koncowki-do-szczoteczek
Irygatory i szczoteczki

Zamienniki końcówek do szczoteczek elektrycznych i sonicznych – czy warto wybrać?

Używając szczoteczek sonicznych oraz elektrycznych, musisz pamiętać o regularnej wymianie końcówek. Pozwoli Ci to utrzymać higienę jamy ustnej oraz sprawi, że urządzenie prawidłowo spełni swoją funkcję. Na rynku dostępnych jest wiele zamienników oryginalnych końcówek, które kuszą niską ceną. Czy jednak warto je wybierać? Czym różnią się dedykowane główki od zamienników? Poznaj wady i zalety takich akcesoriów.

Na co należy uważać przy wyborze końcówki do szczoteczki?

Coraz więcej osób decyduje się na zmianę szczoteczki manualnej na elektryczną lub soniczną. Nic dziwnego – w końcu pozwalają one na skuteczniejsze zadbanie o higienę zębów i całej jamy ustnej. Inwestując w tego rodzaju urządzenie, musisz pamiętać o regularnej wymianie główek. Końcówka do szczoteczki z czasem ulega naturalnemu zużyciu – osadzają się na niej bakterie i osady z wody czy pozostałości po paście do zębów. Dodatkowo włókna końcówki mogą rozwarstwiać się, zmniejszając efektywność szczotkowania. W przeciwieństwie do manualnej szczoteczka soniczna oraz elektryczna wymaga jedynie wymiany główek. Żywotność takiego akcesorium określa się na ok. 3 miesiące lub częściej. Należy zmieniać je częściej, zwłaszcza gdy przeszedłeś chorobę bakteryjną.

Wymiana końcówek do szczoteczki sonicznej i elektrycznej może wydawać się uciążliwa. W końcu koszt jednej główki wynosi średnio 30-40 zł. Dlatego też na rynku można znaleźć oferty tańszych zamienników. Uwagę najczęściej przyciąga niska cena i pozorna kompatybilność z większością modeli urządzeń. Czy wybieranie zamienników faktycznie jest opłacalne i bezpieczne dla zębów? Wyjaśniamy to w dalszej części.

Zalety oryginalnych końcówek do szczoteczek

Budowa szczoteczki sonicznej opiera się na dwóch zasadniczych częściach: silnika emitującego drgania oraz końcówki. Z punktu widzenia stomatologicznego to właśnie główka stanowi tu najważniejszy element, ponieważ ma bezpośredni kontakt z powierzchnią zębów. Producenci szczoteczek spędzają długie miesiące na projektowaniu tych akcesoriów, poddając je licznym badaniom na bezpieczeństwo dla zdrowia i niezawodność podczas używania.

Na przykładzie marki Waterpik widać, jak duża jest różnica między oryginalnymi częściami do szczoteczek a tzw. zamiennikami. Włosie markowych główek wykonane jest ze specjalnego, atestowanego materiału o dużej elastyczności. Ich zaokrąglone końce pozwalają na usuwanie płytki nazębnej, nie ścierając przy tym szkliwa. Dedykowane końcówki do szczoteczki sonicznej są również w pełni kompatybilne z urządzeniami, do których są przeznaczone. Oznacza to nie tylko łatwą wymianę elementów, ale też ciągłą i skuteczną pracę szczoteczki, bez zakłóceń.

wymiana-koncowek-do-szczoteczki

Minusy zamienników końcówek

Dostępne w sklepach i na aukcjach internetowych zamienniki końcówek do szczoteczek często kosztują 10 zł za sztukę. W rzeczywistości ich wartość może być znacznie mniejsza. Jak to możliwe? Tego rodzaju akcesoria produkowane są na masową skalę i zazwyczaj nie mają żadnych atestów czy certyfikatów. Ponadto, włókna, z których wykonane jest włosie, są dość twarde i mogą działać drażniąco zarówno na zęby, jak i dziąsła. W konsekwencji przy długim stosowaniu zamienników istnieje ryzyko obniżenia szyjek zębowych. Twarde i sztywne włosie jest również mało skuteczne, zwłaszcza przy wysokich obrotach – szczoteczka zamiast delikatnego mycia, „szoruje” szkliwo oraz elementy aparatów ortodontycznych.

Użycie materiałów gorszej jakości sprawia, że zamienniki zużywają się jeszcze szybciej niż oryginalne części. Oznacza to, że takie końcówki nie zawsze są tak opłacalne, jak się z początku wydaje. Dodatkowo brak atestów wiąże się z ryzykiem, że do produkcji zastosowano włókna mogące uczulać, lub wręcz toksyczne.

Postaw na oryginalne końcówki do szczoteczki i zadbaj o swoje zdrowie!

Jeśli decydujesz się na zakup szczoteczki sonicznej lub elektrycznej, nie wyrzucaj pieniędzy w błoto, kupując nieoryginalne końcówki. Szkody, jakie mogą wyrządzić zamienniki, często przewyższają te kilka złotych, które zaoszczędziłeś. Wybierając szczoteczkę soniczną Waterpik z dedykowanymi główkami masz gwarancję doskonałego produktu i zdrowia zębów.

Możliwość komentowania Zamienniki końcówek do szczoteczek elektrycznych i sonicznych – czy warto wybrać? została wyłączona