Problemy jamy ustnej

Dziąsła – wskaźnik zdrowia całego organizmu

Bolące i krwawiące dziąsła rzadko od razu wzbudzają u nas niepokój. Z reguły łączymy je ze zbyt twardym włosiem szczoteczki lub nieprawidłową techniką mycia i lekceważymy przypadłość. Tymczasem chore dziąsła mogą oznaczać paradontozę, czyli infekcję, która atakuje tkanki przyzębia, ale też liczne schorzenia ogólnoustrojowe. Czasami zaś zły stan dziąseł sam w sobie może być powodem innej choroby. Oto, na co mają wpływ problemy z dziąsłami.

Problemy z dziąsłami a cukrzyca

Kłopoty z dziąsłami mogą wskazywać na nieodpowiedni poziom cukru we krwi. Jest naukowo dowiedzione, że ludzie, którzy cierpią na cukrzycę, są bardziej narażeni na zapalenia dziąseł, a więc też ich krwawienie i ból w tym obszarze jamy ustnej. Przypuszcza się jednak, że zależność ta działa także w drugą stronę – choroby dziąseł mogą przyczyniać się do rozwoju cukrzycy. Dlaczego tak jest? Te schorzenia mogą wywoływać aktywność komórek mających negatywny wpływ na organy wewnętrzne, w tym na trzustkę. Potrafią one nawet zaburzać proces produkcji insuliny.

Bakterie na dziąsłach a choroby serca

Bakterie, które rozwijają się w jamie ustnej przy przewlekłym stanie zapalnym dziąseł, zwiększają za to ryzyko zawału, udaru czy zapalenia wsierdzia lub zastawek serca. Sposób, w jaki to robią, wygląda następująco: chore dziąsła krwawią, przez co do krwiobiegu mają szansę przeniknąć bakterie z jamy ustnej. Te zaś, przemieszczając się układem krwionośnym, dostają się do narządów, powodując ich uszkodzenia lub nawet niszczenie. Pogarszają one zwłaszcza stan osób, które wcześniej chorowały na serce, gdyż sieją większe spustoszenie wśród osłabionych już tkanek.

Inne choroby związane z krwawieniem dziąseł

Na tym jednak nie kończy się lista chorób, których symptomem mogą być właśnie problemy z dziąsłami. Ich częste krwawienie może oznaczać także awitaminozę, czyli bardzo duży niedobór jednej z witamin, anemię, zwaną również niedokrwistością, czy nieprawidłowe krzepnięcie krwi. W niektórych przypadkach problemy z dziąsłami mogą być powodowane przez chorobę wątroby, a nawet białaczkę. Dlatego, jeśli zauważymy u siebie podobne objawy, które nie ustępują, a wręcz się nasilają, koniecznie powinniśmy udać się do dentysty lub lekarza pierwszego kontaktu.

Zapobieganie chorobom dziąseł

Zamiast narażać się na choroby dziąseł, warto więc zadbać, by do nich nie dopuścić. Tutaj kluczowa jest oczywiście właściwa higiena jamy ustnej. Należy regularnie oczyszczać zęby, dziąsła i język, jednocześnie uważając, by nie powodować ich podrażnień. Doskonale pomagają w tym irygatory stomatologiczne, które potrafią usunąć bakterie z niedostępnych miejsc i obszarów tuż przy dziąsłach. Mają one także specjalną funkcję masażu dziąseł, która je wzmacnia i poprawia krążenie. Samo zaś czyszczenie jamy ustnej za pomocą irygatora jest dużo mniej inwazyjne niż na przykład używanie nici dentystycznej i nie powoduje dyskomfortu ani skaleczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *