usmiech
Higiena jamy ustnej

Jak poprawnie czyścić przestrzenie międzyzębowe?

Nitkowanie to dla Ciebie zbędny wymysł z reklam? Błąd! Czyszczenie przestrzeni międyzębowych, czy to za pomocą nici dentystycznych, czy profesjonalnych irygatorów wodnych, to czynność, która powinna wejść w codzienny nawyk. To właśnie w ciasny miejscach, do których nie dociera szczoteczka, może rozwijać się ukryta próchnica. Poznaj zasady, jak prawidłowo czyścić przestrzenie między zębowe. Jakie urządzenia będą w tym niezbędne?

Dlaczego czyszczenie przestrzeni między zębami jest ważne?

Podczas jedzenia między zęby dostają się resztki, które stanowią prawdziwą ucztę dla bakterii. Jeśli nie są w porę usuwane, zalegają w jamie ustnej, prowadząc do rozwoju różnego rodzaju drobnoustrojów. Stąd już krótka droga do próchnicy. Oprócz samych resztek jedzenia na zębach osadza się płytka nazębna, która zaczyna narastać już w kilkanaście minut po posiłku. Bardzo ważne jest regularne usuwanie osadów poprzez szczotkowanie. Jednak płytka, która z czasem utwardza się i staje kamieniem nazębnym, znajduje się również w zakamarkach między zębami oraz przy dziąsłach, prowadząc m.in. do rozwoju paradontozy. Tu szczoteczka nie zawsze sobie poradzi. Dlatego należy sięgnąć po inne sposoby czyszczenia, o których dowiesz się w dalszej części.

Choroby wywołane nieprawidłowym szczotkowaniem

Przyjmuje się, że nawet 98% Polaków cierpi na różnego rodzaju choroby zębów i przyzębi. Do najpowszechniejszych schorzeń stomatologicznych z pewnością należy próchnica. Wywołują ją bakterie obecne w jamie ustnej – jeśli zęby są nieregularnie i niedokładnie szczotkowane, zaczynają atakować szkliwo, a następnie miazgę. Leczenie próchnicy polega na usunięciu zniszczonych części zęba oraz wypełnienie powstałej dziury plombą, a w zaawansowanym stadium – wyrwaniu zęba.

Kolejną często występującą chorobą wywołaną nieprawidłowym szczotkowaniem, jest paradontoza, czyli zapalenie przyzębia. Tu ponownie przyczyną jest działanie bakterii, chociaż dochodzą do tego czynniki genetyczne czy współwystępujące choroby. Paradontoza rozwija się latami, dają m.in. takie objawy, jak krwawienie dziąseł, cofanie się dziąseł, nieświeży oddech.

Należy przy tym pamiętać, że choroby jamy ustnej wywołane bakteriami, mogą prowadzić do powstania problemów związanych z całym organizmem. Dowiedziono m.in. wpływ nieleczonej próchnicy na choroby serca, nerek czy nadciśnienie.

zdrowie

Prawidłowe czyszczenie przestrzeni międzyzębowych

Dziś dostępnych jest wiele urządzeń i gadżetów służących skutecznemu czyszczeniu zębów i przestrzeni międzyzębowych. Szczotkowanie wciąż stanowi tu podstawę starannej higieny. Wybór szczoteczki jest równie ważny, co sposób posługiwania się nią. Stomatolodzy zalecają używanie modeli o końcówkach miękkich lub średnich. Twarde włosie powinno być zarezerwowane tylko dla zdrowych zębów, do stosowania okazjonalnego, np. usuwania nagromadzonej płytki nazębnej i wybielania.

W ostatnich latach szczególnie stały się urządzenia soniczne, które wykonują zalecane ruchy wymiatające. Szczoteczka Waterpik wyposażona jest w wymienne końcówki, w tym takie specjalnie przeznaczone do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Aby zapewnić sobie skuteczną ochronę przed chorobami, należy szczotkować zęby regularnie po każdym posiłku przez co najmniej 2-3 minuty.

Czy regularne szczotkowanie wystarczy?

Szczotkowanie należy uzupełniać mechanicznym czyszczeniem przestrzeni międzyzębowych. Nitkowanie to z pozoru banalna czynność, którą można wykonać praktycznie wszędzie. W ten sposób pozbywasz się resztek jedzenia oraz płytki bakteryjnej z miejsc, do których nie dotarła szczoteczka, lub poprawiając jej ruchy. Nici dentystycznej najlepiej używać po myciu zębów.

Alternatywą dla nitkowania jest irygacja jamy ustnej. Zabieg ten doskonale sprawdza się do czyszczenia zębów oraz aparatu ortodontycznego. Dzięki odpowiednim końcówkom możliwe jest również skuteczne irygowanie mostków i koron. W celu profilaktyki pięknego uśmiechu polecamy irygator wodny Waterpik w wielu odsłonach dopasowanych do potrzeb użytkowników.

Zapoznaj się z ofertą Waterpik

W higienie jamy ustnej nie ma miejsca na kompromisy. Codzienne mycie zębów należy wykonywać starannie, z uwzględnieniem niewidocznych z pozoru miejsc. Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych stosuj odpowiednie urządzenia od Waterpik Polska. Irygator ze szczoteczką soniczną to kompleksowy sprzęt dla całej rodziny, dzięki któremu skutecznie zadbasz o zdrowe zęby i dziąsła.

Możliwość komentowania Jak poprawnie czyścić przestrzenie międzyzębowe? została wyłączona