Czy próchnicą można się zarazić? Fakty i mity na jej temat
W Polsce zepsute zęby to problem ponad 85 proc. 6-latków i 95 proc. 18-latków. Mamy do czynienia z prawdziwą plagą! Wciąż pokutują dawne nawyki Polaków – niektórzy nadal sądą, że zjedzenie jabłka przed snem zastąpi umycie zębów i wierzą w tym podobne sugestie. Dla rozwiania niejasności postanowiliśmy napisać dziś kilka słów na temat próchnicy. Co jest faktem, a co mitem?
Próchnica w zębach mlecznych jest nieszkodliwa – MIT
Wielu rodziców sądzi, że próchnica w zębach mlecznych nie jest niebezpieczna i nie leczą jej u swoich kilkulatków. Tymczasem próchnica, której nie poddano interwencji dentystycznej prowadzić może do powikłań ropnych, nie wspominając już o bólu, o konieczności przyjmowania antybiotyków, a nawet o przedwczesnym usunięciu zębów, które przecież powinny wypaść same. Dalszymi powikłaniami będą problemy ze zgryzem i utrudnione wyrzynanie się stałych zębów. A czy nie łatwiej byłoby pójść z maluchem do specjalisty lub po prostu zadbać o to, by myły zęby rano i wieczorem?
Próchnica jest zaraźliwa – można zarazić się nią przez pocałunek – FAKT
Tak, to choroba zakaźna, którą można zarazić się podczas pocałunku – podobnie jak np. opryszczką. Próchnicę wywołują bakterie, które wraz ze śliną i drobinkami jedzenia, mogą przedostać się do jamy ustnej. Kiedy następnie metabolizują one cukry, zakwaszają środowisko jamy ustnej. To sprawia, że szkliwo się demineralizuje, a na zębach powstaje płytka bakteryjna. Pamiętajcie więc, by dbać nie tylko o swoje zęby, ale też o jamę ustną swojej drugiej połówki!
Zębom szkodzi tylko ten cukier, który znajduje się w słodyczach – MIT
Cukier zawarty jest nie tylko w tych produktach, które są słodkie. Często zjadamy też cukry w niesłodkich (z pozoru) potrawach, np. w białym pieczywie, sałatce, sosach czy ziemniakach. Zjadamy go więc znacznie częściej niż mogłoby się wydawać. W naszym codziennym jadłospisie znajduje się blisko 60 gramów cukru. On też szkodzi naszemu uzębieniu, dlatego nawet jeśli staramy się unikać cukrów w posiłkach, bezapelacyjnie powinniśmy dokładnie czyścić zęby!
Próchnica zawsze jest widoczna – MIT
Jeśli próchnicę widać gołym okiem, to znaczy, że problem jest już poważny. Zanim choroba przejdzie w stadium zaawansowane, rozwija się w miejscach, które przeważnie są niewidoczne. Dlatego tak ważne jest, by regularnie sprawdzać stan swojej jamy ustnej.
Irygator czyści zęby znacznie lepiej niż tradycyjna szczoteczka do zębów i nić dentystyczna – FAKT
Polacy są przywiązani do szczoteczki i nici. Jednak powoli przyzwyczajamy się do irygatorów. A warto je poznać! Są dużo dokładniejsze niż tradycyjne akcesoria do higieny jamy ustnej i trafiają do miejsc, w które zwykła nić dentystyczna nie dociera. Umożliwiają więc dokładne wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Nie podrażniają też dziąseł, co niestety często zdarza się podczas korzystania z nici.
Wszystkich, którzy chcieliby zacząć korzystać z irygatorów, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony polkardbis.pl. Zachęcamy również do kontaktu – z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania!