Problemy jamy ustnej

Irygator a przebarwienia zębów

Kawa, herbata, czerwone wino, a może papierosy… W codziennym życiu nie mamy czasu zastanawiać się jaki wpływ będą miały na zdrowie naszych zębów. Niestety po pewnym czasie na ich powierzchni mogą pojawić się nieestetyczne przebarwienia. Skąd się biorą i jak z nimi walczyć?

 .

Przebarwienia zębów pomimo mycia – przyczyny

Przyczyn przebarwień jest wiele. Mogą one powstawać zarówno pod wpływem działania czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych, dlatego też dzielimy je na zewnątrzpochodne i wewnątrzpochodne. Te pierwsze pojawiają się na naszych zębach głównie pod wpływem działania używek, takich jak palenie, picie kawy, herbaty czy niektórych alkoholi, jednak nie tylko. Często przyczyną przebarwień jest również próchnica, brak lub niedostateczna higiena jamy ustnej, a także zażywanie niektórych leków lub materiały stosowane podczas leczenia stomatologicznego.

Jeżeli chodzi zaś o przebarwienia wewnątrzpochodne, to często są one wynikiem chorób, na przykład niektórych chorób genetycznych, przedawkowania fluoru, lub podobnie jak w przypadku  przebarwień zewnątrzpochodnych – mogą być skutkiem przyjmowania leków. Na pojawienie się przebarwień wpływają takie choroby jak porfiria, alkaptonuria, hiperbilirubinemia, a także zaburzenia hormonalne czy torbielowate zwłóknienie trzustki.

Czasem przebarwienia na zębach pojawiają się po urazach, na skutek zmian zapalnych w obrębie miazgi lub po prostu w związku z naszym wiekiem, co ma związek z naturalnymi procesami postępującej mineralizacji szkliwa.

 

Jak zapobiegać przebarwieniom?

Na pojawienie się przebarwień na zębach pracujemy latami. Nie jest to proces, który zachodzi w ciągu jednej nocy lub kilku dni. Często są one wynikiem narażania zębów przez dłuższy czas na czynniki powodujące powstawanie przebarwień. Dlatego też warto zapobiegać ich powstawaniu już na etapie codziennej higieny jamy ustnej.

Warto więc zacząć walkę z przebarwieniami podczas codziennego mycia zębów. Optymalnym rozwiązaniem byłoby mycie ich po każdym posiłku, jeśli jednak nie jest to możliwe, poświęćmy odpowiednią ilość czasu na dokładne szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie. Mycie zębów powinno trwać co najmniej dwie minuty, zarówno rano, jak i wieczorem. Pamiętajmy jednak, że nawet w przypadku przebarwień zbyt mocne przyciskanie i używanie zbyt twardej szczoteczki nie jest wskazane, ponieważ może ono uszkodzić szkliwo zębów i spowoduje, że widoczna stanie się ciemniejsza zębina, która znajduje się pod spodem. Stosujmy więc szczoteczki, które dokładnie, ale delikatnie oczyszczą zęby.

Świetnym wyborem jest szczoteczka soniczna, która  nie tylko myje zęby, ale również masuje dziąsła. Zapraszamy do zapoznania się z wcześniejszymi artykułami na temat szczoteczek sonicznych marki Waterpik, o których wielokrotnie wspominaliśmy już na naszym blogu.  

 

Szczoteczka Waterpik Triple Sonic ST-01
Szczoteczka Waterpik Triple Sonic ST-01

 

Jak wspominaliśmy wyżej, częstą przyczyną przebarwień jest próchnica i niedostateczna higiena jamy ustnej. Samo szczotkowanie nie zapewni nam niestety wystarczająco czystych zębów. Musimy również pamiętać o usuwaniu resztek jedzenia i o bakteriach znajdujących się w przestrzeniach międzyzębowych, bo to właśnie one odpowiedzialne są za większość problemów w naszej jamie ustnej, a co za tym idzie, również za powstawanie przebarwień.

Jedynym skutecznym narzędziem, które sprawi, że nasze zęby staną się idealnie czyste, jest irygator dentystyczny. Uzupełnia on codzienne mycie zębów szczoteczką, pomaga usuwać nagromadzoną płytkę nazębną i dba o to, by w jamie ustnej nie rozwijały się niebezpieczne dla naszych zębów bakterie. Poprawia również ukrwienie dziąseł, poprawia ich stan i pomaga zapobiegać chorobom przyzębia. Najczęściej polecanymi przez dentystów irygatorami są urządzenia marki Waterpik.

 

irygator-waterpik-wp-100e-ultra (1)

 

Nic dziwnego, posiadają one największe dostępne na rynku ciśnienie – w modelach stacjonarnych takich jak na przykład WP-100 czy WP-112 maksymalne ciśnienie wynosi aż 8 barów, kilkustopniową regulację (dzięki której mogą być stosowane przez wszystkich członków rodziny) i największą skuteczność – usuwają aż 99,2% płytki nazębnej.

Irygator do mycia zębów wytwarza strumień wody pod ciśnieniem, który wypłukuje bakterie i resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych, usuwa nagromadzoną płytkę nazębną – jest aż o 93% bardziej skuteczny niż zwykła nić dentystyczna, oraz masuje dziąsła i poprawia ich krążenie. Ponadto pomaga usuwać powierzchniowe przebarwienia i dba o to, by w naszej jamie ustnej nie rozwijała się próchnica.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami, w których szczegółowo opisywaliśmy irygatory dentystyczne i szczoteczki soniczne marki Waterpik – głównego producenta urządzeń do higieny jamy ustnej na rynku.

 

 Zestaw Waterpik Complete Care 5.0
Zestaw Waterpik Complete Care 5.0

 .

O czym jeszcze warto pamiętać?

Choć bez odpowiedniej codziennej higieny jamy ustnej walka z przebarwieniami jest niczym walka z wiatrakami, warto więc zastosować dodatkowo inne środki zapobiegawcze. Odpowiednio skomponowana dieta i ograniczenie używek, które wpływają na kolor zębów, również mają znaczący wpływ na ich wygląd.

Sięgnąć można też po środki do domowego wybielania zębów, jednak stosując je należy zachować szczególną ostrożność, by nie uszkodzić szkliwa. Zdecydowanie bardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest więc korzystanie z zabiegów wybielających w gabinecie stomatologicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *