nieswiezy-oddech-irygator-i-szczoteczka-soniczna
Problemy jamy ustnej

Nieświeży oddech – jak sobie z nim radzić?

Nieświeży oddech – halitoza – może być przyczyną wielu kompleksów i spowodować brak pewności siebie. Wcale nie musi tak być. W naszym artykule znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, jak sobie radzić z tą przypadłością. Dowiesz się też, dlaczego warto stosować irygator i szczoteczkę soniczną do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Sprawdź, co na ten temat mówią eksperci i właściwie zadbaj o swoje zęby!

Przyczyny nieświeżego oddechu u dzieci i dorosłych

Zła dieta, używki, niewłaściwa higiena jamy ustnej, zbyt twarda szczoteczka do zębów, to zaledwie kilka przyczyn nieświeżego oddechu – halitozy. Dochodzą do tego choroby ogólnoustrojowe – cukrzyca, nieżyt nosa, chore zatoki czy zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Za brzydki zapach z ust odpowiedzialne są lotne związki siarki. Są one wytwarzane przez bakterie beztlenowe i nagromadzają się już w kilka minut po posiłku czy po umyciu zębów. Nie znaczy to jednak, że masz jeść rzadziej albo nieregularnie. Jeśli będziesz tak postępować, osiągniesz skutek odwrotny do zamierzonego. Gdy nie jesz, zmniejsza się produkcja śliny, która wstępnie oczyszcza jamę ustną z resztek pokarmowych, eliminuje część baterii i nawilża jamę ustną.

Nie myśl, że halitoza jest przypadłością wyłącznie ludzi starszych. W równym stopniu dotyka dzieci, które zazwyczaj nie lubią czyścić uzębienia, robią to za krótko i niedokładnie. Szczególnie dla nich polecamy szczoteczki soniczne z timerem, który wskazuje prawidłowy czas mycia zębów.

Halitoza – jak temu zaradzić?

Musisz właściwie się odżywiać i prowadzić zdrowy tryb życia. Ponadto dbaj o zęby i szczotkuj je przynajmniej dwa razy dziennie. Najlepiej rób to przy użyciu szczoteczki sonicznej do zębów. Usuniesz płytkę nazębną i bakterie, jakie namnażają się w zakamarkach, do których zwykłą szczoteczką nie jesteś w stanie dotrzeć. Używaj też nici dentystycznych, a do płukania jamy ustnej irygatora. Pamiętaj też, aby płyny do ust nie zawierały alkoholu – wysusza on śluzówki i powoduje mniejsze wydzielanie śliny. To sprzyja rozwojowi bakterii, które są przyczyną nieświeżego oddechu i powstawania stanów zapalnych w jamy ustnej. Korzystaj też ze skrobaczek do języka, na którym gromadzi się najwięcej bakterii.

Czy zły stan zdrowia jamy ustnej może prowadzić do nieświeżego oddechu?

Tak, przyczyn nieświeżego oddechu jest kilka. Jednak specjaliści podkreślają, że u 90 procent pacjentów, którzy zgłaszają z przypadłością specyficznego zapachu i posmaku w ustach, ma poważne problemy stomatologiczne, to np.:

  • choroby zębów i przyzębia,
  • zapalenie dziąseł oraz stany zapalne gardła, zatok i krtani,
  • źle dopasowane protezy i aparaty ortodontyczne, pod którymi gromadzą się resztki jedzenia.

Dlatego, jeśli chcesz pozbyć się tej przykrej dolegliwości, najpierw umów się na wizytę u stomatologa, który oceni stan uzębienia i dziąseł. Wielu dentystów zaleca stosowanie szczoteczki sonicznej i irygatora wodnego do codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

profesjonalne-artykuly-waterpik

Prawidłowe szczotkowanie zębów i irygacja jako remedium

Szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie przez około 2-3 minuty to podstawa higieny jamy ustnej. Czy jednak na pewno robisz to właściwie? Zadbaj o prawidłową technikę szczotkowania. Czyść kolejno: zewnętrzne powierzchnie zębów górnych i dolnych, ich powierzchnie wewnętrzne oraz żujące, a następnie język. Używaj delikatnych ruchów wymiatających, aby nie doprowadzić do:

  • recesji dziąseł,
  • ich nadwrażliwości,
  • ścierania szkliwa.

Szczoteczka soniczna z różnymi końcówkami pozwoli Ci lepiej i bardziej kompleksowo zadbać o zęby i dziąsła – usuwa kamień nazębny i resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Nie zapomnij też o irygatorze. Wystrzeliwana woda pod ciśnieniem podczas irygacji usuwa resztki jedzenia oraz płytkę nazębną ze wszystkich powierzchni niedostępnych dla szczoteczki. Właściwe szczotkowanie, nitkowanie i płukanie:

  • przywraca prawidłowe pH w ustach,
  • zapobiega rozwojowi bakterii,
  • odświeża oddech.

Wypróbuj nasze sposoby na halitozę!

Jesteśmy przekonani, że używając irygatora i szczoteczki sonicznej, lepiej zadbasz o swoje zęby i dziąsła. Stosuj je regularnie, a już po kilku tygodniach poczujesz równicę i zmniejszysz ryzyko wystąpienia stanów zapalnych oraz krwawienia dziąseł aż o 93%. To właśnie stany zapalne w jamie ustnej są jedną najczęstszych przyczyn nieświeżego oddechu. Podejmij wyzwanie Waterpik i zapomnij o halitozie raz na zawsze. Koniecznie zapoznaj się z naszą kompleksową ofertą produktów do higieny jamy ustnej – serdecznie zapraszamy.