szczoteczka soniczna
Higiena jamy ustnej

Jak prawidłowo szczotkować zęby szczoteczką soniczną?

 

Podczas dbania o higienę jamy ustnej ważna jest systematyczność oraz wybranie odpowiedniego urządzenia. Czy to wystarczy? Nie do końca, bardzo istotna jest również technika, bo nawet najlepszy sprzęt — źle używany — nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Coraz częściej w domach pojawiają się szczoteczki soniczne, które stanowią jedne z najlepszych artykułów na rynku wspierające w codziennej pielęgnacji zębów. Wymienne końcówki sprawiają, że z łatwością da się dopasować produkt do potrzeb każdego użytkownika. Dodatkowo w połączeniu np. z irygatorem wodnym tworzą świetny i profesjonalny zestaw ułatwiający dbanie o piękny uśmiech.

Sprawdź, jak prawidłowo szczotkować zęby, korzystając ze szczoteczki sonicznej! 

Skuteczne narzędzie w walce o zdrowe zęby

Dokładne i regularne czyszczenie jamy zębowej pomaga zapobiegać rozwojowi wielu chorób, między innymi próchnicy, a także usuwa kamień nazębny, który powoduje nieestetyczny żółty nalot i pomaga zachować świeży oddech. Dbałość o higienę jest bardzo ważna i warto korzystać z najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań. Marka Waterpik proponuje specjalistyczne urządzenia stomatologiczne, dzięki, którym łatwiej jest utrzymać zęby w czystości. Polecana szczoteczka soniczna została tak skonstruowana, żeby używanie jej było proste i jednocześnie skuteczne, a specjalnie zaprojektowane końcówki docierały w każde miejsce, zapewniając odpowiednią pielęgnację.

Sposób działania szczoteczki sonicznej

Sposób działania szczoteczki sonicznej oparty jest na falach dźwiękowych – to one wprowadzają główkę w charakterystyczne drgania. W efekcie osiąga się dwie możliwości ruchu: pulsacyjny i wymiatający, które są całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne zarówno dla szkliwa, jak i dziąseł.

Sprzęt elektroniczny daje większe możliwości niż urządzenia manualne. Największą zaletą jest szybkość poruszania się końcówki – główka może wykonać nawet do 60 tys. ruchów na minutę. Wszystko zależy od wybranego trybu oraz posiadanego modelu. Osiąganie takiego tempa sprawia, że delikatnie drgające włókna i ślina, w połączeniu z pastą do zębów, powodują wytwarzanie się pęcherzyków powietrza w jamie ustnej, które czyszczą trudno dostępne miejsca.

Jak właściwie czyścić zęby szczoteczką soniczną?

Dużą część pracy podczas mycia zębów wykonuje samo urządzenie. Zaprogramowane tryby działania szczoteczki sonicznej oraz szybkość wykonywanych ruchów nie wymagają ani specjalnego nacisku, ani dodatkowych skomplikowanych manewrów. Technika, dzięki której osiąga się najlepsze efekty, polega na ustawieniu główki z końcówką pod kątem 45 stopni w stronę dziąseł, a następnie przykładania jej w kolejnych miejscach. Nie trzeba wykonywać ruchów posuwistych czy okrężnych, jak to bywa w przypadku manualnego odpowiednika.

Standardowe mycie zajmuje około 2 minut. Warto też korzystać z irygatora wodnego, który zadba o usunięcie zalegających resztek pokarmu i bakterii z przestrzeni międzyzębowych.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając swój model, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów, w tym między innymi:

  • możliwe tryby pracy, np. wybielający, masujący, standardowy,
  • dostępność wymiennych końcówek (trzeba je zmieniać mniej więcej co 3 miesiące),
  • pojemność akumulatora (produkt może działać na jednym naładowaniu nawet kilkadziesiąt dni),
  • dodatkowe funkcje, w tym timer, zegar czy czujnik nacisku,
  • design, rodzaj włosia i wygoda leżenia w ręku,
  • wskaźniki LED i diody informujące o naładowaniu baterii czy wybranym trybie pracy.

Dostępne są urządzenia stomatologiczne wraz z wymiennymi elementami. To opłacalna inwestycja, a zakup produktu z dodatkowymi częściami przyczynia się do generowania mniejszej ilości plastikowych śmieci, niż konieczność regularnego wymieniania całych szczoteczek manualnych.

Dokładne czyszczenie zębów!

Dokładne i regularne pielęgnowanie jamy ustnej pozwala na uniknięcie rozwoju wielu chorób w tym próchnicy. Polecana szczoteczka soniczna z irygatorem to rozwiązanie dla każdego, również dla osób, które noszą aparat ortodontyczny, protezę czy implant. Produkt można również stosować w każdym wieku. Marka Waterpik proponuje specjalistyczne urządzenia, dzięki którym łatwiej jest zachować higienę jamy ustnej i cieszyć się zdrowym uśmiechem.