Problemy jamy ustnej

Wpływ chorób zębów na organizm

Chore zęby to nie tylko ból, często długotrwałe i skomplikowane leczenie, czy też widoczne na pierwszy rzut oka wady estetyczne. To również wpływ na cały nasz organizm. Okazuje się bowiem, że wiele groźnych chorób może mieć swój początek w stanach zapalnych, które znajdują się właśnie w naszej jamie ustnej.

Jama ustna to integralna część organizmu a zarazem brama otwierająca drogę do jego dalszych struktur. Wszystkie zmiany chorobowe, które mają swój początek w jamie ustnej, jeżeli nie są odpowiednio wcześnie leczone, mogą niestety doprowadzić do rozwoju poważnych, ogólnoustrojowych schorzeń.

Najgroźniejsze dla naszego zdrowia są bakterie, które niszczą struktury zęba i mikroorganizmy, bytujące w tkankach przyzębia, które są już chorobowo zmienione, a także w patologicznych kieszonkach dziąsłowych. Groźna sytuacja jest wtedy, gdy bakterie przedostają się do krwiobiegu i mogą dotrzeć do odległych narządów, zniszczyć komórki lub wywołać zakażenie.

Aby  odpowiednio zadbać o kieszonki dziąsłowe, należy korzystać ze specjalnego sprzętu. Warto wspomnieć o specjalnych końcówkach (PP-100), które służą właśnie do czyszczenia kieszonek. Co więcej, znajdziemy je w niemal każdym modelu irygatora, można dokupić je również osobno. Końcówki znajdziesz tutaj.

 

Pik Pocket
Działanie końcówek poddziąsłowych.

 

Sama próchnica nie jest jeszcze problemem!

Próchnica sama w sobie nie jest jeszcze tak dużym zagrożeniem, ponieważ ubytek nie jest ogniskiem zapalnym. Niebezpieczne dla organizmu bakterie pojawiają się wraz z zapaleniem miazgi, a znacznie gorsze od próchnicy jest zapalenie przyzębia. Podczas szczotkowania, jedzenia czy żucia gumy, naciskając zębem na drugi ząb, powodujemy wysiew bakterii, które tym sposobem dostają się do organizmu.

Problem jest poważniejszy wtedy, gdy z raną w jamie ustnej trafiamy np. na stół operacyjny. Rokowania są wtedy gorsze niż osoby, która przed zabiegiem wyleczyła wszystkie zęby. Co więcej, w przypadku pacjenta ze stanem zapalnym, okres leczenia, dodatkowe antybiotyki, a nawet konieczność kolejnych zabiegów występuje o wiele częściej.

 

Cierpisz na te dolegliwości? 

Niestety, list schorzeń które mogą być wywołane nieleczonymi zębami i innymi patologiami występującymi w jamie ustnej, jest bardzo długa. Wśród nich można wymienić min. cukrzycę (również cukrzycę ciążową), nadciśnienie, wiele chorób serca, układu krążenia, włączając w to zawał i miażdżycę, a także stany zapalne uszu, oczu, zatok.

Jeżeli dla przykładu, bakterie dotrą do nerek, mogą spowodować kłębuszkowe zapalenie, a gdy drobnoustroje znajda się w trzustce, mogą zniszczyć lub znacznie uszkodzić komórki narządu, które są odpowiedzialne za wytwarzanie insuliny, prowadząc do rozwoju cukrzycy.

 

Bóle głowy

Osoby, które często cierpią na bóle głowy, często pewne są występującej migreny, lub obwiniają za złe samopoczucie pogodę czy ciśnienie. Często jednak okazuje się, że chroniczny ból głowy, może oznaczać stan zapalny w jamie ustnej.

 

Zapalenie stawów

Zapalenie stawów to uciążliwa dolegliwość, która często nie pozwala właściwie funkcjonować, a co więcej ogranicza naszą zdolność do poruszania kończyną. Jak się okazuje, może mieć ono swoją przyczynę w nieleczonych zębach. Próchnica jest bowiem częstym powodem wielu chorób reumatycznych, a nawet niewielkie ubytki w szkliwie mogą spowodować atak paciorkowców, które przemieszczają się na migdałki i dalej na stawy.

 

Zawał serca

Powracająca infekcja bakteryjna wpływa na choroby serca, a więc m.in. zawał. Jest to rezultat wędrówki bakterii z jamy ustnej, zębów, języka do naszego krwiobiegu, którym bakterie swobodnie poruszają się po całym organizmie. Jeżeli znajdą się w nim ,to prędzej czy później dotrą również i do serca, powodując groźne zakrzepy, mogące przyczynić się do zawału czy udaru.

 

Jak zapobiegać chorobom?

Przede wszystkim, należy dbać o regularną, codzienną higienę jamy ustnej. Starannie szczotkować zęby, używać płynu do płukania, irygatora, który dotrze do trudno dostępnych miejsc i skutecznie pomoże pozbyć się zalegającego osadu.

Codzienna higiena, powinna być wsparta regularnymi kontrolami dentystycznymi. Tylko szybka interwencja, będzie w stanie zapobiec dalszemu rozwojowi próchnicy i innych chorób jamy ustnej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *