maseczka-ochronna-a-zdrowie-zebow
Higiena jamy ustnej

Czy noszenie maseczek ochronnych wpływa na stan zębów?

Maseczki zakrywające usta i nos stały się powszechne na całym świecie. Wszystko przez pandemię COVID-19. I choć są one koniecznością, to nie pozostaje to bez wpływu na cerę, która często jest zaczerwieniona i podrażniona. A jak jest z zębami? Czy noszenie maseczek negatywnie wpływa na ich kondycję? Czy stosując szczoteczki soniczne i irygator wodny, można poprawić ich stan? Sprawdź!

Czym jest tzw. mask mouth?

Zakrywanie ust powoduje, że wydychane z płuc ciepłe powietrze może podwyższać temperaturę oraz wilgotność pod maseczką. W jamie ustnej tworzą się więc idealne warunki do namnażania bakterii. Oddychając przez usta, powstaje w nich nadmierna suchość – kserostomia. A to przecież ślina działa jak naturalny płyn do płukania. Jej brak może powodować nieświeży oddech, choroby zębów – próchnicę i stany zapalne dziąseł. Tego rodzaju dolegliwości powstałe w obrębie jamy ustnej nazwane zostały przez stomatologów mask mouth.

W dalszej części artykułu podpowiadamy, jaki irygator, szczoteczkę soniczną i końcówki wybrać, aby lepiej zadbać o czystość i odpowiednie nawilżenie jamy ustnej. Koniecznie przeczytaj nasz wpis do końca!

Stany zapalne dziąseł

Utrzymująca się w ustach zbyt długo suchość, spowodowana noszeniem maseczki i oddychaniem przez usta, sprzyja stanom zapalnym dziąseł, a to ślina w sposób naturalny:

  • wypłukuje resztki jedzenia,
  • neutralizuje działanie kwasów,
  • bierze udział w remineralizacji szkliwa,
  • dba o prawidłowe pH w ustach.

Dlatego pij dużo wody – także podczas jedzenia, unikaj napojów zawierających kofeinę i alkohol oraz palenia tytoniu. Stosuj nawilżacze w mieszkaniu. Staraj się oddychać przez nos, a nie przez usta. Nie zapomnij o rutynowej wizycie stomatologicznej. Zwróć jeszcze większą uwagę na higienę jamy ustnej. Szczotkuj zęby kilka razy dziennie, a do płukania ust wykorzystuj irygator wodny, który wypłukuje resztki jedzenia i dogłębnie czyści przestrzenie między zębowe. Dodatkowo delikatnie masuje dziąsła i sprzyja ich regeneracji.

Próchnica i problem nieświeżego oddechu

Oprócz stanów zapalnych dziąseł, suchość w jamie ustnej przyczynia się do zmian mikroflory i namnażania bakterii – szczególnie tych beztlenowych, które są odpowiedzialne za powstanie lotnych związków siarki. Te z kolei odpowiadają za nieświeży oddech i schorzenia błony śluzowej jamy ustnej. Tego rodzaju problemy mogą dotyczyć nawet co drugiego pacjenta. Po wielu godzinach noszenia maseczki w buzi dochodzi do braku produkcji śliny i jej wysychania.

Statystyki pokazują, że w czasie pandemii znowu wzrosła sprzedaż i spożycie różnego typu słodkich przekąsek i niezdrowego jedzenia tupu fast food. Pamiętaj, że takie odżywianie sprzyja namnażaniu w ustach bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy. Psują się zęby, a także dochodzi do stanów zapalnych dziąseł.

Nie dopuść do nadmiernego wysychania w jamie ustnej. Dokładnie myj zęby. Najlepsza do codziennej pielęgnacji jest szczoteczka soniczna. Do płukania ust używaj irygatora wodnego.

najlepsza-szczoteczka-do-zebow

Jak w prosty sposób temu zaradzić? Używaj irygatora i szczoteczki Waterpik

W utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej pomoże Ci irygator wodny ze szczoteczką soniczną Triple Sonic ST-01. Produkt powstał po konsultacji ze specjalistami. Wykorzystanie zaawansowanej technologii ultradźwiękowej sprawia, że codzienna higiena jamy ustnej jest łatwiejsza i przyjemniejsza. Szczoteczka ma 3 tryby pracy:

  • czyszczący – do codziennego mycia zębów, np. rano i wieczorem,
  • masujący – poprawia ukrwienie, delikatnie masuje dziąsła,
  • wybielający – redukuje kamień nazębny i osady, np. z kawy.

Najlepszy irygator ze szczoteczką soniczną Waterpik i odpowiednio dobrana końcówka wymienna umożliwiają szczotkowanie i nitkowanie wodne. Taki zestaw zapewnia kompleksową ochronę jamy ustnej. Stosując go systematycznie, możesz skutecznie powstrzymać krwawienie i znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia stanów zapalnych dziąseł. Wystarczą zaledwie 4 tygodnie użytkowania, aby objawy ustąpiły w około 93 procentach.

Artykuły Waterpik na pomoc!

Już dziś odwiedź nasz sklep, gdzie czekają na Ciebie najlepsze irygatory i szczoteczki, a także końcówki wymienne i inne akcesoria w atrakcyjnych cenach. Specjalnie dla naszych klientów stworzyliśmy też bloga Waterpik. Przeczytasz tam artykuły o tym, czym jest halitoza, jak działa szczoteczka soniczna albo na co zwrócić uwagę przy zakupie irygatora. Jesteśmy przekonani, że znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, co pozwoli Ci lepiej zadbać o swoje zęby i piękny uśmiech – zapraszamy do oglądania, czytania i kupowania.

Możliwość komentowania Czy noszenie maseczek ochronnych wpływa na stan zębów? została wyłączona