Higiena jamy ustnej

Płyny do płukania jamy ustnej. Tak czy nie?

Pójście spać po całonocnej imprezie – pod prysznic nie chce się iść, panie przekładają zmycie makijażu na rano, a zamiast umyć zęby, wiele osób sięga po płyn do higieny jamy ustnej. Niektórzy wolą też sięgnąć po płyn rano, kiedy w biegu przed wyjściem do szkoły czy pracy boją się, że nie zdążą. To na pewno zdrowe? Odpowiadamy dziś na pytanie – czy płyn jest w stanie zapewnić kompleksową ochronę jamy ustnej przed bakteriami?

 

Skuteczny zamiennik?

Lekarze stomatolodzy zgodnie przyznają – płyn nie zastąpi szczotkowania. Nie da się ukryć – to po prostu pójście na łatwiznę, kiedy nie chce się nam się sięgnąć po profesjonalne środki do czyszczenia zębów. Owszem, zwalcza bakterie i pomaga zwalczyć powstającą płytkę nazębną, ale to tylko dodatek – nie zastąpi używania szczoteczki do zębów, nici czy irygatora.

 

Co kryje płyn?

Płyn do płukania to przede wszystkim fluor, sól cynku i związek amoniowy. Ten skład pomaga zwalczyć próchnicę czy uniknąć powstawania przebarwień. Płyn uodparnia też szkliwo na bakterie i pozostawia świeży oddech na dłużej. Ważne jest jednak, by płyn był stosowany systematycznie – najlepiej płukać nim jamę ustną rano i wieczorem, nie krócej niż pół minuty.

 

Andrey Popov, fotolia.com, #99589765
Andrey Popov, fotolia.com, #99589765

Jak wybierać płyn?

Warto zwrócić uwagę nie tylko na smak płynu. Ważniejszy jest bowiem jego skład. Tutaj powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na płyny z alkoholem – niektóre mają go w swoim składzie aż 40%! To jest przyczyną suchości w jamie ustnej i podrażnień błony śluzowej. Alkohol może sprawiać, że nasili się nadwrażliwość zębów. Bezalkoholowe płyny zawierają za to olejki eteryczne, np. mentol czy eucalyptol, a te mogą powodować pieczenie w ustach.

 

Płyn czy irygator? 

Odpowiedź nasuwa się sama. Tak jak pisaliśmy już powyżej – najlepszy płyn nie jest w stanie zapewnić kompleksowej higieny jamy ustnej. Irygatory z kolei wielokrotnie stawiane są przed szczoteczkami i nićmi dentystycznymi. Badania wykazały, że irygatory Waterpik są o 29% skuteczniejsze w całkowitym usuwaniu płytki nazębnej niż nić. Są też o 29% skuteczniejsze dla czyszczenia powierzchni międzyzębowych i o 33% dla powierzchni brzegowych. Czy płyn poradziłby sobie z nimi tak dobrze?

 

waterpik.com
waterpik.com

 

Z całego serca polecamy więc irygatory – zwłaszcza te od Waterpik! Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na www.polkardbis.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *