Higiena jamy ustnej

Próchnica międzyzębowa: jak jej zapobiec?

Nie zawsze ubytki próchniczne widoczne są gołym okiem. Często zmiany pojawiają się między zębami i niezwykle trudno je dostrzec – mowa o próchnicy ukrytej lub międzyzębowej. Najczęściej jest ona efektem zaniedbań w codziennej higienie, w tym niedokładnego i krótkiego szczotkowania. Przeczytaj, dlaczego próchnica między zębami jest niebezpieczna i jak jej przeciwdziałać.

Jak powstaje próchnica międzyzębowa?

Próchnica to najpowszechniejsze schorzenie stomatologiczne, które dotyka nawet 90% populacji. Odpowiedzialne za jej wywołanie są bakterie ze szczepu streptococcus, które żywią się zalegającymi resztkami jedzenia. Drobnoustroje produkują kwasy, które obniżają pH w jamie ustnej oraz osłabiają szkliwo zębowe, prowadząc do powstania ubytków.

Rozwojowi próchnicy sprzyja niewystarczająca higiena jamy ustnej, a w szczególności:

  • zbyt krótkie i powierzchowne mycie zębów;
  • nieużywanie nici dentystycznych;
  • jedzenie dużej ilości cukrów prostych.

Miejsca narażone na zmiany próchniczne to zwłaszcza obszary między zębami. W ciasnych przestrzeniach, do których nie sięgają włókna szczoteczki, zalegają resztki jedzenia będące pożywką dla bakterii. To tam dochodzi często do powstania drobnych „dziur”, które są niewidoczne podczas rutynowych przeglądów. Próchnica międyzębowa ujawnia się zazwyczaj dopiero na zdjęciach RTG, lub gdy ubytek zaatakuje większy obszar zęba (również zęba sąsiadującego). Czasem zmianom towarzyszą objawy bólowe oraz nadwrażliwość na zimno i ciepło.

Zapobieganie próchnicy między zębami

Leczenie próchnicy międzyzębowej może być skomplikowane i dość kosztowne, zwłaszcza że choroba często obejmuje dwa zęby styczne. Tym bardziej warto zadbać o przeciwdziałanie rozwojowi próchnicy, zanim ta wyrządzi większe szkody w jamie ustnej oraz całym organizmie.

Ubytki, nawet te ukryte, wykryje jedynie stomatolog. Dlatego ważne są regularne wizyty w gabinecie dentystycznym – w razie wątpliwości lekarz zleci wykonanie zdjęcia RTG, które ułatwia zdiagnozowanie problemu. Raz na pół roku zaleca się również wykonanie higienizacji zębów, czyli usunięcie kamienia nazębnego, którego nagromadzenie sprzyja m.in. rozwojowi próchnicy.

O czym jeszcze należy pamiętać, by uniknąć próchnicy między zębami?

Regularna higiena jamy ustnej

Szczotkowanie zębów to najważniejszy krok w profilaktyce każdej choroby obejmującej jamę ustną. Wprowadź nawyk mycia nie tylko rano i wieczorem, ale i po każdym posiłku. To szczególnie ważne, ponieważ umożliwia na bieżąco usuwanie resztek jedzenia i zapobiega tworzeniu się osadów. Nie zaniedbuj tej czynności i każdorazowo staraj się myć zęby przez co najmniej 2 minuty.

Szczotkowanie uzupełniaj regularnym nitkowaniem. Nić dentystyczna dociera do przestrzeni między zębami oraz pod dziąsłami w sposób, w jaki nie zrobią tego włókna szczoteczki. Niewielkie opakowanie nici możesz zabrać ze sobą do pracy, szkoły lub w podróż. Skorzystaj z tej zalety i nitkuj zęby szczególnie w sytuacji, gdy nie masz pod ręką szczoteczki.

Stosuj szczoteczkę soniczną i irygator

W profilaktyce przeciwko próchnicy międzyzębowej przydadzą się specjalistyczne urządzenia. Szczoteczka soniczna dzięki dziesiątkom tysięcy ruchów skutecznie usuwa płytkę nazębną, pozbywając się pożywki dla bakterii próchnicznych. Dodatkowo zjawisko kawitacji, będącej skutkiem działania fal dźwiękowych, wytwarza mikro bąbelki, które docierają do najdrobniejszych zakamarków, oczyszczając je. Ta zasada działania szczoteczki sonicznej umożliwia również niszczenie łańcuchów bakterii, które osadzają się w przestrzeniach międzyzębowych.

Dopełnieniem pracy szczoteczki będą również systematyczne irygacje, które działają znacznie skuteczniej niż tradycyjne nitkowanie. Irygator wodny Waterpik z wymiennymi końcówkami jest niezastąpiony w zapobieganiu próchnicy zwłaszcza dla osób noszących aparat ortodontyczny, implanty lub mostki.

Zdrowe zęby z Waterpik

Nie musisz obawiać się próchnicy zębowej, jeśli odpowiednio zadbasz o zdrowie jamy ustnej. Regularnie odwiedzaj swojego dentystę i nie zapominaj o starannej higienie. Zainwestuj w swój uśmiech, wybierając irygator ze szczoteczką soniczną Waterpik, który wspomoże oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych, nawet jeśli cierpisz na wrażliwe dziąsła lub nosisz aparat ortodontyczny.