zeby ciemnieja
Higiena jamy ustnej,  Problemy jamy ustnej

Dlaczego zęby ciemnieją i czy można temu zapobiec?

Naturalne zęby człowieka nigdy nie będą idealnie białe. Odcień szkliwa może wyglądać inaczej u różnych osób w zależności od diety, higieny czy optycznego postrzegania bieli. Jednak, gdy kolor uzębienia z czasem zaczyna odbiegać od norm, mamy do czynienia z przebarwieniami. To nieestetyczny problem, który dotyka wielu ludzi. Przeczytaj, jakie są przyczyny ciemnienia zębów. Czy można cofnąć ten proces?

Biel bieli nierówna: o odcieniach bieli w stomatologii

Percepcja bieli zębów jest różna i zależy m.in. od tła, rodzaju i temperatury światła czy zmęczenia oka. Należy tu zaznaczyć, że uzębienie dorosłego człowieka naturalnie nie jest białe. Wynika to, chociażby z żółtego koloru zębiny, który przebija przy dużej przejrzystości szkliwa. Dla porównania zębina mleczaków ma odcień niebiesko-biały.

W stomatologii najdrobniejsza zmiana w odcieniu zębów jest bardzo ważna, zwłaszcza podczas leczenia, wybielania czy w implantologii. Dlatego lekarze posługują się specjalnymi kolornikami, które pomagają ujednolicić tę kwestię. I tak podstawowe barwy zębów dzielą się na 4 kategorie kolorystyczne:

  • A – brązowo-czerwona;
  • B – czerwono-żółta;
  • C – szara;
  • D – czerwono-szara.

Poszczególne barwy mają dodatkowo 4 kolejne poziomy zaciemnienia.

Skąd biorą się przebarwienia zębów?

Nierzadko zdarza się, że kolor zębów odbiega od norm na skutek przebarwień. Przyczyny takiego stanu są różne, niektóre związane ze spożywaniem barwiących pokarmów, inne z chorobami.

Przyjrzyjmy się możliwym czynnikom sprzyjającym przebarwieniom zębów.

Czynniki wewnątrzpochodne

Jednym z czynników przebarwień jest wiek. Zęby stałe są użytkowane przez dziesiątki lat. Z czasem szkliwo ściera się na skutek postępującej demineralizacji, a przez coraz cieńsze warstwy zaczyna przebijać żółta zębina.

Zmiana koloru szkliwa może być również wynikiem chorób i predyspozycji genetycznych. Jednym ze schorzeń, powodujących zaburzenia rozwojowe zębów, jest Dentinogenesis Imperfecta. Do innych czynników należą choroby tarczycy oraz grasicy.

zdrowy usmiech

Czynniki z zewnątrz

Zęby na co dzień są również narażone na wiele czynników barwiących. Produkty, które najbardziej powodują zmianę ich barwy, to m.in.:

  • kawa;
  • herbata;
  • czerwone wino;
  • soki owocowe;
  • tytoń;
  • preparaty z żelazem;
  • niektóre leki.

Ponadto ząb uszkodzony, np. na skutek urazu mechanicznego, a także po leczeniu kanałowym również może zmienić barwę, zazwyczaj na szaro-siną.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Przebarwienia zębów w zależności od ich przyczyn oraz zaawansowania można usunąć. Stomatologia oferuje m.in. zabiegi rozjaśniania (metodą chemiczną) oraz wybielania (za pomocą specjalnych nakładek i lampy). Jednak efekty często utrzymują się jedynie czasowo, a koszty takich czynności są niekiedy bardzo duże.

Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać powstawaniu przebarwień, co przekłada się nie tylko na wygląd, ale i zdrowie zębów.

Odpowiednia higiena jamy ustnej

Część osadów, które powodują zmianę koloru szkliwa, to wynik nieprawidłowej higieny. Zadbaj nie tylko o regularność mycia. Warto również zaopatrzyć się w dobrą szczoteczkę soniczną, która lepiej poradzi sobie z usunięciem płytki nazębnej niż klasyczne modele. Zwróć uwagę na twardość włosia. Na co dzień stosuj średnio twarde lub miękkie, które w delikatny sposób pomoże Ci zadbać o zęby i dziąsła. Natomiast końcówki do szczoteczki sonicznej z funkcją wybielania to dobry pomysł na uzupełnienie pielęgnacji jamy ustnej.

Dla jeszcze skuteczniejszej profilaktyki, po myciu wykonuj irygacje, które ułatwią doczyszczenie zębów zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach. Jeśli chcesz kompleksowo zadbać o piękny uśmiech, wybierz irygator wybielający (model WF-05 lub WF-06), który usuwa osady z zębów.

Zdrowy styl życia

Obok starannej higieny w profilaktyce przebarwień ważne jest przestrzeganie kilku zasad dotyczących diety. Pamiętaj, by:

  • unikać palenia papierosów;
  • ograniczyć picie mocnej herbaty i kawy;
  • pić przez słomkę napoje owocowe i kwaśne;
  • myć zęby po posiłkach i napojach.

Zadbaj o higienę jamy ustnej z Waterpik

Przebarwienia wcale nie muszą dotyczyć Ciebie i Twoich bliskich. Zadbaj o piękny uśmiech poprzez zmianę szkodliwych nawyków żywieniowych oraz poprawę jakości higieny jamy ustnej. Na Waterpik Polska znajdziesz wszystko, co potrzebne do skutecznej profilaktyki przebarwień. Sprawdź nasz asortyment modeli irygatorów oraz szczoteczek i dopasuj do nich odpowiednie akcesoria.

Możliwość komentowania Dlaczego zęby ciemnieją i czy można temu zapobiec? została wyłączona