jak-czyscic-jezyk
Higiena jamy ustnej

Czyszczenie języka – istotny element codziennej higieny jamy ustnej

Codziennie myjesz zęby i płuczesz jamę ustną? Stosujesz też regularnie nici dentystyczne? To jednak nie wystarcza, aby zapobiegać próchnicy i chorobom dziąseł. Istotnym elementem higieny jamy ustnej jest czyszczenie języka. Podpowiadamy, jak go czyścić prawidłowo i dlaczego jest to takie ważne. Sprawdź!

Dlaczego należy pamiętać o czyszczeniu języka?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko dokładne mycie zębów szczoteczką. Częstym błędem jest zapominanie o czyszczeniu języka albo robienie tego nieregularnie. Może to prowadzić do przykrych konsekwencji, takich jak:

  • halitoza – nieświeży oddech, który wywołują bakterie namnażające się na powierzchni języka,
  • kandydoza – zakażenie drożdżakowe błony śluzowej języka, policzków i przedsionka jamy ustnej,
  • choroby dziąseł – stany zapalne wywołane przez kamień nazębny i liczne bakterie,
  • zaburzenia smaku – bakterie oraz resztki żywności gromadzące się na języku, zapychają kubki smakowe, a to powoduje zaburzenia smaku.

Prawidłowe czyszczenie języka

Do czyszczenia języka możesz wykorzystać specjalne gumowe wypustki znajdujące się na odwrotnej stronie główki szczoteczki – jeśli producent ją w takie wyposażył. Możesz też z powodzeniem czyścić język włosiem szczoteczki albo nabyć w aptece lub drogerii specjalną skrobaczkę.

Myj zęby przynajmniej 2 razy dziennie przez około 2-3 minuty. Bardzo popularne są szczoteczki soniczne, które mają wbudowany licznik czasu mycia. Ruchoma główka urządzenia umożliwia precyzyjne ruchy, a tym samym dokładniejsze usuwanie płytki bakteryjnej zarówno z powierzchni zębów, dziąseł, jak i z języka. Doskonałym uzupełnieniem szczoteczek sonicznych są irygatory. Specjalne końcówki pomagają usuwać bakterie i związki siarki, które znajdują się na języku i są odpowiedzialne za powstanie nieświeżego oddechu. Ze względów higienicznych zaleca się je wymieniać co 3-6 miesięcy. Takie końcówki stosuje się zarówno w irygatorach, jak i szczoteczkach sonicznych.

Jak prawidłowo czyścić język? Jeśli robisz to przy użyciu gumowej skrobaczki umieszczonej na głowicy szczoteczki do zębów, wystarczy z górnej i bocznej części języka zeskrobywać osady, a wraz z nimi pozbędziesz się bakterii. Po każdym użyciu przyrząd dokładnie umyj, a jamę ustną wypłucz płynem do płukania. Gdy robisz to przy użyciu końcówki-skrobaka do irygatora, musisz to robić przy niskim ciśnieniu wody, delikatnie przyciskając skrobak do powierzchni języka.

czyszczenie-jezyka

Czym oczyścić język?

Płukanie jamy ustnej czy żucie gum mogą być rozwiązaniami doraźnymi, które pomagają na chwilę. Najskuteczniejszym sposobem usuwania szkodliwych mikroorganizmów z języka jest czyszczenie go specjalną skrobaczką.

Doskonałym rozwiązaniem jest irygator Waterpik WP-160 Ultra Plus. Usuwa bakterie, masuje dziąsła i obniża stany zapalne oraz krwawienie. W komplecie jest specjalna końcówka do czyszczenia języka. Doskonale usuwa namnażające się na nim bakterie.

Świetnie sprawdza się też szczoteczka soniczna ST-01. Możesz do niej dokupić różne akcesoria. Końcówka Waterpik STRB-3EW doskonale spełnia rolę czyścika. Jej zewnętrzna część pokryta jest specjalnymi wypustkami. Czyszcząc nią język:

  • usuwasz nalot z jego powierzchni,
  • zapewniasz uczucie świeżości w jamie ustnej,
  • skutecznie wspomagasz leczenie halitozy.

Język możesz też czyścić, wykorzystując domowe sposoby. Bardzo dobre efekty daje żucie codziennie po 1 ząbku czosnku. To naturalny środek antyseptyczny, który skutecznie usuwa bakterie z jamy ustnej. Podobne właściwości ma kurkuma, która dodatkowo przeciwdziała namnażaniu się bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach z ust. Wystarczy połączyć ze sobą 1 łyżeczkę przyprawy z sokiem z cytryny i wymieszać, aż do zyskania konsystencji pasty. Przygotowany preparat nakładaj bezpośrednio na język i trzymaj tam przez kilka minut. Potem spłucz płynem do płukania jamy ustnej. Czynność powtarzaj co kilka dni.

Nie zapominaj o języku!

Nie ma mowy o prawidłowej higienie jamy ustnej bez czyszczenia języka. Dlatego koniecznie czyść go dokładnie przy każdym myciu zębów. Znacznie zminimalizujesz w ten sposób ryzyko wystąpienia próchnicy, halitozy czy chorób dziąseł. Ułatwi Ci to specjalna końcówka do szczoteczki sonicznej lub irygatora. Nasze urządzenia mają je zazwyczaj w komplecie. Takie akcesoria można też dokupić osobno. Zadbaj o kompleksową ochronę jamy ustnej razem z Waterpik – to naprawdę się opłaca!

Możliwość komentowania Czyszczenie języka – istotny element codziennej higieny jamy ustnej została wyłączona