Problemy jamy ustnej

Problem krwawienia dziąseł

Wiele osób w czasie szczotkowania zębów zauważa, że wraz z wypluwaną śliną i pastą pojawiają się niewielkie ilości krwi. Co może to oznaczać? Niewykluczone, że myjemy powierzchnię zębów zbyt mocno i w ten sposób dochodzi do zranienia dziąseł. Krwawienie dziąseł może powodować także zbyt twarde włosie szczoteczki, z której korzystamy. Należy wówczas czym prędzej wymienić ją na nową, z miękkim włosiem, a podczas szczotkowania uważać, aby robić to delikatnie. Do tego powinno się rozpocząć obserwację czy krwawienie nie ustało. Jeśli trwa nadal, należy bezzwłocznie zgłosić się do stomatologa.

e

Najczęściej główną przyczyną zapalenia dziąseł, a co za tym idzie również i krwawienia, jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Niewłaściwe szczotkowanie lub też  zupełny jego brak sprawia, że bakterie płytki nazębnej pozostają na zębach. Bruzdy zębowe i dziąsłowe są wówczas szczególnie zagrożone.

Płytka nazębna zawiera liczne bakterie, które wydzielają szkodliwe produkty przemiany materii, zwane endotoksynami. Wpływają one na układ odpornościowy. Układ immunologiczny odpowiada za stan zapalny. Chociaż bakterie są niszczone, to dochodzi do recesji. Jeśli infekcja nie jest odpowiednio leczona, może zaatakować przyzębie, a następnie również kości szczęki. W dodatku brak właściwej higieny jamy ustnej prowadzi często własnie do krwawienia dziąseł, a także do zapalenia dziąsła i przyzębia, cukrzycy, zmian hormonalnych w czasie ciąży oraz długotrwałego oddychania przez usta.

ee

Krwawienie z dziąseł a niedobór witamin

Na początek wspomnieć należy, że jeśli podejrzewamy, że nasz problem może mieć źródło w brakach witaminowych, powinniśmy zacząć od ich uzupełniania. Najważniejsze są tu witaminy K i C. Produkty bogate w witaminę K to m.in. wątroba, soja, pomidory, szpinak, włoska kapusta czy lucerna. W witaminę C najbogatsze są: czarna porzeczka, kiszona kapusta (nie bez przyczyny zabierana jest w morskie podróże do walki ze szkorbutem), jabłka, brokuły, kiwi czy papryka. Jeśli zmiana diety nie da oczekiwanych rezultatów, należy udać się na badania krwi. Po przeprowadzonej morfologii lekarz określi, czy mamy problemy z jej krzepliwością lub niedobory żelaza. Na szczęście jego brak można uzupełnić, przyjmując żelazo w kapsułkach. W czasie trwania tej kuracji należy jednak wystrzegać się produktów zawierających wapń, cynk oraz mangan, ponieważ mogą one utrudniać wchłanianie żelaza w jelicie cienkim, jeśli są razem z nim przyjmowane.

e

Odsłonięte szyjki zębowe

Jeżeli mamy do czynienia z mocno odsłoniętymi szyjkami zębowymi, można smarować dziąsła i płukać usta roztworem olejku z drzewa herbacianego. Warto także żuć ziarna sezamu czy nasion słonecznika, gdyż zawarte w nich substancje i składniki mineralne dobrze wpływają na stan błony śluzowej. W przypadku krwawienia dziąseł równie często w polecane jest zażywanie koenzymu Q10, ponieważ badania wykazały, że może on hamować proces obniżania się linii dziąseł. Koenzym Q10 zmniejsza też stan zapalny przyzębia. W aptece można z łatwością kupić go w postaci tabletek do ssania.

e

Irygator a krwawiące dziąsła

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, nieprawidłowa higiena jamy ustnej bywa częstym powodem krwawienia dziąseł. W utrzymaniu odpowiedniej higieny pomóc może używanie irygatora. Dobrym przykładem może być Waterpik WP-112E ULTRA — nowoczesny irygator, w 93% skuteczniejszy w profilaktyce zapalenia dziąseł od tradycyjnych metod czyszczenia przy pomocy nitki dentystycznej. Badania naukowe dowiodły, że po 28 dniach używania irygatora nastąpiło w 40%-93% obniżenie krwawienia i zapalenia dziąseł. Oprócz tego usuwa on bakterie głęboko między zębami i poniżej dziąseł, gdzie czyszczenie tradycyjną szczoteczką nie daje rezultatów.

e

Wszystkich zainteresowanym działaniem irygatorów i ofertą Waterpik, zachęcamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *