Higiena jamy ustnej,  Problemy jamy ustnej

Nawyki, które niszczą zęby

Zęby mogą niszczyć się nie tylko z braku odpowiedniej higieny jamy ustnej. Ogromny wpływ na ich stan mają też nasze nawyki, z których szkodliwości często nawet nie zdajemy sobie sprawy. Pewne czynności powtarzane regularnie, mogą powodować ścieranie szkliwa, rozwój bakterii, zapalenie dziąseł czy nawet kruszenie się zębów. Które z naszych przyzwyczajeń negatywnie wpływają na stan jamy ustnej?

Obgryzanie paznokci

Bardzo popularnym, często nieuświadamianym, szkodliwym nawykiem jest obgryzanie paznokci. Większości z nas wydaje się, że jego zgubne skutki kończą się na zepsutym manikiurze, jednak sięgają one znacznie dalej. Przyzwyczajenie to może prowadzić do powstawania stanów zapalnych dziąseł, różnorakich infekcji, ścierania płytki zębów, a w skrajnych przypadkach nawet do ich kruszenia się. Podobny wpływ na kondycję jamy ustnej ma też gryzienie ołówka, długopisu czy innego podręcznego drobiazgu. Te nawyki mogą mieć nawet dalej idące konsekwencje, gdyż są to przedmioty na tyle twarde, że potrafią spowodować pęknięcie zęba lub jego złamanie.

 SR-3000 E2 Szczoteczka soniczna Waterpik Sensonic Professional PLUS / 499,00 zł

SR-3000 E2 Szczoteczka soniczna Waterpik Sensonic Professional PLUS / 499,00 zł

Nieodpowiednie szczotkowanie zębów

Cóż może być złego w myciu zębów? Jak się okazuje, w nieodpowiednim czyszczeniu całkiem sporo. Osoby, które wybierają twardą szczoteczkę i mocno przyciskają ją do zębów podczas szczotkowania, narażają się na ścieranie szkliwa, urazy mechaniczne i zapalenie dziąseł. Po czym poznać, że zbyt mocno szczotkujemy zęby? Przede wszystkim po stanie szczoteczki. Osoby, które zbyt intensywnie je szorują, mają szczoteczki ze zniszczonym i powyginanym na boki włosiem. Jeśli Wasza wygląda w podobny sposób, warto zastanowić się nad zmianą przyzwyczajeń. Dobrym sposobem na to może być zakup szczoteczki sonicznej, która pozwala usunąć zabrudzenia bez konieczności intensywnego szorowania.

Herbata i kawa

Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez kubka kawy czy filiżanki czarnej herbaty. Nie jest to nic złego, jednak warto zdawać sobie sprawę, że picie tych napojów w bardzo dużych ilościach powoduje żółknięcie zębów oraz ich przebarwienia. Na szczęście nieprzyjemnych skutków tych nawyków można się stosunkowo łatwo pozbyć. Naturalny kolor zębom może przywrócić profesjonalny zabieg w gabinecie dentystycznym, ale też regularne stosowanie irygatora wybielającego.

WF-06 Irygator Wybielający / 449,00 zł
WF-06 Irygator Wybielający / 449,00 zł

Podjadanie

Kolejnym nawykiem, który ma szkodliwy wpływ na stan naszej jamy ustnej, jest podjadanie. Mycie zębów po posiłkach pozwala na pozbycie się resztek pokarmów z zębów i szczelin pomiędzy nimi, podjadanie jednak rzadko już idzie w parze z oczyszczaniem zębów. Przez to resztki jedzenia długo zalegają w jamie ustnej, powodując próchnicę. Dodatkowo pogarsza sprawę fakt, że na przekąski często wybieramy najczęściej produkty bogate w skrobię i cukier, takie jak ciastka, frytki czy chipsy, które działają zakwaszająco, a przez to powodują ubytki w szkliwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *