końcówki do szczoteczki sonicznej
Irygatory i szczoteczki

Końcówki do szczoteczki – rodzaje i zastosowanie

 

Standardowa, z płaskim włosiem, a może sensitive? Jaką końcówkę do szczoteczki sonicznej wybrać? Zależy to od wielu czynników, m.in. od tego, czy masz podrażnione dziąsła albo nadwrażliwość zębów. W tym artykule omawiamy rodzaje końcówek i ich zastosowanie – sprawdź i właściwie zadbaj o higienę jamy ustnej.

Wymienne końcówki – a co to takiego?

Działanie szczoteczek sonicznych opiera się na połączeniu dwóch elementów – wykonywaniu ruchów wymiatających oraz emitowaniu fal dźwiękowych. Włosie urządzenia doskonale oczyszcza trudno dostępne miejsca takie jak przestrzenie między zębami, płytkę nazębną i resztki pokarmów. Duża ilość ruchów czyszczących znacznie ułatwia dbanie o higienę jamy ustnej.

Polecamy szczoteczki soniczne Waterpik. To jedne z najlepszych urządzeń na rynku. Mając jedną szczoteczkę, można wymieniać tylko końcówki, dostosowując je do swoich potrzeb. Są doskonałe nawet dla osób z nadwrażliwymi zębami. Z jednego urządzenia może korzystać cała rodzina, pod warunkiem, że każdy ma swoje końcówki.

Ruchy oscylacyjno-rotacyjne, wymiatające… Czy to ma znaczenie?

Każda szczoteczka ma inne końcówki wymienne, które różnią się kształtem oraz rodzajem wykonywanych ruchów. Modele elektryczne mają okrągłe główki małych rozmiarów. Wykonują one ruch oscylacyjno-rotacyjny pozwalający dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków w jamie ustnej. Szczoteczki soniczne mają główki bardziej podłużne i wykonują ruch wymiatający. Jest to najefektywniejszy sposób czyszczenia zębów, ponieważ skutecznie usuwają płytkę nazębną i uporczywe przebarwienia. Szczoteczki te są w pełni bezpieczne dla dziąseł, nie powodują ich podrażnień. Fale dźwiękowe docierają na odległość do ok. 4 mm od włókien, dokładnie przenikając w szczeliny zębowe i usuwając bakterie oraz osady. Mitem jest, że takie urządzenie uszkadza implanty, protezy, plomby i aparaty ortodontyczne.

Polecane szczoteczki soniczne są bezpieczne dla osób starszych, a także dla dzieci.

szczoteczka waterpik końcówki

Rodzaje wymiennych końcówek

Wyróżniamy następujące rodzaje końcówek:

  1. Standardowe – ich nadrzędnym zadaniem jest usuwanie nadmiaru płytki nazębnej. Dostępne są produkty z długim oraz krótkim włosiem, które można dopasować do wielkości zębów. Przeznaczone są do codziennej pielęgnacji jamy ustnej dla dorosłych i dla dzieci.
  2. Wybielające – oprócz codziennej pielęgnacji, dodatkowo usuwają plamy i przebarwienia z kawy, herbaty czy wina. Ich włosie jest z reguły twarde i gęste. Dlatego, zanim zaczniesz z nich korzystać, upewnij się, że nie masz problemów z nadwrażliwością.
  3. Sensitive – możesz je śmiało stosować, nawet jeśli masz nadwrażliwe zęby i dziąsła. Wybierając końcówkę z bardzo miękkim i cienkim włosiem, nie podrażnisz dziąseł podczas szczotkowania, a z powodzeniem usuniesz płytkę nazębną. To także bardzo dobre rozwiązanie dla najmłodszych.
  4. Z aktywnym węglem – jego wyjątkowe właściwości skutecznie usuwają wszelkie przebarwienia i kamień.
  5. Z płaskim włosiem – idealnie sprawdzą się do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Taka główka czyści i zbiera płytkę nazębną z całej powierzchni uzębienia i przy linii dziąseł.
  6. Z pofalowanym włosiem – taki kształt główki pozwala dokładnie omieść ząb z każdej strony i skutecznie go wyczyścić.

Polecamy różne końcówki z miękkim włosiem Waterpik do szczoteczki sonicznej i oscylacyjnej.

Typ włosia również ma duże znaczenie!

Wyróżniamy trzy podstawowe typy włosia:

  • twarde,
  • średnie,
  • miękkie.

Za mocne szczotkowanie zębów twardą szczoteczką może być bolesne, szczególnie gdy masz nadwrażliwe dziąsła, a także w przypadku małych dzieci. Wtedy wybierz produkt z miękkim włosiem. Jeśli Twoje zęby wymagają intensywnego szczotkowania, a używasz szczoteczki miękkiej, wówczas narażasz swoje uzębienie na większe działanie bakterii, a w konsekwencji na próchnicę. Twarda końcówka będzie bardzo dobra, kiedy chcesz wybielić zęby i zależy Ci na szybkim usunięciu płytki nazębnej. Uniwersalnym rozwiązaniem jest szczoteczka soniczna ze średnim włosiem. Prawidłowo zadbasz o higienę jamy ustnej bez bólu i podrażnień dziąseł.

Eksperci doradzają!

Wiesz już, jaka końcówka do szczoteczki sonicznej badzie dla Ciebie najlepsza? Zapraszamy Cię do naszego sklepu internetowego. U nas znajdziesz różne akcesoria do higieny jamy ustnej. W razie wątpliwości eksperci Waterpik odpowiedzą na każde Twoje pytanie – zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *