Higiena jamy ustnej,  Problemy jamy ustnej

Jak zadbać o ósemki, aby nie rozwijała się w nich próchnica?

Zęby mądrości, jak nazywamy popularne ósemki, u większości osób wyrzynają się między 17. a 25. rokiem życia. Co ciekawe, bardzo często rozwijają się stopniowo, czyli z przerwami, nawet przez kilka lat. Ósemki, mimo że nazywane zębami mądrości, niestety często potrafią sprawić wiele bólu i problemów. Dlaczego tak się dzieje?

Gdy ósemki się wyrzynają, odczuwamy ból. Potrafią nieźle dać się we znaki, ponieważ zwykle rosną nieprawidłowo, a gdy wyrosną, szybko atakuje je próchnica. Jak powinniśmy dbać o ósemki, aby nie zaatakowały je bakterie próchnicy i aby ich usuwanie nie było standardem?

 

Dlaczego ósemki są tak kłopotliwe?

Kłopoty z ósemkami biorą się przede wszystkim z ich położenia. Umiejscowione w tylnej części szczęki (czyli bardzo niefortunnie), narażone są na gromadzenie resztek pokarmu. Co więcej, dostęp do miejsca z ósemką jest zwykle utrudniony i często nie potrafimy dotrzeć do ósemki ze zwykłą szczoteczką, a jeżeli już je czyścimy, to często niedokładnie. To właśnie ich położenie i niewystarczająca higiena, mają wpływ na duże narażenie zębów mądrości na atak bakterii próchnicowych. Niestety, próchnica na ósemkach, może z upływem czasu przenieść się na zęby sąsiadujące.

Wyrzynające się ósemki, szukają dla siebie „miejsca” w łuku. Przez to mogą stłaczać inne zęby, a to przyczynia się do wad zgryzu, często nawet do uszkodzenia zębów sąsiadujących. Jeżeli ósemki rosną krzywo, nierzadko zdarza się , że kaleczą policzek od wewnątrz. Problemy stwarzają również ósemki, które wyrżnęły się tylko do połowy. Z kolei ósemki całkowicie zatrzymane, zwykle ułożone są źle i mogą naciskać na korzenie trzonowców, co często prowadzi do bólu głowy i stawu skroniowo – żuchwowego.

 

Pomówmy o usuwaniu ósemek

Wielu z nas musiało pozbyć się swoich ósemek, albo będzie miało wykonywany ten zabieg w przyszłości. Usuwanie zębów mądrości zależy przede wszystkim od stanu ósemki i kłopotów, jakie sprawia. Zaawansowana próchnica jest powodem do usunięcia zęba mądrości, ponieważ leczenie kanałowe ze względu na położenie zęba, jest trudne do przeprowadzenia. Ekstrakcja ósemki zalecana jest również w sytuacji, z jej powodu inne zęby poddawane są naciskowi, gdy rosną one krzywo lub ranią policzek.

Co ciekawe, usunięcie zęba mądrości jest o wiele łatwiejsze u nastolatka. Jak się też okazuje, nasz naród przoduje w kwestii posiadania zębów mądrości wśród wszystkich Europejczyków.

Jak dbać o ósemki?

Jak już wspominaliśmy, ósemki są umiejscowione daleko w tylnej części szczęki i to własnie ich położenie jest największą przyczyną różnych problemów. Powoduje ono zaleganie płytki nazębnej i próchnicę.

  • Po pierwsze pamiętajmy, aby zaopatrzyć się w dobrej jakości szczoteczkę – najlepiej indywidualnie dobraną i poleconą przez Twojego dentystę. Najlepszym rozwiązaniem będzie soniczna szczoteczka do zębówSzczoteczka soniczna Waterpik posiada aż kilka końcówek czyszczących – standardową, końcówkę mini oraz jednopęczkową z małą, wyprofilowaną główką, idealną pod kątem skutecznego działania. Końcówka jednopęczkowa doskonale sprawdzi się podczas czyszczenia ósemek, znajdujących się w trudno dostępnych miejscach.
  • Po drugie, stosujmy antybakteryjne płyny do płukania – dotrą one tam, gdzie nie dotrze szczoteczka, a zawarte w nich olejki eteryczne są dodatkowym atutem.
  • Po trzecie, korzystajmy z irygatora dentystycznegoirygator Waterpik sprawdzi się w miejscach trudnych do sięgnięcia, skutecznie zastąpi nitkę dentystyczną, a przy okazji pozytywnie działa na dziąsła. Irygator zapewnia o wiele lepsze, mechaniczne usuwanie resztek pokarmowych. Najlepiej stosować go po każdym posiłku, po spożyciu słodyczy i przed snem.
  • Po czwarte, kontroluj stan ósemek – warto raz na rok/dwa lata wykonać zdjęcie pantomograficzne. Jeżeli ósemkę trzeba usunąć, takie zdjęcie jest koniecznością, a przechowywanie starych zdjęć, pozwoli kontrolować obecne położenie i stan naszych ósemek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *