naszym blogu.

Możliwość komentowania Zdrowa jama ustna osób starszych: jak o nią dbać? została wyłączona