jak dbać o implanty
Higiena jamy ustnej

Zadbaj o dokładną higienę jamy ustnej po wszczepieniu implantów zębowych!

 

Staranna i regularna higiena jamy ustnej to klucz do zdrowia i pięknego uśmiechu. Nie inaczej jest w przypadku osób, które podjęły leczenie implantologiczne. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pielęgnacja implantów zębowych różni się nieco od tej, jakiej wymagają zęby naturalne. W naszym artykule prezentujemy kilka porad w zakresie doboru pasty, technik szczotkowania oraz czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Przeczytaj i sprawdź, w czym mogą Ci pomóc irygator przenośny oraz szczoteczka soniczna Waterpik.

Higiena jamy ustnej po implantacji

Pielęgnacja implantów zębowych pełni nieco inną funkcję niż w przypadku zębów naturalnych. W tym przypadku Twój główny cel stanowi zapobieganie komplikacjom, które mogłyby prowadzić do stanów zapalnych dziąseł lub nawet całkowitego odrzucenia uzupełnienia. Prawidłowa higiena jest szczególnie ważna tuż po rozpoczęciu leczenia implantologicznego, kiedy implant powoli zrasta się z kością, a dziąsło się regeneruje. Po implantacji zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Konieczne będzie również regularne płukanie jamy ustnej za pomocą irygatora dentystycznego bądź też płynów antyseptycznych.

Delikatne szczotkowanie i właściwa pasta

Posiadacze implantów dentystycznych powinni zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiednich akcesoriów. W okresie rekonwalescencji niezwykle ważne jest dokładne oczyszczanie zębów bez powodowania podrażnień. Doskonale sprawdzi się szczoteczka soniczna Waterpik. Dzięki zastosowanej technologii ultraszybkich drgań pozwala ona umyć nawet te powierzchnie, z którymi główka nie ma bezpośredniego kontaktu. Skuteczne mycie nie wymaga dużego nacisku ani wykonywania zdecydowanych ruchów.

Równie ważny jest wybór odpowiedniej pasty. Zaleca się, aby osoby po zabiegu implantacji dentystycznej stosowały preparaty o działaniu antybakteryjnym, a także wyróżniające się względnie niskim stopniem ścieralności. Drugą z wymienionych własności możesz ocenić analizując współczynniki RDA i REA. Używając pasty o zbyt wysokim poziomie powyższych indeksów, możesz doprowadzić do zarysowania wrażliwej powierzchni implantów.

implanty dentystyczne

Czystość przestrzeni międzyzębowych – używaj irygatora

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych to stały element prawidłowo wykonanych zabiegów pielęgnacyjnych jamy ustnej. Zalegające w szczelinach resztki pokarmowe sprzyjają namnażaniu się bakterii i drobnoustrojów, a przez to istotnie zwiększają ryzyko zakażeń. Choć implant nie jest podatny na próchnicę, infekcje dziąseł bądź przyzębia mogą przenieść się również na ząb sąsiadujący.

Znakomite narzędzie do skutecznego oczyszczania przestrzeni międzyzębowych stanowi irygator dentystyczny. Jego działanie polega na wytwarzaniu wąskiego strumienia wody, który możesz skierować w wybrane miejsce w Twojej jamie ustnej. Ciśnienie wystarczy do tego, aby usunąć płytkę nazębną, bakterie chorobotwórcze, a także trudno dostępne resztki pokarmu. Co najważniejsze, pielęgnacja irygatorem jest zupełnie bezinwazyjna – nie powoduje uszkodzeń implantu ani podrażnień tkanki dziąsłowej. Jeżeli często podróżujesz, do Twojej dyspozycji są również modele przenośne i bezprzewodowe. Warto dokupić specjalistyczne końcówki, które umożliwiają dokładne czyszczenie implantów.

Co się stanie, gdy nie zadbasz o higienę implantów?

Od poziomu higieny jamy ustnej zależy skuteczność leczenia implantologicznego. Jeżeli jest ona niewystarczająca, może dojść do całkowitego odrzucenia wszczepionego implantu, który nie będzie w stanie prawidłowo zrosnąć się z kością. Należy się także liczyć z możliwością powstania przewlekłego stanu zapalnego dziąseł, które w najgorszym wypadku może doprowadzić do rozchwiania utraty sztucznego zęba. Inne ze skutków wieloletnich zaniedbań stanowi ryzyko obniżenia się linii dziąsła, zaniku kości i odsłonięcia powierzchni uzupełnienia.

Postaw na renomowane produkty

Nawet najlepszej jakości implanty stomatologiczne potrzebują odpowiedniej, codziennej pielęgnacji. Jedynie od Twojego zaangażowania zależy to, jak będą się prezentowały i jak długo będą Ci służyły. Aby dokładnie, a przede wszystkim bezinwazyjnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe, wybierz irygator do zębów Waterpik – stacjonarny lub przenośny (bezprzewodowy). Zapoznaj się również z naszą ofertą szczoteczek sonicznych oraz pozostałych akcesoriów do higieny jamy ustnej. Jeżeli masz jakieś pytania, zapraszamy Cię do kontaktu.

Możliwość komentowania Zadbaj o dokładną higienę jamy ustnej po wszczepieniu implantów zębowych! została wyłączona