Higiena jamy ustnej

Czy w ciąży można używać irygatora?

Właściwa higiena zębów jest szczególnie ważna dla kobiet w okresie ciąży. To właśnie wtedy w organizmie zachodzą ogromne zmiany, które mają wpływ także na stan jamy ustnej ciężarnych. Dlatego też w tym szczególnym czasie powinno się jeszcze lepiej zadbać o zdrowie uśmiechu, bo stan zębów ma wpływ nie tylko na zdrowie ciężarnej, ale także na rozwój dziecka. Jak dbać o jamę ustną w ciąży i czy można używać wtedy irygatora dentystycznego?

 

Choroby jamy ustnej w ciąży

Właśnie w okresie ciąży zęby są jeszcze bardziej narażone na pojawienie się próchnicy i chorób przyzębia. Zmiany hormonalne, rozszerzenie naczyń krwionośnych, nudności i wymioty, a także częste podjadanie – te wszystkie czynniki nie poprawiają stanu dziąseł i zębów.

Próchnica, kamień nazębny i choroby przyzębia są wyjątkowo niebezpieczne nie tylko dla organizmu przyszłej mamy, mają one także wpływ na zdrowie rozwijającego się dziecka. Udowodniono, że to właśnie te czynniki mogą być pośrednią przyczyną niskiej masy urodzeniowej noworodka, a nawet przyczyniać się do przedwczesnego porodu. Ponadto próchnica, a właściwie bakterie za nią odpowiedzialne, mogą zwiększać ryzyko zakażenia w trakcie i po porodzie.

.

Szczoteczka Waterpik Triple Sonic ST-01
Szczoteczka Waterpik Triple Sonic ST-01

.

Ciążowe zapalenie dziąseł

Kolejnym schorzeniem, z którym często zmagają się ciężarne, jest ciążowe zapalenie dziąseł. Zmiany hormonalne zachodzące w czasie ciąży mają wpływ na rozszerzenie naczyń krwionośnych, a także zwiększenie ich kruchości. Dlatego też bardzo wiele będących w ciąży kobiet skarży się na problem z krwawieniem dziąseł. Obrzęk i nadwrażliwość powodują następnie, że często rezygnują one lub ograniczają zabiegi higieniczne w jamie ustnej do minimum, by nie wywoływać dodatkowego bólu, krwawienia i podrażnienia. Jest to niestety duży błąd, którego konsekwencje mogą być niebezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka.

 

Irygator Waterpik WP-660E
Irygator Waterpik WP-660E

 

Odpowiednia higiena to podstawa

Jak już wspominaliśmy, odpowiednia higiena zębów w ciąży jest bardzo ważna dla zdrowia przyszłej mamy i noworodka. Dlatego w tym okresie nie wolno rezygnować z mycia zębów, a wręcz należy wprowadzić nowe, dobre nawyki, jeżeli do tej pory ograniczałyśmy się tylko do sięgania po szczoteczkę do zębów.

Aby dodatkowo nie podrażniać wrażliwych dziąseł, sięgnijmy więc po miękką szczoteczkę i myjmy nią zęby po każdym posiłku. W tym wypadku dobrym wyborem może być także zmiana szczoteczki na soniczną, która oprócz tego, że dokładnie czyści zęby, to stymuluje i masuje dziąsła, by poprawić ich kondycję.

 

WP-950 Complet Care Irygator ze szczoteczką soniczną

 

Wiele pań na pewno będzie się zastanawiać, czy w ciąży mogą używać irygatora. Odpowiedź brzmi: tak! Co więcej, irygator powinien stanowić stały element codziennej higieny jamy ustnej ciężarnych. Jest on zdecydowanie łagodniejszy dla dziąseł i nie wywołuje podrażnień i dodatkowego krwawienia, jak często ma to miejsce przy stosowaniu tradycyjnej nici dentystycznej.

Irygator skutecznie usunie resztki pokarmów z trudno dostępnych miejsc, zapobiegnie odkładaniu się płytki nazębnej i namnażaniu bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy. Ponadto, jeśli wybierzemy model z funkcją masażu, jak na przykład irygator Waterpik WP-660E, przyniesie on także ulgę obrzękniętym dziąsłom i w krótkim czasie pomoże poprawić ich stan. Warto także zdecydować się na urządzenie z możliwością regulacji ciśnienia wypływającej wody, dzięki której codzienne stosowanie irygatora stanie się dla zębów i dziąseł jeszcze bardziej komfortowe. Jednymi z takich urządzeń są irygatory Waterpik, wśród których znajdziemy modele z nawet dziesięciostopniową skalą regulacji.

 

WP-950 Complet Care Irygator ze Szczoteczką soniczną
WP-950 Complet Care Irygator ze szczoteczką soniczną

 

Pamiętajmy także, że oprócz szczotkowania zębów i przestrzeni międzyzębowych, w codziennej higienie jamy ustnej nie można zapominać o czyszczeniu języka, który jest siedliskiem bakterii beztlenowych, odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy i często powodujących krwawienie dziąseł. W tym wypadku powinniśmy sięgnąć po specjalną końcówkę do irygatora, która pomoże dokładnie oczyścić powierzchnię języka. Pamiętajmy także, że język należy czyścić od tyłu do przodu, a następnie wypłukać usta wodą.

 

Końcowki irygatora do czyszczenia języka Waterpik TC-100
Końcowki irygatora do czyszczenia języka Waterpik TC-100

 

Nie zapominajmy, że przed planowaną ciążą, a także w trakcie jej trwania powinnyśmy regularnie, a nawet częściej niż zwykle odwiedzać gabinet stomatologiczny i jeszcze uważniej czuwać nad stanem naszych dziąseł i zębów.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat ciąży i związanych z nią chorób zębów zapraszamy do lektury, jednego z naszych poprzednich artykułów, w którym pisaliśmy więcej na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *