Higiena jamy ustnej

Jak zadbać o zęby podczas wakacji?

Sezon urlopowy w pełni i wielu z nas ma jeszcze w planach wakacyjny wyjazd. Jest on z reguły czasem rozluźnienia, kiedy to pozwalamy sobie na więcej i łagodzimy nieco codzienną rutynę. Warto jednak również wtedy poświęcić czas na właściwą higienę jamy ustnej. Nawet tydzień czy dwa bez prawidłowego oczyszczania mogą bowiem spowodować rozwój szkodliwych bakterii, które przysporzą nam wielu problemów w późniejszych miesiącach. Oto kilka zasad, do których warto stosować się podczas wyjazdów urlopowych.

Zanim udamy się na wakacje

Wakacje i urlopy to okres, który powinien być w pełni poświęcony na odpoczynek i relaks. Pozwala to naładować akumulatory i przygotować się do dalszych wyzwań, które będą czekać nas w kolejnych tygodniach. Dlatego warto oszczędzić sobie kłopotu i stresu związanego z niespodziewanym bólem zęba. Przed udaniem się na wypoczynek najlepiej więc umówić się na wizytę u stomatologa i sprawdzić, czy nie mamy próchnicy lub ubytków, które mogą stać się źródłem problemów podczas urlopów. W końcu nikt z nas nie ma ochoty spędzać swoich dni wolnych na fotelu dentystycznym. Dodatkowo zaś jeśli wybieramy się za granicę, wizyta u dentysty może wiązać się z bardzo dużymi kosztami.

WP-563 Bezprzewodowy zaawansowany irygator WaterPik / 519,00 zł
WP-563 Bezprzewodowy zaawansowany irygator WaterPik / 519,00 zł

Kiedy kończymy posiłek

Nawet jeśli z reguły unikamy słodyczy, gazowanych, słodkich napojów i innych szkodliwych dla zębów produktów, w wakacje przeważnie od nich nie stronimy. Wyjścia na lody lub gofry, przekąski w postaci batoników czy popijanie pełnych cukru płynów to codzienność podczas wakacji. Oczywiście nie musimy odmawiać sobie tej przyjemności, jednak dla zdrowia zębów należy zadbać, by po każdym posiłku dokładnie przepłukać jamę ustną wodą. Warto też pamiętać, by regularnie nawadniać organizm. Wypijanie zalecanej dziennej dawki płynów pozwala utrzymać produkcję śliny na właściwym poziomie, a jest ona naszą pierwszą linią obrony przed próchnicą i pozwala utrzymać właściwe pH jamy ustnej.

Właściwa higiena jamy ustnej

Oczywiście okres wakacyjny nie zwalnia nas z konieczności dokładnego oczyszczenia zębów dwa razy dziennie. Aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia, które znajdują się w jamie ustnej, niezbędne jest trzyminutowe czyszczenie za pomocą szczoteczki i pasty z fluorem. Sam ten zabieg nie pozwoli jednak pozbyć się wszystkich bakterii i resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowych. Dlatego na wakacje najlepiej wziąć ze sobą również przenośny irygator stomatologiczny. Dzięki precyzyjnemu strumieniowi wody pod dużym ciśnieniem pozwala on pozbyć się zanieczyszczeń nawet z bardzo trudno dostępnych miejsc. Jest to urządzenie lekkie, poręczne i wyposażone w zgrabne etui, dlatego jego przewożenie nie przysparza żadnych problemów. Dodatkowo modele tego typu mają dobrej jakości akumulatory, dzięki czemu przy ich używaniu nie jest konieczny stały dostęp do prądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *