Irygatory i szczoteczki

Jak wybrać pierwszą szczoteczkę soniczną?

Chcesz lepiej zadbać o swoje zęby? Szczoteczka soniczna to inwestycja, na którą decyduje się coraz więcej osób w trosce o piękny uśmiech. Technologia wykorzystująca drgania fal dźwiękowych umożliwia znacznie efektywniejsze usuwanie płytki nazębnej, niż w przypadku manualnego szczotkowania. Czym różnią się poszczególne modele i na jakie funkcje zwrócić uwagę? Przeczytaj, czym kierować się podczas zakupu szczoteczki sonicznej.

Najważniejsze cechy szczoteczki sonicznej

Wśród szczoteczek elektrycznych szczególną popularność zyskała technologia soniczna. Jest stosowana ona w modelach zakończonych klasycznymi, podłużnymi główkami. W przeciwieństwie do główek rotacyjnych szczoteczka soniczna wprawiana jest w drgania i wykonuje ruchy wymiatające „prawo-lewo”. W ten sposób umożliwia skuteczne oczyszczanie powierzchni zębów i przestrzeni między nimi.

Fale dźwiękowe emitowane przez urządzenie, wywołują od 30 do 90 000 ruchów na minutę. Tak duża częstotliwość drgań prowadzi do powstania efektu kawitacji – z połączenia pasty, wody i śliny tworzą się mikro bąbelki, które z dużą prędkością docierają do najdrobniejszych zakamarków przy dziąsłach i między zębami. Oprócz tego siła fal dźwiękowych wykazuje dużą skuteczność w eliminowaniu bakterii beztlenowych.

Na rynku znajdziesz wiele modeli urządzeń sonicznych, które różnią się nie tylko designem, ale i trybami, dodatkowymi funkcjami. Czego jeszcze szukać w dobrej szczoteczce? Przyjrzyjmy się najważniejszym cechom tych urządzeń.

Tryby czyszczenia i częstotliwość wibracji

Podczas wyboru szczoteczki z technologią ultradźwiękową, zwróć uwagę na ilość trybów czyszczenia. Dzięki temu możesz dostosować model do swoich potrzeb. Szczoteczka soniczna Waterpik ST-01 wyposażona jest w trzy tryby pracy:

  • clean – to podstawowy sposób szczotkowania, przeznaczony dla zdrowych zębów i dziąseł;
  • white – tryb wybielający do stosowania ze specjalną twardszą końcówką doskonale usuwa nagromadzoną płytkę nazębną;
  • massage – delikatny masaż poprawia ukrwienie i ogólny stan dziąseł.

Poszczególne tryby różnią się między sobą rodzajem ruchów, a także częstotliwością wibracji. Zakres ruchów na minutę modeli sonicznych rozpoczyna się od 30 000 i może sięgać ponad 90 000. Im większa częstotliwość, tym szczotkowanie zębów jest skuteczniejsze, a efekt kawitacji działa intensywniej. Z drugiej strony, dla osób z wrażliwymi zębami i dziąsłami wystarczające może być urządzenie o mniejszej liczbie ruchów.

szczoteczka soniczna

Wymienne końcówki, timer i zasilanie

Nie mniej ważne od trybów pracy są końcówki do szczoteczki sonicznej. To one mają bezpośredni kontakt z zębami oraz wpływają na skuteczność czyszczenia. Zwróć uwagę, czy producent urządzenia oferuje duży wybór główek przeznaczonych do różnych celów: standardowego mycia, wybielania, masażu, itp. Na stronie Waterpik Polska znajdziesz m.in. końcówki o miękkim włosiu i zaokrąglonymi końcówkami, które delikatnie polerują powierzchnię szkliwa.

Jeśli kupujesz swoją pierwszą szczoteczkę soniczną, przydatną funkcją będzie timer. Odmierza on 2 minuty, które należy poświęcić na umycie zębów, z podziałem na 30-sekundowe interwały dla każdej ćwiartki uzębienia.

Nie należy zapominać o sposobie zasilania urządzenia. Do wyboru masz baterie alkaliczne stosowane w tańszych modelach, oraz wbudowane baterie, które ładuje się za pomocą ładowarki z kablem sieciowym lub USB. Ta ostatnia opcja szczególnie sprawdzi się w podróży.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Modele szczoteczek sonicznych mogą różnić się dodatkowymi funkcjami ułatwiającymi korzystanie z urządzenia. Wskaźnik LED to przydatna opcja pokazująca stopień naładowania. Oprócz tego producenci instalują w swoich produktach sygnały dźwiękowe czy dodatkowe gadżety, takie jak aplikacje na telefon. Jeśli często podróżujesz, zwróć uwagę, czy w zestawie znajduje się usztywnione etui, które odpowiednio i w higieniczny sposób zabezpieczy sprzęt.

Piękny uśmiech ze szczoteczką soniczną Waterpik

Zadbaj o piękne zęby, wybierając idealną szczoteczkę soniczną. Podczas zakupu wymarzonego urządzenia kieruj się swoimi potrzebami oraz stylem życia. Na Waterpik Polska znajdziesz uniwersalny model ST-01 z trzema trybami pracy. Dobierz niezbędne akcesoria, w tym końcówki, i ciesz się długim użytkowaniem urządzenia z technologią soniczną.