wizyta-kontrolna-stomatolog
Higiena jamy ustnej

Jak wygląda wizyta kontrolna u stomatologa i co jaki czas warto zrobić przegląd jamy ustnej?

Dla wielu Polaków gabinet dentystyczny to ostatnia deska ratunku w przypadku bólu zęba czy stanu zapalnego. Tymczasem wizyta u stomatologa nie powinna być ostatecznością, lecz stanowić element świadomej profilaktyki. W artykule piszemy, jak często należy robić przegląd jamy ustnej i jak przebiega taka wizyta. Przekonaj się, że gabinet dentystyczny wcale nie musi kojarzyć się z bólem i nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Dlaczego wizyta kontrolna u stomatologa jest ważna?

Często nie doceniamy tego, jak duży wpływ na stan całego ciała ma zdrowie jamy ustnej. Zdaniem wielu osób pielęgnacja zębów związana jest głównie z urodą i estetyką. W rzeczywistości jednak nieleczone schorzenia w obrębie jamy ustnej mogą przyczynić się do rozwoju takich chorób, jak cukrzyca, choroby serca i układu krążenia.

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym zapobiegają również chorobom w obrębie samej jamy ustnej. Odpowiednie wczesna reakcja zwiększa skuteczność ewentualnego leczenia, które mogłoby zakończyć się resekcją zęba. Należy pamiętać, że wraz z bardziej zaawansowanymi metodami stosowanymi w stomatologii, rosną również koszty leczenia. Chcąc więc uniknąć tego rodzaju wydatków, ważne są systematyczne wizyty kontrolne, najlepiej planowane co ok. 6 miesięcy.

Nie należy zapominać o aspekcie czysto estetycznym, o którym wspominaliśmy wcześniej. Zdrowe i białe zęby dodają urody oraz podnoszą pewność siebie. Zabiegi w gabinecie dentystycznym również przyczyniają się do pięknego uśmiechu.

Jak przebiega wizyta u dentysty?

Aby wizyta w gabinecie dentystycznym wiązała się z jak najmniejszym stresem, znajdź specjalistę, który wzbudza zaufanie, oraz cieszy się dobrymi opiniami. Jeśli już masz za sobą wizyty u jednego stomatologa, dobrze jest kontynuować profilaktykę oraz ewentualne leczenie u jednego lekarza.

Przegląd zębów, jamy ustnej i dziąseł

Na początku wizyty dentysta może przeprowadzić krótki wywiad dotyczący zdrowia jamy ustnej. Koniecznie wspomnij lekarzowi, czy w ostatnim czasie pojawiły się jakieś zmiany, np. nadwrażliwość, krwawienie czy ból. Kolejnym krokiem jest zrobienie przeglądu zębów w poszukiwaniu ewentualnych ubytków czy zmian chorobowych. Stomatolog przygląda się również stanie dziąseł oraz określa ilość osadu czy złogów na płytce nazębnej.

Czyszczenie zębów i plan ewentualnego leczenia

Wizyta kontrolna u dentysty to również okazja do usunięcia płytki nazębnej i kamienia za pomocą profesjonalnych narzędzi. Nadmiar osadów może sprzyjać rozwojowi chorób przyzębia, dlatego ważne jest regularne czyszczenie.

Gdy podczas przeglądu lekarz dostrzeże ubytek, drobny zabieg plombowania zazwyczaj wykonywany jest na tej samej wizycie. Jednak w momencie pojawienia się wątpliwości co do dalszego leczenia, może zostać zlecone wykonanie zdjęcia RTG, które pozwala dostrzec zarówno korzenie jak i kanały zębowe. Na podstawie obrazu rentgenowskiego stomatolog niekiedy kieruje również pacjenta do innych specjalistów, np. chirurga czy ortodonty.

kontrola-stomatolog

Samodzielna pielęgnacja zębów

Wizytę u dentysty możesz potraktować jako konsultację w zakresie pielęgnacji jamy ustnej. W gabinetach stomatologicznych dużo mówi się o tym, jak ważna jest irygacja zębów. Dedykowane urządzenia można kupić do własnego użytku, by jeszcze skuteczniej zadbać o uzębienie. Irygator dentystyczny Waterpik dostępny jest już w cenie szczoteczki elektrycznej. Strumień wody pod ciśnieniem usuwa resztki jedzenia i pomaga pozbyć się osadów. Irygację poleca się zwłaszcza osobom z kieszonkami dziąsłowymi czy aparatami ortodontycznymi.

Podstawą codziennej pielęgnacji jest oczywiście dokładne mycie zębów. Skuteczne czyszczenie w tym zakresie gwarantuje szczoteczka soniczna. Urządzenie pozwala na bieżąco usuwać płytkę nazębną, zapobiegając jej osadzaniu. Dodatkowo miękkie włókna główki wprawiane w drgania delikatnie masują dziąsła, wspomagając ich ukrwienie.

Regularne wizyty kontrolne

W myśl przysłowia lepiej zapobiegać niż leczyć systematyczne wizyty w gabinecie dentystycznym pozwalają uniknąć kosztownego i bolesnego leczenia w przyszłości. Minęły czasy, gdy stomatolog kojarzył się głównie z wyrywaniem zębów. Zapomnij o obawach i włącz do swojej profilaktyki regularne wizyty u dentysty. Codzienną pielęgnację wspomoże szczoteczka soniczna i irygator wodny do zębów od Waterpik.

Możliwość komentowania Jak wygląda wizyta kontrolna u stomatologa i co jaki czas warto zrobić przegląd jamy ustnej? została wyłączona