Higiena jamy ustnej

Próchnica a choroby układu krążenia

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się na temat wpływu chorób dziąseł i zębów na zdrowie całego organizmu człowieka. My także bardzo często przypominamy naszym czytelnikom, dlaczego tak ważna jest dokładna i regularna higiena jamy ustnej. W dzisiejszym wpisie skupimy na tym, jak duży wpływ ma próchnica na zdrowie naszego układu krążenia.

 .

Czy próchnica wpływa na zdrowie układu krążenia?

Tak! Udowodniono klinicznie, że próchnica, choroby dziąseł i choroby przyzębia, a tak naprawdę bakterie za nie odpowiedzialne, mogą bezpośrednio wpływać na zdrowie naszego układu krążenia. Jak? Wspomniane bakterie, szczególnie podczas zapalenia miazgi, potrafią bez przeszkód dostać się do krwiobiegu i wraz z nim dotrzeć do najważniejszych w naszym organizmie organów.

 

WP-950 Complet Care Irygator ze Szczoteczką soniczną / 759,00 zł
WP-950 Complet Care Irygator ze Szczoteczką soniczną / 759,00 zł

 

Beztlenowe bakterie znajdujące się w zaniedbanych kieszonkach przyzębowych mogą także roznosić się po całym naszym ciele za każdym razem, gdy zaciskamy zęby, jemy lub żujemy gumę, a także podczas leczenia stomatologicznego lub w przypadku mechanicznych uszkodzeń. Krążą one po organizmie i szukają miejsca, w którym mogłyby się zagnieździć, powodując szereg niebezpiecznych dla naszego zdrowia i życia konsekwencji.

Wyjątkowo niebezpieczne są one dla układu krążenia, mogą bowiem powodować zapalenie wsierdzia, uszkodzić zastawki, przyczyniać się do rozwoju miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. Stany zapalne jamy ustnej mogą nawet przyspieszać odkładanie się w naczyniach krwionośnych blaszki miażdżycowej, co bezpośrednio może spowodować udar lub zawał serca. Tym groźniejsze są te bakterie dla osób, które już chorują na serce, są w trakcie leczenia lub po zabiegach kardiologicznych.

 

 Zestaw Waterpik Complete Care 5.0
Zestaw Waterpik Complete Care 5.0 / 659,00 zł

 

 

Skąd bierze się próchnica?

Próchnica to przede wszystkim efekt wielu lat zaniedbywania zdrowia jamy ustnej. Niedokładne szczotkowanie zębów, resztki pokarmów zalegające w jamie ustnej i przestrzeniach międzyzębowych, nieleczone ubytki powodują nie tylko przykry zapach z ust i nieestetyczny wygląd, ale stwarzają także idealne warunki do rozwoju wspomnianych już niebezpiecznych bakterii.

 

Irygator Waterpik WP-660E
Irygator Waterpik WP-660E / 569,00 zł

 

O ile sama próchnica nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia naszego serca, o tyle stan zapalny, który prędzej czy później zacznie jej towarzyszyć, a wraz z nim bakterie i drobnoustroje to poważne zagrożenie dla naszego układu krążenia.

 

Jak zapobiegać próchnicy i jej niebezpiecznym konsekwencjom?

Chyba nikogo nie zaskoczy fakt, że najlepszym sposobem na zapobieganie próchnicy i chorobom przyzębia jest dokładna i regularna higiena jamy ustnej. Oczywiście tradycyjne mycie zębów szczoteczką do zębów to tylko jeden z jej elementów, bo do codziennego dbania o nasze zęby powinniśmy włączyć także dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych oraz mycie języka, który jest doskonałym środowiskiem do rozwoju bakterii beztlenowych, tak dla nas niebezpiecznych.

 

WP-560 Bezprzewodowy zaawansowany irygator Waterpik / 559,00 zł
WP-560 Bezprzewodowy zaawansowany irygator Waterpik / 559,00 zł

 

Do higieny tych okolic najlepiej sprawdzi się irygator dentystyczny lub urządzenie składające się ze szczoteczki sonicznej i irygatora, na przykład zestaw Waterpik 2 w 1 Complete Care 5.0. W zestawie oprócz wspomnianej już szczoteczki i irygatora, znajdziemy także zestaw końcówek, w tym do czyszczenia języka, które umożliwią jeszcze lepsze dotarcie do trudno dostępnych miejsc i dokładnie umycie całej jamy ustnej.

Pamiętajmy także, że stosowanie irygatora w żaden sposób nie podrażnia dziąseł i nie boli, jak to często bywa w przypadku stosowania nici dentystycznej. Wśród irygatorów Waterpik znajdziemy wiele modeli stacjonarnych i bezprzewodowych, wśród których bez trudu wybierzemy ten najbardziej dla nas odpowiedni.

Poza codziennym dokładnym dbaniem o higienę zadbać musimy także o regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego. O tym szczególnie pamiętać powinny osoby chorujące już na choroby układu krążenia, a także te po zabiegach kardiologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *